WOS SCENARIUSZE LEKCJI WERSJA ROZSZERZONA WYDAWNICTWO KOSS rozdzial_2(1).pdf

(454 KB) Pobierz
122037681 UNPDF
Rozdział II
SAMORZA˛D LOKALNY
122037681.003.png
UCZNIOWIE UZYSKAJA˛ ODPOWIEDZI NA PYTANIA:
4
Co to jest samorz˛d lokalny?
4
Jaka jest gmina, w ktrej mieszkacie, i wsplnota lokalna, do ktrej nale˙ycie?
4
Jakie s˛ zadania władz samorz˛dowych?
4
Jak powołuje si˛ władze gminy i jakie maj˛ one uprawnienia?
4
Jakie sprawy mo˙na załatwi w urz˛dach gminy i powiatu?
4
Jak prowadzona jest kampania wyborcza do władz lokalnych?
4
Jak rada gminy podejmuje decyzje w sprawie bud˙etu?
4
Dlaczego nie wszyscy mieszkacy gminy chc˛ tego samego?
4
Jak obywatele mog˛ wpływa na decyzje władz?
4
Czy i jak władze lokalne mog˛ zmniejszy bezrobocie na swoim terenie?
4
Czy zaopatrzenie mieszkacw w wod˛ lub np. zagospodarowanie odpadw to tylko
problemy pojedynczych gmin?
4
Co wynika z faktu, ˙e szkoła jest cz˛ci˛ społecznoci lokalnej?
4
Co to jest mała ojczyzna?
4
W jakim regionie mieszkacie i co z tego wynika?
Nauczycielu KOSS, pami˛taj o stronie www.ceo.org.pl
À
znajdziesz tam nowe wiczenia i ciekawe materiały
À
je˙eli nie potrasz obsługiwa stron www, popro o pomoc uczniw ˙egluj˛cych po
Internecie – oni to uwielbiaj˛
À
nawi˛˙ wspłprac˛ z nauczycielem informatyki, ktry te˙ szuka ciekawych zada
dla uczniw
122037681.004.png 122037681.005.png
39
1. MOJE SA˛SIEDZTWO, MOJA GMINA
Przed reform˛ samorz˛dow˛ z 1990 roku gmina była tylko jednostk˛ podziału terytorialnego pastwa,
po reformie stała si˛ wyposa˙on˛ w osobowo prawn˛ wsplnot˛ ludzi zamieszkuj˛cych wyodr˛bniony
obszar. Członkiem wsplnoty samorz˛dowej jest ka˙dy mieszkaniec gminy. Podczas zaj˛ gmina jest
przedstawiona jako „mała ojczyzna” – przestrze składaj˛ca si˛ z miejsc bliskich i dobrze znanych, nie
za jako abstrakcyjna jednostka administracyjna.
II
CELE
wie powinni wzbogaci swj plan, zał˛czaj˛c wyko-
nane przez siebie zdj˛cia, rysunki, a tak˙e wywiady
z mieszkacami itp.
4. Uczniowie pokazuj˛ kolegom sporz˛dzone plany,
podaj˛ najwa˙niejsze informacje o swoim s˛siedz-
twie (np. jaki jest typ zabudowy, kim s˛ mieszkacy
itp.).
Gdy wszyscy lub wybrani uczniowie zaprezen-
tuj˛ swoje plany, popro, aby kolejno umiejscawiali
je na du˙ej mapie gminy (taka mapa powinna by
dost˛pna w ka˙dym urz˛dzie gminnym!).
5. Nast˛pnie uczniowie ustawiaj˛ si˛ w klasie w gru-
pach według poło˙enia ich s˛siedztw na mapie.
Grupy mog˛ opracowa jakie symbole swojej oko-
licy, ktre zaprezentuj˛ potem całej klasie.
Przeanalizujcie wsplnie plan całej gminy, wska-
zuj˛c głwne miejscowoci, drogi, rzeki, jeziora, ob-
szary lene itp. Zlokalizujcie wasz˛ gmin˛ na mapie
wojewdztwa i Polski.
6. Popro uczniw, aby wyobrazili sobie, ˙e maj˛
sporz˛dzi kilkustronicowy ilustrowany informator
o swojej gminie. Zadaj klasie pytanie: Jakie informa-
cje powinny si˛ w nim znale? Zapisuj na tablicy
propozycje uczniw. Uporz˛dkujcie je, a nast˛pnie
wybierzcie najwa˙niejsze i najciekawsze (m.in. liczba
mieszkacw, struktura ich wieku i zatrudnienia, naj-
wa˙niejsze zasoby gminy, wydarzenia historyczne,
zabytki, wybrane zakłady pracy, szkoły, obiekty
kulturalne, sportowe czy rekreacyjne, walory tury-
styczne).
Zaproponuj uczniom wsplne wykonanie folderu
powi˛conego gminie – zadanie to mo˙e by zrealizo-
wane w formie projektw grupowych.
Rozdziel pomi˛dzy zespoły zadania zwi˛zane
z zebraniem informacji, zaprojektowaniem informa-
tora i wykonaniem rysunkw lub zdj˛, ktre b˛d˛
stanowi jego ilustracje. Mo˙ecie kolejn˛ lekcj˛ po-
wi˛ci w całoci na wykonanie takiego informatora
(w jednej lub dwu wersjach), a nast˛pnie – jeli to
mo˙liwe – odbi na ksero, aby ka˙dy ucze dostał
przynajmniej jeden egzemplarz dla siebie. Je˙eli re-
zultat pracy b˛dzie to uzasadniał, postaraj si˛, aby
np. urz˛d gminy albo lokalna gazeta snansowały
odbicie wi˛kszej liczby egzemplarzy.
Po zaj˛ciach uczniowie powinni umie:
– scharakteryzowa swoje s˛siedztwo,
porwnuj˛c je z innymi;
– zlokalizowa to s˛siedztwo na mapie gminy;
– poda kilka podstawowych informacji na temat
swojej gminy.
RODKI DYDAKTYCZNE
• Kartki papieru, przybory do rysowa-
nia, aparaty fotograczne.
• Mapa gminy.
JAK PRZEPROWADZI
ZAJE˛CIA?
WPROWADZENIE
1. Wyjanij uczniom znaczenie terminw
„s˛siedztwo” oraz „gmina”. Poł˙ nacisk
na ten aspekt poj˛cia „gmina”, ktry oznacza zbir
wielu s˛siedztw, społeczno lokaln˛ czy wsplnot˛
terytorialn˛. Gmina rozumiana jako jednostka ad-
ministracyjna b˛dzie tematem dalszych lekcji. Popro
o zapoznanie si˛ z tekstem „Wsplnota mieszka-
cw” albo sam przedstaw zawarte w nim informacje.
ROZWINI˛CIE
2. Wykonaj przy wspłudziale uczniw uproszczony
plan otoczenia szkoły (na tablicy lub na du˙ym ar-
kuszu papieru). Wczeniej mo˙na z uczniami prze-
prowadzi „wizj˛ lokaln˛” poł˛czon˛ ze zbieraniem
informacji o otoczeniu szkoły.
3. Uczniowie – wykorzystuj˛c jako przykład plan oto-
czenia szkoły – wykonuj˛ (samodzielnie lub w mniej-
szych grupach) plany swoich s˛siedztw w obr˛bie
kilku najbli˙szych drg lub ulic; jeli ze wzgl˛du na
rozmiar planu jest to mo˙liwe, powinien on uwzgl˛d-
nia budynek szkoły. Pole, ˙eby zaznaczyli na planie
swj dom, sklep, w ktrym robi˛ zakupy, plac zabaw
itp. Zaproponuj przyj˛cie jednakowych symboli gra-
cznych na oznaczenie domw, sklepw, przystan-
kw itp. – w ten sposb opracujecie zrozumiał˛ dla
wszystkich legend˛ planu. Zapiszcie j˛ na tablicy.
Popro uczniw, aby przed nast˛pn˛ lekcj˛ do-
wiedzieli si˛, kiedy powstały domy czy ulice w ich
s˛siedztwie, jakie s˛ głwne zaj˛cia mieszkacw,
jak oceniaj˛ wygl˛d swojego s˛siedztwa i co chcie-
liby w nim zmieni. Jeli jest to mo˙liwe, ucznio-
ZAKO CZENIE
7. Zastanwcie si˛ nad form˛ prezentacji wyko-
nanych przez uczniw prac. Ich wystaw˛ mo˙na
122037681.006.png
40
Samorz˛d lokalny
poł˛czy ze spotkaniem z osob˛, ktra w urz˛-
dzie gminy zajmuje si˛ planowaniem przestrzennym
(patrz: Uwagi).
Jeli to mo˙liwe, zapro do udziału w lekcji osob˛
zajmuj˛c˛ si˛ w urz˛dzie gminy planowaniem prze-
strzennym; zaproponuj uczniom udział w dyskusji
„Nasza gmina za 50 lat”. Mog˛ w niej wzi˛ udział
tak˙e nauczyciele, rodzice i inni mieszkacy gminy.
UWAGI
Wykonuj˛c plany swych s˛siedztw, uczniowie po-
winni wykorzysta informacje z lekcji geograi.
II
2. CZEGO OCZEKUJEMY
OD SAMORZA˛DU?
Samorz˛d zrobił w ostatnich dziesi˛cioleciach ogromn˛ „karier˛”. W wielu krajach, w tym tak˙e w Polsce,
przeprowadzono decentralizacj˛ władzy, przekazuj˛c samorz˛dowi wiele uprawnie i zada publicz-
nych, dotychczas pozostaj˛cych w gestii władz centralnych. Stało si˛ tak mi˛dzy innymi dlatego, ˙e
ludzie przekonali si˛, i˙ samorz˛dom łatwiej jest rozpoznawa i zaspokaja potrzeby swoich społeczno-
ci lokalnych. Uczniowie na zaj˛ciach prbuj˛ dowiedzie si˛, jakie oczekiwania wobec nowych władz
samorz˛dowych maj˛ mieszkacy ich miejscowoci, oraz ustali, w kompetencjach jakich władz (gminy,
powiatu czy wojewdztwa) le˙y ich realizacja.
CELE
3. Popro uczniw o zaznaczenie w tabelce, czym, ich
zdaniem, powinna zajmowa si˛ władza centralna,
a czym lokalna. Zapytaj, czy s˛ sprawy, ktrymi wła-
dza nie powinna zajmowa si˛ wcale, pozostawiaj˛c
je trosce samych obywateli. Popro uczniw o wy-
konanie wiczenia na temat podziału kompetencji
mi˛dzy władz˛ centraln˛ i lokaln˛. Przeanalizuj od-
powiedzi uczniw na forum klasy, zapytaj, dlaczego
udzielali takich, a nie innych odpowiedzi.
4. W przypadku gdy nie jest jasne, w czyich kompe-
tencjach mieci si˛ dany problem, uczniowie mog˛
zaznaczy dwie rubryki. Dotyczy to np. spraw wi˛-
˙˛cych si˛ z bezpieczestwem. Wa˙ne jest uwiado-
mienie uczniom oglnej zasady:
– sprawy lokalne rozstrzyga samorz˛d lokalny –
gminny lub powiatowy, w zale˙noci od tego, jak
du˙ego obszaru i jak du˙ej społecznoci ta sprawa
dotyczy;
– sprawy całego regionu rozstrzyga samorz˛d wo-
jewdztwa;
– sprawy o znaczeniu oglnopastwowym roz-
strzyga rz˛d i wojewoda jako jego przedstawiciel.
5. Powiedz uczniom, ˙e polskie tradycje samorz˛-
dowe si˛gaj˛ daleko w przeszło, jednak w latach
1944-89 samorz˛dno była le widziana przez wła-
dze komunistyczne, poniewa˙ obowi˛zywała dok-
tryna tak zwanego centralizmu demokratycznego
i wszystkie, nawet najdrobniejsze, decyzje zapadały
w Warszawie. Popro o przeczytanie tekstu „Ile pa-
stwa, ile samorz˛du?”. Wyjanij, na czym polega
zasada pomocniczoci pastwa i dlaczego istnienie
silnego samorz˛du jest istotne z punktu widzenia
decentralizacji władzy.
Po zaj˛ciach uczniowie powinni umie:
– okreli, w czyich kompetencjach le˙y
rozwi˛zanie problemw zgłaszanych
przez mieszkacw ich gminy i powiatu;
– uzasadni, dlaczego nie jest mo˙liwe spełnienie
wszystkich postulatw mieszkacw;
– przedstawi własn˛ opini˛ w sprawie najpilniej-
szych zada władz gminnych i powiatowych.
JAK PRZEPROWADZI
ZAJE˛CIA?
WPROWADZENIE
1. Przypomnij uczniom lekcj˛ dotycz˛c˛
samorz˛du uczniowskiego. Powiedz, ˙e
w ostatnich dziesi˛cioleciach w wielu krajach, w tym
tak˙e w Polsce, przeprowadzono decentralizacj˛
władz, przekazuj˛c samorz˛dowi cz˛ uprawnie
i zada publicznych dotychczas pozostaj˛cych w ge-
stii władz publicznych. Stało si˛ tak mi˛dzy innymi
dlatego, ˙e ludzie przekonali si˛, i˙ samorz˛dom ła-
twiej jest rozpoznawa i zaspokaja potrzeby swoich
społecznoci lokalnych.
ROZWINI˛CIE
2. Pole przeczytanie tekstu „Co to jest samorz˛d”,
a nast˛pnie zapisanie na tablicy przez ochotnika krt-
kiej denicji tego poj˛cia. Zapytaj, jak ocenili na lekcji
„W czym mo˙e nam pomc samorz˛d uczniowski?”
działanie samorz˛du w klasie i szkole oraz czy s˛
sprawy, w ktrych mo˙e on samodzielnie podejmo-
wa decyzje, czy te˙ jest samorz˛dem tylko z nazwy.
122037681.001.png
Samorz˛d lokalny
41
Przypomnij uczniom, ˙e w poprzednim wicze-
niu zastanawiali si˛, ktre zadania w pastwie po-
winny nale˙e do władzy centralnej, a ktre do lo-
kalnej, jakie za sprawy powinni rozwi˛zywa sami
obywatele. Powiedz, ˙e podobne pytania stan˛ły
przed twrcami polskiej reformy administracyjnej,
ktr˛ wprowadzono w 1998 roku. Musieli oni wy-
pracowa nie tylko nowe zasady podziału terytorial-
nego kraju, ale rozstrzygn˛ tak˙e, jak ma wygl˛da
podział zada pomi˛dzy władz˛ centraln˛, władz˛
regionaln˛ i r˙ne szczeble władzy samorz˛dowej.
Nie zawsze zgadzali si˛ co do tego, jak powinna
przebiega ta linia podziału – zapewne i uczniowie
wykonuj˛c wiczenie r˙nili si˛ w opiniach na ten
temat.
Popro uczniw, aby odpowiedzieli na pytania
zawarte w wiczeniu „Władza w Polsce”. Odpowie-
dzi mog˛ wypisa na tablicy lub sporz˛dzi specjaln˛
plansz˛, ktra znajdzie si˛ na klasowej gazetce.
6. Podkrel te˙, ˙e władze samorz˛dowe nie s˛ wy-
brane raz na zawsze i nie mog˛ post˛powa dowol-
nie, według swojego widzimisi˛. S˛ wybierane przez
ogł mieszkacw (gminy, powiatu, wojewdztwa)
i dlatego musz˛ bra pod uwag˛ ich potrzeby i po-
stulaty. Wpływ mieszkacw na poczynania władz
samorz˛dowych w ˙adnym razie nie koczy si˛ wraz
z wyborem władz. Mieszkacy maj˛ prawo do infor-
macji na temat ich działania i do kontroli podejmo-
wanych przez nie decyzji. Mog˛ tak˙e składa wnio-
ski, prosz˛c o interwencje w r˙nych sprawach, np.
spotykaj˛c si˛ z radnymi, pisz˛c do władz listy prote-
stacyjne i petycje, organizuj˛c demonstracje. Wa˙n˛
rol˛ w kontrolowaniu władz maj˛ do odegrania tak˙e
rodki masowego przekazu.
ZAKO CZENIE
7. Powiedz uczniom, ˙e jako prawdziwi zwierzch-
nicy naszych samorz˛dowcw mamy w stosunku do
nich okrelone oczekiwania. Chcemy oczywicie, by
byli uczciwi, działali zgodnie z interesem społeczno-
ci lokalnej i wywi˛zywali si˛ z obietnic składanych
przed wyborami. Mo˙emy jednak stawia przed nimi
tak˙e bardziej konkretne zadania. Popro uczniw,
by przed kolejn˛ lekcj˛ porozmawiali ze swoimi ro-
dzicami, s˛siadami i znajomymi o tym, co warto
zrobi, zmieni, poprawi w ich najbli˙szej okolicy
– gminie, powiecie (wsi, miecie, dzielnicy). Ucznio-
wie mog˛ zapyta np. gospodarza domu, sprzedawc˛
z pobliskiego sklepiku lub inne osoby, jakich poczy-
na oczekuj˛ od władz samorz˛dowych wszystkich
szczebli. Czy powinny koncentrowa si˛ na przeciw-
działaniu bezrobociu, czy raczej na budowie drg
i mieszka? Jakie s˛ najwa˙niejsze potrzeby miesz-
kacw waszej miejscowoci? Czy przydałaby si˛
nowa szkoła, czy mo˙e przychodnia? Mo˙e ucznio-
wie maj˛ swoje własne pomysły? Powiedz, aby ze-
brane odpowiedzi zapisywali na kartkach i przynieli
na nast˛pn˛ lekcj˛.
II
3. RZA˛D MY SI˛ SAMI – GMINA,
POWIAT, WOJEW DZTWO
Przeprowadzona w 1998 r. reforma administracyjno-samorz˛dowa miała na celu usprawnienie dzia-
łania władz publicznych, a rwnoczenie była wypełnieniem konstytucyjnych zasad pomocniczoci
i decentralizacji pastwa. Na zaj˛ciach uczniowie zapoznaj˛ si˛ z trjszczeblow˛ struktur˛ samorz˛du
terytorialnego, ucz˛ si˛ tak˙e o zasadniczych zadaniach władz powiatowych i wojewdzkich.
CELE
branych przez uczniw po lekcji „Czego oczekujemy
od samorz˛du?”. Popro 3-4 uczniw o odczytanie
opinii mieszkacw na temat ich oczekiwa wobec
władz samorz˛dowych. Zaproponuj uczniom, aby
porwnali je z potrzebami, jakie mieszkacy uznali
za najwa˙niejsze dla waszej miejscowoci. Zapytaj,
czy wszystkie s˛ mo˙liwe do zrealizowania. Popro
uczniw, ˙eby porwnali wyniki swojego minison-
da˙u z wynikami badania opinii Polakw w tej spra-
wie (sonda˙ OBOP). Zapytaj, jakie widz˛ podobie-
stwa, a jakie r˙nice.
Po zaj˛ciach ucze powinien umie:
– wyjani, dlaczego przeprowadzono
reform˛ samorz˛dow˛;
– poda najwa˙niejsze uprawnienia władz central-
nych, wojewdzkich (wojewody i sejmiku samo-
rz˛dowego), powiatowych i gminnych;
– poda nazw˛ swojego powiatu i wojewdztwa
i umie zlokalizowa je na mapie Polski.
JAK PRZEPROWADZI
ZAJE˛CIA?
WPROWADZENIE
1. Pierwsza cz˛ lekcji b˛dzie powi˛-
cona analizie propozycji mieszkacw ze-
ROZWINI˛CIE
2. Wyjanij, ˙e w Polsce, podobnie jak w innych
krajach demokratycznych, władza podzielona jest
122037681.002.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin