Scenariusze akademii
Akademia na "Dzień Ziemi 2004"
Narrator 1:22 kwietnia to Święto Ziemi. Jest to dzień, który jednoczy myśli ludzi na całym świecie wokół naszej Planety. Od dawien dawna naukowcy poszukują śladów życia w kosmosie. Jak dotąd nie znaleźli ich nigdzie poza naszą planetą. Obserwując jednak zachowanie ludzi powstaje pytanie: jak długo będzie ono istniało? Ile jeszcze Ziemia potrafi wytrzymać?
Narrator 2: Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzony był 22 kwietnia 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. Od tamtej pory wszedł on na stałe do harmonogramu imprez w niemal wszystkich krajach świata. W Polsce obchodzimy go już po raz czternasty, bowiem nasz kraj świętuje ten dzień od 1990 roku.
Dziecko 1: (Ziemia)(Dziecko trzyma na rękach duży globus)
Jestem Ziemia.Kiedyś życie na Ziemi tętniło radością.Człowiek wtopiony w przyrodę był samą miłością,Uczył się od niej wszelkiego rzemiosła.Ona była mądrością, szczęściem była wiosną.Lecz człowiek rzucił swej Ziemi wyzwanie -"To ja jestem Ziemio twoim panem1'A ty bezbronna musisz mi się poddaćI swoje dobra mej wygodzie, szczęściu memu oddać!I stało się - Ołowiane chmury, betonowe domy, ropiejące wody.Nie masz już Ziemio swoistej urody. (Anna: Człowiecza pycha)
Narrator 2: To prawda, że Ziemia bardzo cierpi z naszego powodu, ale na szczęście większość ludzi na całej kuli ziemskiej zdało sobie z tego sprawę. Miejmy nadzieję, że uda się jeszcze uratować to, co zostało. Posłuchajmy, co ma nam do powiedzenia nasza chora Ziemia.Scenka: U lekarza.(Dwaj uczniowie w białych fartuchach: jeden z nich lekarz ze stetoskopem i pielęgniarka, siedzą za biurkiem. Do gabinetu "wchodzi" Ziemia (duży globus) niesiony przez ubrane w kolory niebiesko-zielone Dziecko 1)Lekarz Proszę! Kto następny?
(Wchodzi Ziemia)
LekarzProszę usiąść!Co pani dolega?
ZiemiaPanie doktorze ratuj mnie! Chcę żyć, muszę żyć, jeśli nie dla mnie samej to dla moich dzieci. Mój system wodny zanieczyszczony. Zamiast w żywność obfituje w metale ciężkie, ropę naftową, odchody, środki radioaktywne i wiele innych. Duszę się od spalin, dymów z palących się łąk, lasów i kominów, wybuchających bomb. Moja skóra ropieje, nie mogąc rodzić owoców. Trawi mnie gorączka, która wzrasta z wieku na wiek. Co robić? Proszę mi pomóc! Sama sobie nie poradzę!
Lekarz(Badając ziemię mówi)Proszę się nie denerwować, na pewno znajdziemy jakieś lekarstwo. Serce ma pani mocne, wyczuwam lekką arytmię, ale niegroźną. Skóra zaropiała na niewielkiej powierzchni - do wyleczenia. Płuca bardzo zniszczone, ale do odratowania - najwyższy czas rzucić palenie! Najgorzej wygląda pani system wodny, aby je wyleczyć trzeba bardzo długiego czasu, ale nie jest to sprawa beznadziejna. Jak pani widzi wcale nie jest tak źle! Siostro, proszę zmierzyć tętno.
PielęgniarkaTętno słabe, ale miarowe.
LekarzNie mogła pani sama doprowadzić się do takiego stanu. Musimy poszukać przyczyn, może to jakieś zakażenie, pasożyt, bakteria lub wirus. Siostro przyjrzyjmy się bliżej naszej pacjentce.
(Za pomocą lup przyglądają się Ziemi, naradzają się)
Chyba znaleźliśmy odpowiedź! To mieszkańcy Ziemi, doprowadzili pani organizm do tak opłakanego stanu. Niewdzięczni! Zawdzięczają pani tak wiele! Korzystają ze wszystkiego, co jest pani własnością:
Pielęgniarka
- Oddychają tlenem, który dają rosnące na powierzchni Ziemi rośliny,- Używają wodę, bez której nie mogą przeżyć dłużej niż tydzień- Ich pokarm to rośliny i zwierzęta żyjące na ziemi- Jeżdżą pojazdami napędzanymi przez paliwo pochodzące z jej wnętrza - Las, morze, jezioro, to najbardziej poszukiwane miejsca ich odpoczynku- Wszystko, czego używają pochodzi w większości ze składników środowiska. Są to cegły, szkło, gaz ziemny, wszystkie metale i niemetale, ubrania, puszki aluminiowe, papier, można by wymieniać jeszcze bardzo długo.
Dlaczego więc niszczą to, dzięki czemu żyją?
ZiemiaNa to pytanie może odpowiedzieć tylko człowiek...(wchodzi człowiek)CzłowiekTeraz już wiem, że wszystko, co cię spotkało Ziemio, to moja wina! To ja jestem twórcą: dziury ozonowej, kwaśnych deszczów, efektu cieplarnianego; zatrucia wód, gleby i powietrza, dzikich wysypisk śmieci. To przeze mnie giną zwierzęta i rośliny.To ja przyczyniłem się do twojej choroby! Wszystko to stało na skutek mojej bezmyślności i krótkowzroczności. Teraz wiem, co oznaczają słowa wodza Indian Seatle, który powiedział kiedyś: "Jedno wiemy. Ziemia nie jest własnością człowieka, to człowiek należy do Ziemi - to wiemy. Wszystko jest ze sobą złączone jak krew, co wiąże jedną rodzinę. Wszystko jest złączone. Co się przydarza Ziemi, przydarzy się także synom tej Ziemi. To nie człowiek przędzie tkaninę życia, on jest w niej tylko małą nitką. Cokolwiek uczyni tkaninie, uczyni samemu sobie."
Narrator 1(Zwracając się do człowieka)Człowieku!.Czy znasz język kwiatówCzy słyszałeś westchnieniaSkargi i szepty wiatru,.Cichą pieśń kamienia?Czy widziałeś gniew niebaZmarszczkę błyskawicyLub ostatni skłon drzewaW tańcu nawałnicy?Czy znasz ciepło słońca Chłód porannej rosyPieszczącej najczulejTraw zielone włosy?Czy potrafisz łkać z deszczemI z ulewą szlochać?Czy pamiętasz jeszcze co to znaczy Kochać...?(1 nagroda przyznana dla Anny Fober Gimnazjum nr 1, Cieszyn w konkursie prac literackich IX "Tygodnia Ziemi")Piosenka ekologiczna .........Dziecko 2:Mieszkamy na Śląsku, w regionie, który jest silnie uprzemysłowiony. Mimo znacznej poprawy stanu środowiska w ostatnich latach, mamy jeszcze wiele do zrobienia. W powietrzu województwa śląskiego znajduje się najwięcej zanieczyszczeń pyłowych i gazowych na tle kraju. Nadal nasze rzeki zanieczyszczane są ściekami, które odprowadza się do wód powierzchniowych bez oczyszczania. Bardzo uciążliwy jest również hałas powodowany przez wzmożony na Śląsku ruch samochodowy oraz nagromadzenie ogromnych ilości odpadów. Na Śląsku wytwarza się połowę odpadów pochodzących z terenu całego kraju.
Dziecko 3:Mamy się również, czym pochwalić! To właśnie u nas na Śląsku na terenach zniszczonych przez przemysł powstał unikalny w skali Europejskiej Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku. Wielu z was nie wie, że ten tak piękny obecnie teren, pokrywały kiedyś hołdy, nieużytki, pola i pojedyncze karłowate drzewa. Teraz, po latach jest to wspaniały kompleks przyrodniczo - rekreacyjny, tak chętnie odwiedzany przez wszystkich mieszkańców Śląska. Ta ziemia przywrócona życiu jest również źródłem tlenu oraz ogromną fabryką niszczącą wielkie ilości zanieczyszczeń.
Dziecko 4:Nieobce są wam również kolorowe pojemniki, przeznaczone do selektywnej zbiórki odpadów, oraz istniejąca niedaleko was oczyszczalnia ścieków. To oczywiście nie wszystko. W naszym mieście, mimo, że jest ono zanieczyszczone istnieją dwa Rezerwaty przyrody: Rezerwat Las Murckowski, w którym między innymi chroni się fragmenty pradawnej puszczy śląskiej oraz Rezerwat Ochojec z rzadką na naszym wyżynnym terenie rośliną górską o nazwie Liczydło górskie. Nasze środowisko, jest coraz czystsze, będzie się nam tutaj żyło coraz lepiej i zdrowiej. Pamiętajmy jednak, że to jak będzie wyglądał nasz świat zależy od nas wszystkich i od każdego z osobna.Dziecko 5:Nie warto mieszkać na Marsie,nie warto mieszkać na Wenus.Na Ziemi jest życie ciekawsze,powtarzam to każdemu.Bo Ziemia, to wyspa zielona wśród innych dalekich planetTo dom jest dla ludzi i zwierząt,więc musi być bardzo zadbany.
Dziecko 6:Chcę poznać życie delfinów i wiedzieć,co piszczy w trawie.Zachwycać się lotem motylai z kotem móc się bawić
Posadźmy kwiatów tysiąceposadźmy krzewy i drzewa.Niech z nieba uśmiecha się słońce,pozwólmy ptakom śpiewać.
irenaandruk