XVI - Najnowszy zwrot w historiografii polskiej.doc

(36 KB) Pobierz

NAJNOWSZY ZWROT W HISTORIOGRAFII POLSKIEJ

 

Gruntowne przemiany:

              W warunkach pogłębiającego się kryzysu panującego systemu od II poł. lat 70’ wystąpiło w Polsce charakterystyczne dla podobnych kryzysowych sytuacji społeczne zjawisko odrzucania historii oficjalnej, a poszukiwania historii alternatywnej.

              Alternatywną wykreowali związani z opozycją demokratyczną krajowi historycy i publicyści przy poparciu środowisk emigracyjnych. Koncentrowała się na wydarzeniach z historii Polski XX w. i jego procesach społecznych, a nie nurtach myśli ideowej i politycznej. Lansowali negatywna ocenę przemian powojennych:

·         Wyeliminowanie pozytywów

·         Idealizowanie polskiej przeszłości

Przeważały publikacje o charakterze popularnym i publicystycznym, ale pojawiały się też dzieła naukowe historyków naukowych:

·         Kersten K., Historia polityczna Polski 1944 – 1956, Narodziny sytemu władzy, Jałta w polskiej perspektywie,

·         Turlejska M., Te pokolenia żałobami czarne…, Skazani na śmierć sędziowie

·         Holzer J., Solidarność. Geneza i historia

·         Roszkowski W., Najnowsza historia Polski

Najważniejszym zadaniem historiografii w tym okresie było likwidowanie „białych plam”; wysunęła się tutaj sprawa Katynia, stosunki z ZSRR, obecność Polski na Liwie, Ukrainie i Białorusi.

Ważniejsza była jednak konfrontacja do której doszło na płaszczyźnie teoretycznej refleksji historycznej:

·         Intelektualiści przeciwstawiali się uznawaniu systemu PRL, uważając ją za twór jałtański; podkreślali, że wszelkie teologiczne teorie biegu dziejów prowadzą do totalitarystycznych konsekwencji

·         Władza – okopała się na wcześniej przyjętych pozycjach, broniąc dorobku PRL; wyrazem tego był referat na XII Zjeździe Historyków pt. Polska Ludowa – urzeczywistnienie celó społecznych i narodowych

Transformacja ustrojowa, jaka się u nas dokonała, otworzyła przed historiografią:

a.       Szanse:

·         Likwidację białych plam

·         Możliwość uniwersalizacji horyzontu badawczego naszej historiografii

·         Dowartościowania problematyki historii powszechnej

·         Warsztatową modernizację – szerokie wprowadzenie do praktyki badawczej nowoczesnych metod badawczych; metod historii kwantytatywnej

b.       Zagrożenia:

·         Niebezpieczeństwo nowego upolitycznienia – postawiono sobie za cel stworzenie nowej tym razem demokratycznej legitymizacji obrazu historii (oficjalna)

·         Brak profesjonalnej krytyki naukowej prowadzi do de profesjonalizacji polskiego dziejopisarstwa; powstając coraz to nowe twory kierowane przez partie i ruchy społeczne „nowej jedynie słusznej historii”

 

Najważniejszym zadaniem współczesnej historiografii jest wypracowanie nowego, oczyszczonego z mitów, całościowego obrazu dziejów Polski. Wyraża się to w tendencji, zmierzającej do odrzucenia rozumienia biegu dziejów w jakkolwiek interpretowanych kategoriach teologicznych.

str. 1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin