O HERBIE LUBLINA - mowa i myślenie.doc

(31 KB) Pobierz
KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA MOWY I MYŚLENIA DZIECI CZTEROLETNICH

KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA MOWY I MYŚLENIA DZIECI CZTEROLETNICH

 

Temat: Legendy lubelskie – opowiadanie „O herbie Lublina”

 

Cele:

·         poznawanie herbu swojego miasta i jego historii (legendy)

·         nabywanie umiejętności formułowania wypowiedzi poprawnych pod względem gramatycznym

·         bogacenie zasobu słownictwa poprzez poznawanie i kojarzenie z nazwą miejsc w Lublinie (Brama Krakowska, Ratusz, Krakowskie Przedmieście)

·         rozbudzanie zainteresowań czytelniczych poprzez kontakt z utworem literackim – słuchanie bajek w wykonaniu profesjonalistów (nagranie CD)

Metody:

·         czynne:

- metoda zadań stawianych dzieciom

- metoda kierowania własną działalnością dzieci

·         słowne:

- opowiadanie

- rozmowa kierowana

- objaśnienie

·         percepcyjne:

- metoda obserwacji

Formy:

·         zbiorowa

·         zespołowa

·         indywidualna

Środki dydaktyczne:

Płyta CD z opowiadaniem „O herbie Lublina”, magnetofon, płyta CD z instrumentalną wersją piosenki „Krasnoludki”, dwa koszyki, pocztówki przedstawiające Lublin i inne, tablica tematyczna ze zdjęciami znanych miejsc w Lublinie, maskotki pluszowe (koń, krowa, pies, kot, gąsienica, koziołek), kartki z konturami koziołka, pastele, plastelina, zdjęcie przedstawiające herb Lublina.

Przebieg zajęć:

1. Słuchanie opowiadania z płyty CD „O herbie Lublina”.

2. Rozmowa na temat opowiadania:

- Co działo się dawno temu w Lublinie?

- Co zrobili ludzie po wojnie?

- Kto schował się razem z ludźmi?

- Czego brakowało ludziom?

- Kto im pomógł i jak?

- Jak lublinianie odwdzięczyli się kozie?

3. Zabawa ruchowa „Czym jeździmy po Lublinie?”

Gdy gra muzyka dzieci rytmicznie maszerują po obwodzie koła. Na przerwę w muzyce nauczycielka wydaje polecenia, które dzieci ilustrują ruchem:

·         jedziemy na koniach

·         jedziemy samochodem

·         jedziemy na rowerze

·         jedziemy na hulajnodze

·         zimą jeździmy na sankach

4. Segregowanie widokówek (Lublin i inne).

Nauczycielka rozkłada przed każdym z dzieci kilka pocztówek. Następnie pokazuje im dwa koszyki – jeden z herbem Lublina, drugi bez oznakowania. Zadaniem dzieci jest tak posegregować pocztówki, aby w koszyku z herbem znalazły się te, które przedstawiają znane miejsca w Lublinie, zaś drugim koszyku wszystkie pozostałe pocztówki.

5. Rozmowa na temat miejsc znanych w Lublinie – gdzie jest herb miasta?

Dzieci gromadzą się przy tablicy tematycznej, na której wiszą zdjęcia znanych miejsc w Lublinie. Dzieci nazywają te miejsca. Odwołując się do doświadczeń i spostrzeżeń dzieci nauczycielka pyta, gdzie możemy zobaczyć herb Lublina.

6. Segregowanie zabawek – wyodrębnienie cech charakterystycznych koziołka.

Nauczycielka pokazuje dzieciom kolejno różne maskotki i pyta, które z zaprezentowanych zwierząt jest w herbie Lublina i jak ono wygląda. Dzieci wyodrębniają w ten sposób wszystkie charakterystyczne cech koziołka.

 

 

7. Kolorowanie elementów herbu.

Każde z dzieci otrzymuje kartkę z konturami koziołka wspinającego się na krzew winorośli. Nauczycielka wywiesza na tablicy zdjęcie przedstawiające herb Lublina do wglądu dla dzieci. Dzieci wypełniają kontury używając plasteliny i pasteli.

8. Zakończenie zajęć – wspólne oglądanie wykonanych prac.

                                                                     

                                                                                                 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin