Wiertarka instrukcja bhp.doc

(73 KB) Pobierz



 

1. WIERTARKĘ MOŻE OBSŁUGIWAĆ PRACOWNIK, KTÓRY ZOSTAŁ ZAZNAJOMIONY Z TREŚCIĄ DOKUMENTACJI TECHNICZNO - RUCHOWEJ.

2. PRZED URUCHOMIENIEM WIERTARKI NALEŻY SPRAWDZIĆ WŁAŚCIWE USTAWIENIE ELEMENTÓW OBSŁUGI.

3. WIERTARKA MOŻE BYĆ EKSPLOATOWANA TYLKO W STANIE PEŁNEJ SPRAWNOŚCI TECHNICZNEJ.

4. PRZED URUCHOMIENIEM WIERTARKI SPRAWDZIĆ I ZAMKNĄĆ OSŁONĘ ZABEZPIECZAJĄCĄ PRZEKŁADNIĘ PASOWĄ.

5. ZABRANIA SIĘ PRACY NA OBRABIARCE PRZY ZDJĘTEJ OSŁONIE ZABEZPIECZAJĄCEJ.

6. WIÓRY USUWAĆ TYLKO PRZY WYŁĄCZONYM NAPĘDZIE UŻYWAJĄC DO TEGO CELU NARZĘDZIA - TAK ZWANEGO "HACZYKA" LUB PĘDZLA.

7. NAPRAWA, SMAROWANIE I CZYSZCZENIE OBRABIARKI MOŻE BYĆ DOKONYWANE JEDYNIE PRZY WYJĘTYM WTYKU Z GNIAZDA SIECIOWEGO.

8. ZAMOCOWANIE PRZEDMIOTU OBRABIANEGO WINNO BYĆ TAK DOKONANE ABY WYKLUCZYĆ JEGO WYRWANIE.

9. PODCZAS WIERCENIA ZABRANIA SIĘ DOKONYWANIA POMIARÓW, ZDEJMOWANIA I DOTYKANIA OBRABIANEGO PRZEDMIOTU.

10. UNIKAĆ NIEZAMIERZONEGO WŁĄCZENIA WIERTARKI.

11. NAPRAWY MECHANIZMÓW I INSTALACJI ELEKTRYCZNEJ WIERTARKI WYKONYWAĆ MOGĄ OSOBY POSIADAJĄCE ODPOWIEDNIE UPRAWNIENIA.

12. PODCZAS PRACY OPERATOR POWINIEN NOSIĆ ODPOWIEDNIĄ ODZIEŻ OCHRONNĄ.

13. WIERTARKĘ UŻYWAĆ ZGODNIE Z JEJ PRZEZNACZENIEM.

14. DBAĆ BY STANOWISKO PRACY BYŁO NIE ZANIECZYSZCZONE WIÓRAMI I CIECZĄ CHŁODZĄCĄ.

15. NA WIERTARCE MOŻE PRACOWAĆ TYLKO JEDNA OSOBA - OPERATOR.

W wyniku obróbki metalu powstają wióry o bardzo ostrych krawędziach i wysokiej temperaturze. Podczas pracy wiertarki zabronione jest wkładanie rąk do strefy pracy narzędzi, dotykanie pracującego narzędzia i obrabianego przedmiotu. Niestosowanie się do tego zalecenia grozi poranieniem i poparzeniem.

Operator musi zachowywać czujność w związku z ruchem poszczególnych elementów i być w każdej chwili gotowy do wyłączenia wiertarki, w momencie wyślizgnięcia się detalu z uchwytu lub pęknięcia wiertła. Wiertarka powinna być ustawiona w sposób zapewniający wygodny dostęp dla obsługującego ją. Miejsce w którym jest zainstalowana powinno być dobrze oświetlone. Przy instalowaniu należy zwrócić uwagę aby maszyna była uziemiona lub zerowana, zależnie od systemu zabezpieczeń jaki stosuje się u odbiorcy. Pracownik przystępujący do pracy na wiertarce powinien stać na kratkach izolujących go od ziemi. Ubranie jego powinno być ściśle opięte, na głowie powinien posiadać odpowiednie nakrycie, aby wykluczona była możliwość pochwycenia włosów lub zwisających części ubrania przez elementy wirujące obrabiarki.
Obrabiarkę należy uruchamiać tylko przy zamkniętej osłonie przekładni pasowej.
Wiertarka powinna być ustawiona w sposób zapewniający wygodny dostęp dla obsługującego ją. Miejsce w którym jest zainstalowana powinno być dobrze oświetlone. Przy instalowaniu należy zwrócić uwagę, aby maszyna była uziemiona lub zerowana, zależnie od systemu zabezpieczeń jaki stosuje się u odbiorcy. Pracownik przystępujący do pracy na wiertarce powinien stać na kratkach izolujących go od ziemi.
Ubranie jego powinno być ściśle opięte, na głowie powinien posiadać odpowiednie nakrycie, aby wykluczona była możliwość pochwycenia włosów lub zwisających części ubrania przez elementy wirujące obrabiarki.
Obrabiarkę należy uruchamiać tylko przy zamkniętej osłonie przekładni pasowej.
Jedynymi nieosłoniętymi elementami wirującymi w czasie pracy wiertarki, jest uchwyt wraz z wiertłem. Uchwyty mocujące wiertło powinny być dobrze zamocowane. Mocowanie lub odmocowanie narzędzia należy dokonywać tylko przy unieruchomionym wrzecionie wiertarki. Po wyłączeniu obrabiarki należy zaczekać do całkowitego zatrzymania się wrzeciona, nie wolno hamować rękami uchwytów lub innych obracających się narzędzi.
Przedmiot obrabiany powinien być zawsze dobrze umocowany na stole tak, aby nie było możliwości jego obrotu razem z narzędziem w czasie obróbki. Szczególną uwagę na to zagadnienie należy zwrócić przy wierceniu otworów w blachach. Przy wierceniu otworów w materiałach ciągliwych, których wióry mają kształt długich zwojów może nastąpić okręcanie się ich na wiertło i obracając się razem z nim mogą spowodować zranienie pracownika obsługującego obrabiarkę. Aby temu zapobiec konieczne jest łamanie wiórów na krótkie odcinki. Efekt ten można uzyskać przez przerywanie co pewien czas posuwu wiertła. W wypadku okręcenia się wiórów na wiertło należy zatrzymać wiertarkę i usunąć je przy pomocy specjalnego haczyka. Do usuwania wiórów ze stołu należy używać szczotek lub pędzli. W żadnym wypadku wiórów nie wolno usuwać ręką, gdyż może to spowodować skaleczenie.
Chłodzenie narzędzia o ile zachodzi konieczność, powinno odbywać się przez polewanie go płynem chłodzącym ze specjalnie do tego przygotowanego naczynia. Nie wolno dotykać narzędzia ani chłodzić go przy pomocy mokrych szmat lub innych tego rodzaju środków dopóki narzędzie jest w ruchu.
W razie przerwy w dostawie energii elektrycznej należy niezwłocznie wyłączyć wyłącznik, aby zapobiec nieprzewidzianemu uruchomieniu obrabiarki.
Przed przystąpieniem do każdego remontu lub demontażu maszyny należy odłączyć ją od sieci elektrycznej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin