klasa2.doc

(46 KB) Pobierz
Plan zajęć wychowawczo- profilaktycznych

Plan zajęć wychowawczo- profilaktycznych ,,Spójrz inaczej”

               Klasa II

 

Cele:

- kształtowanie umiejętności obcowania z ludźmi

- dostrzeganie i szanowanie potrzeb otoczenia

- rozwijanie zdolności emocjonalnego wczuwania się w odczucia innych osób

- rozwijanie umiejętności rozpoznawania uczuć i otwartego ich wyrażania

- zwiększanie poczucia własnej wartości

- zrozumienie wartości zdrowia i konieczności troszczenia się o siebie

 

Blok tematyczny I. Postrzeganie siebie i rozumienie swoich uczuć

                               Postrzeganie siebie

Temat zajęć

Cele

Materiały

Przebieg spotkania

1. Jesteśmy podobni

Dostrzeganie i akceptowanie podobieństw i różnic między sobą i innymi ludźmi

Arkusze papieru pakowego, mazaki

1.Powitanie

2.Komórki do wynajęcia.

3.W czym jesteśmy podobni.

4. Rundka

2. To właśnie Ja

Dostrzeganie własnej wyjątkowości i niepowtarzalności

Papier rysunkowy, tusz, zdjęcia dzieci, kredki, pisaki, dziurkacz

1. Rozmowa w kręgu na temat różnic w wyglądzie twarzy, dłoni, koloru oczu i włosów, zachowania        i upodobań.

2.Wyglą kciuka i linii papilarnych.

3. Wykonanie pierwszej strony książeczki ,, To właśnie Ja”.

4. Przedstawianie się.

3. ,,Książeczka o mnie”

Uświadomienie sobie własnej tożsamości

Papier rysunkowy, kredki, pisaki, dziurkacz, nici do łączenia kartek

1.Wykonanie książeczki- dziurkowanie i łączenie kartek.

2.Ustalenie tytułów kolejnych stron książeczki.

3. Ilustrowanie stron.

4. Jesteśmy niepowtarzalni.

Dostrzeganie własnej wyjątkowości, wskazanie cech, które o tym decydują

Koła z kartonu, dziurkacz, tasiemka

1.Rozmowa z dziećmi na temat znaczenia słów,, wyjątkowy”               i ,,niepowtarzalny”.

2. Omawianie cech lub czynności, które stanowią o wyjątkowości dzieci.

3.Wyjaśnienie źródła wiedzy dzieci.

4. Medal ,,Jestem niepowtarzalny”.

5. Omówienie ,,Książeczki o mnie”

Dostrzeganie własnej wyjątkowości

Wykonane książeczki

1. Rozmowa w kręgu na temat sposobu omówienia książeczek.

2. Omawianie książeczek.

6. Moje sukcesy

Uświadomienie sobie swoich mocnych stron i umiejętność mówienia o nich

pisaki, arkusze papieru pakowego, dyplomy

1. Wyjaśnienie pojęcia,, sukces”.

2. Zaznaczanie na arkuszach papieru sukcesów dzieci w domu, szkole, w kontaktach z innymi.

3. Dyplom ,, Mój sukces”.

7. Kiedy czuję się ważny

Umiejętność wskazania sytuacji, w których dzieci czują się ważne

Papier pakowy, mazaki

1.Rozmowa w kręgu na temat ,, Co to znaczy, że ktoś czuje się ważny”.

2.Wypisanie na papierze sytuacji, w których dzieci czują się ważne.

3.Zapisanie zachowań innych osób, które pokazują dzieciom, że są ważne,

4. Dymek komiksowy.

5.Skok do środka koła.

8. Przeżywamy różne uczucia

Uświadomienie sobie swoich uczuć, akceptowanie uczuć przeżywanych przez inne osoby

Papier pakowy, pisaki, twarze z papieru wyrażające różne uczucia, tekst opowiadania

1.Różne uczucia- przedstawianie mimiką .

2. Wysłuchanie opowiadania, rozmowa na jego temat z wykorzystaniem papierowych twarzy.

3. Dokańczanie zdań.

9. Możemy radzić sobie w trudnych sytuacjach

Uświadomienie sobie, że uczucia się zmieniają

Papier rysunkowy

1.Omawianie wydarzeń, które miały miejsce w życiu dzieci, uczuć, które im towarzyszyły.

2.Rozmowa o tym, jak radzić sobie z takimi sytuacjami.

3. Pan Smutny i Pan Zadowolony- drama.

4. Rozmowa na temat sposobów zmiany nastrojów i uczuć.

10. Czasami się kłócimy

Umiejętność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami: bójkami i kłótniami

Papier pakowy, rysunek poglądowy

1. Głosowanie.

2.Wypowiedzi na temat rysunku poglądowego ,, Bójka”.

3. Rozmowa na temat konfliktów, jak się kończą, czy wpływają na relacje pomiędzy dziećmi.

11. Dokuczanie

Uświadomienie sobie przez dzieci tego, dlaczego ludzie dokuczają i jak można rozwiązywać takie sytuacje

Tekst opowiadania

1.Wysłuchanie krótkiego opowiadania.

2. Propozycje zakończenia opowiadania.

3. Koniec dokuczania.

4. Rundka.

12. Skarżenie

Zrozumienie problemu skarżenia, umiejętność radzenia sobie ze skarżeniem

Tekst opowiadania

1.Wysłuchanie opowiadania.

2.Rozmowa na temat opowiadania.

3. Wspólne ułożenie listy ,, Jak sobie radzić ze skarżeniem?”

13. Mój ,, dobry dzień”

Umiejętność dostrzegania sytuacji sprawiających radość

Papier rysunkowy, kredki, pisaki

1. Rozmowa w kręgu- opisywanie dobrego dnia.

2.Przedstawianie za pomocą rysunków dobrego dnia.

3. Wystawa prac, omówienie rysunków.

14. Mój ,, zły dzień”

Uświadomienie sobie, jakie sytuacje wpływają źle na samopoczucie i jak sobie z tym radzić

Papier rysunkowy, kredki, pisaki

1. Rozmowa w kręgu na temat dni, w których dzieci czuły się źle.

2.Próby ustalenia sposobu zamiany złego dnia w dobry dzień.

3. Wykonanie rysunków o tym co wpłynęło na zmianę złego dnia na dobry dzień.

15. Czasem czujemy się odrzuceni.

Rozumienie przez dzieci sytuacji odrzucenia lub pozostawienia i radzenia sobie z nimi

Arkusze papieru, pisaki

1. Wysłuchanie opowiadania.

2.Dyskusja na temat opowiadania, różne warianty zakończenia.

3.Rozmowa o tym jak ludzie mogą sobie pomagać, gdy są niedostrzegani, pozostawieni.

 

Blok tematyczny II . Uczestnictwo w grupie.

 

Temat zajęć

      Cele

Materiały

      Przebieg spotkania

1. W rodzinie sobie wzajemnie pomagamy

Uświadomienie sobie przez dzieci, że mogą wpływać na to, co dzieje się w domu i na atmosferę panującą w nim

Kredki, pisaki, papier rysunkowy, nożyczki, wzór dłoni

1. Rozmowa w kręgu na temat tego jak dzieci pomagają w domu, kto z ich powodu czuje się szczęśliwy.

2. Rysunek ,, Pomocna dłoń”.

2. Rodzina, z której pochodzę

Budowanie przez dzieci swojej tożsamości i poczucia wspólnoty z własną rodziną

Rysunek pomocniczy, kredki , fotografie przyniesione przez dzieci

1.Rozmowa z dziećmi na temat idei drzewa genealogicznego.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin