KONSPEKT ZAJĘĆ DLA SZEŚCIOLATKÓW
Temat: Wiosenne zabawy.
Cele:
Dziecko potrafi:
- odczytać wizytówkę ze swoim imieniem oraz imieniem kolegów
- rozpoznać pierwszą literę swojego imienia oraz imienia kolegi
- dokonać analizy słuchowej wyrazów,
- rozpoznaje poznane litery
- cieszyć się z możliwości zaprezentowania swoich umiejętności
- potrafi odszukać litery swojego imienia w alfabecie
- potrafi rytmicznie wyklaskać, zagrać na instrumencie swoje imię
- reaguje na zmiany w muzyce
- ćwiczy słuch i wzrok
- doskonali orientację w schemacie własnego ciała
Metody:
Słowna, czynna, oglądowa
„Nazywanie świata- odimienna metoda nauki czytania” według Ireny Majchrzak.
Forma: muzyczna, ruchowa
Pomoce: wizytówki z imionami dzieci, „magiczne pudełko”, „domki” z literami, litery alfabetu, kartki z nazwami zwierząt(lis, kot, pies, krowa, wilk, lew, kogut, mysz, słoń, koń, kura, żaba, wąż, osa,motyl), płyta cd z muzyką relaksacyjną, chusta animacyjna,
Prowadząca: Joanna Matysiak Pietrucha
Dzień realizacji: 09-05-2011r.
Przebieg:
1.Powitanie zabawą : „Iskierka”
„Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg niech wróci do moich rąk”
2. Zabawa Sprawdzenie obecności:
Nauczycielka pokazuje kolejno wizytówki z imionami dzieci. Zgłasza się tylko osoba, która rozpoznała swoje imię. Pozostałe dzieci pomagają tylko wówczas, gdy ktoś nie poradzi sobie z zadaniem.
3. Zabawa :„Detektyw”
Każde dziecko w określonej kolejności losuje z „magicznego pudełka” karteczkę z imieniem i wręcza ją właścicielowi.
4. Zabawy z sylabami:
Przedstawienie się – Wyklaskanie swoich imion (sylaby) .
5. Zabawa przy muzyce :„Gdzie mój domek?”
Dzieci tańczą zgodnie z poleceniem nauczyciela, np. „Tańczą same ramiona”, i inne części ciała wymieniane przez nauczyciela. W przerwie dzieci odszukują „domek” ze swoim imieniem i dowolnie w nim odpoczywają.
6. Zabawa Litera...parzy
Na podłodze znajdują się rozłożone litery, dzieci poruszają się przy muzyce. Na hasło „Litera...parzy” uczestnicy zabawy zatrzymują się przy dowolnej literze, za wyjątkiem wywołanej.
7. Zabawa Kamyczek
Jedno dziecko siedzi w środku koła, pozostali recytują wierszy
„Siedzi kamyczek pośrodku podwórka, a pod kamyczkiem wykopana dziurka, a co w tej dziurce jest?”
Dziecko wybiera odwróconą kartkę z nazwą zwierzęcia, np.: lis, kot, wilk itp. odczytuje wyraz. Pozostali uczestnicy zabawy naśladują sposób poruszania się danego zwierzęcia lub jego głos.
8. Zabawa Pociąg
Nauczycielka włącza muzykę i kolejno prezentuje litery. Dzieci, które rozpoznały pierwszą literę swojego imienia wsiadają do pociągu. Pociąg porusza się w rytm muzyki dopóki ostatni uczestnik nie zajmie w nim miejsca. Po pewnym czasie rozpoczyna się wysiadanie z pociągu, kto rozpozna swoją literę siada na dywanie.
9. Zabawy z chustą animacyjną (np. chowają się dzieci, których imiona zaczynają się na głoskę „A” itp.).
10. Podziękowanie za zajęcia.
TŁUMACZENIE NA ANGIELSKI:
OUTLINE CLASS SIX-YEARTopic: Spring fun. Objectives: The child can: - Read the card with your name and the name of his colleagues - Recognize the first letter of her name and the name of a colleague - Analyze the auditory words - To identify known letter - Enjoy the opportunity to present their skills - Can find the letters of his name in the alphabet - Is able to rhythmically, play an instrument your name - Responds to changes in the music - Practicing hearing and sight - Develops an understanding of one's own body schema Methods: Verbal, active, Action Views "Naming the world-from name method of teaching reading," according to Irene Majchrzak. Form:
music, movement Teaching resources:
cards with the names of children, "magic box", "houses" with letters, alphabet letters, cards with names of animals (fox, cat, dog, cow, wolf, lion, rooster, mouse, elephant, horse, chicken, frog, snake, wasp), cd with relaxing music, cloth animation, Facilitator: Joanna Matysiak Pietrucha Day of 09-05-2011. COURSE OF STUDY: 1.Welcome fun: "Sparkle" "I let the spark of friendship may circle back to my hands"
2. Sport Check the presence of: The teacher shows the cards with the names successively children. Reports the only person who recognized his name. Other children will only help if someone can not handle the task. 3. Fun: "Detective" Each child draws in a specific sequence of "magic box" piece of paper with your name and handed it to the owner. 4. Fun with syllables: Present themselves their names (syllables). 5. Fun with music: "Where's my house?" Children dance as directed by the teacher, for example, "dancing alone arms, and other parts of the body mentioned by the teacher. During the break, children seek out "house" with your name and any of the rest. 6. Fun is brewing Letter ... On the floor are distributed over the letters, the children move to music. The slogan "The letter is brewing ..." Participants fun stop at any point, except caused. 7. Fun “Pebble”One child sits in the middle of the circle, others recite poems "He sits in the middle stone courtyard, and the pebble excavated hole, and in this is?" The child chooses a card with the name reversed animals, for example, fox, cat, wolf, etc. reads the word. Other participants imitate fun way to get around the animal or his voice. 8. Fun Train The teacher turns on the music and in turn presents a letter. Children who recognize the first letter of his name get on the train. The train moves in the rhythm of the music until the last participant did not take place in it. After some time, starts getting off the train, who recognizes his letter sits on the carpet. 9. Fun with cloth animation (for example, hide the children, whose names start with the phone "A", etc.). 10. Thanks for the lessons.
alamaria