MIŁOŚĆ NIEPRZYJACIÓŁ.docx

(17 KB) Pobierz

MIŁOŚĆ NIEPRZYJACIÓŁ

 

W Kościele świętym zawarte jest wybranie. Oznacza to, że każdy z ochrzczonych został osobiście uzdolniony i zaproszony do podjęcia świętości na wzór samego Chrystusa.

·      Wyruszyć w drogę: Aby podjąć decyzję o dążeniu do świętości musimy najpierw zrealizować się w miłości oblubieńczej w relacji do Pana. Krzyż jest miejscem zaślubin Oblubieńca-Jezusa z Oblubienicą-Kościołem. Ta Miłość zrodziła nas do nowego życia, uczyniła brzemiennymi, byśmy mogli przekazywać to życie innym.

·      Świętość na wzór samego Chrystus: Jezus Chrystus swoją ofiarą na krzyżu objawił światu, że Jego miłość to miłość, która oddaje życie za nieprzyjaciół, miłość ukrzyżowana.

·      Realizacja świętości: Wezwanie, będące istotą chrześcijaństwa: Bądźcie więc tak doskonali, jak doskonały jest wasz Ojciec Niebieski, realizuje się w wypełnianiu przykazania miłości Boga i bliźniego. Prawdziwość naszego bycia chrześcijaninem weryfikuje się w miłości nieprzyjaciół (jedyną miarą miłości Boga - miłość bliźniego).

 

I/ MIŁOŚĆ NIEPRZYJACIÓŁ MIŁOŚCIĄ ZBAWCZĄ

Kto jest moim wrogiem (nieprzyjacielem)?

·      Ten, od którego doznajesz przykrości i zła w różnych sytuacjach życiowych;

·      kto nie zgadza się z tobą, ma odmienne zdanie, myśli inaczej;

·      ten, który odbiera ci szacunek i akceptacje;

·      kto jest dla ciebie zagrożeniem, uderza w twoje dobra;

(np. dzieci, które nie zaspokajają twoich ambicji, małżonek bo nie okazuje miłości, brat we wspólnocie, który „zawodzi”, sąsiadka bo obmawia, niemiły urzędnik w biurze, ktoś, kto wpycha się do kolejki...).

 

Nasza postawa?

W obliczu doznanej krzywdy, niezawinionego cierpienia, oszczerstwa, znieważania chcemy bronić się oddając złem za zło. Zaczynamy złorzeczyć, kombinować, oszukiwać, przestajemy kochać. I właśnie tu weryfikuje się jacy tak naprawdę jesteśmy. A przecież będąc chrześcijanami jesteśmy zdolni do miłości nieprzyjaciół.

 

Postawa chrześcijanina!!!

Obraz: Każda perła powstaje w wyniku cierpienia małży, która nie odrzuca ziarenka piasku, który ją uwiera, ale zamienia je w drogocenny klejnot. Miejsca, w których świat przeklina Boga, dla nas otwierają zdroje błogosławieństw. Gdy otwierasz się na miłość z krzyża, każda trudność przyprowadza cię do Boga i zbliża cię do bliźniego.

Co zatem robić?

·      Miłować: Doświadczenie miłości od Boga i ludzi uzdalnia do miłowania. Miłość ta nie jest uczuciem. Miłować nieprzyjaciela oznacza chcieć dla niego dobra, zrezygnować z pragnienia zemsty.

·      Modlić się.

·      Ofiarować w intencji: Pełna miłość nieprzyjaciół to kochać, ale i ofiarować. Ofiara jest najlepszą modlitwą. Składanie ofiary w intencji swoich nieprzyjaciół jest udziałem w współzbawianiu świata. Chrześcijanin może nie tylko przyjąć zło, ale może również nadać mu zbawczą moc, czyli ofiarować w intencji tego, który go krzywdzi. Co to oznacza? Gdy przebaczysz winy i modlisz się za swoich nieprzyjaciół masz udział w ich zbawieniu - to droga do doskonałości (pragnienie naśladowania Chrystusa na krzyżu w każdej sytuacji). Ten, który cię krzywdzi, dzięki twojej postawie, może wejść lub nie w miłość Chrystusa z krzyża.

·      Żyć miłością z krzyża: Możesz wiele mówić o Bogu, uzdrawiać, prorokować, gdy jednak brak ci miłości ukrzyżowanej ludzie nie zobaczą w tobie Boga. Objawiać Bożą miłość światu to objawiać Miłość Ukrzyżowaną. Jeżeli zanurzysz w krzyżu zło przychodzące do ciebie, to twoje czyny mają charakter sakramentu, są widzialnym znakiem obecności Boga w świecie, a  jeśli nie, to wtedy będziesz obmawiał, gorszył się grzechami ludzi Kościoła, itd. Jesteśmy powołani do miłości wbrew rozsądkowi i sprawiedliwości tego świata, do miłości ukrzyżowanej. Taka miłość zadziwi świat. Niewierzący nie nawrócą się, jeśli nie zobaczą ciebie kochającego miłością irracjonalną, miłością ukrzyżowaną.

Co wyróżnia uczniów Jezusa: miłość nieprzyjaciół (łagodność, nie odpłacanie złem za zło, nieoczekiwanie na wdzięczność od ludzi, ale pragnienie sprawiania radości Bogu).

 

 

 

II/ POMOC DORAŹNA

·      pielęgnacja modlitwy (cisza, szukanie Bożej woli w życiu, adoracja, rozważanie Pisma św.);

·      sakramenty, zwłaszcza Eucharystia.

 

III/ ANALIZA BIBLIJNA (Mt 5,43-48)

Tekst Słowa Bożego wprowadza nas w istotę Miłości Ukrzyżowanej, obnaża nasze przewrotne postępowanie i pokazuje drogę ku świętości Nowego Przymierza.

·      w. 38-42 a w. 43-48: Jezus Chrystus pokazał, że prawo odwetu, zasada „oko za oko” musi ustąpić miłości nieprzyjaciół.

·      w. 43: To obiegowa opinia a nie prawo. Nawet prawo odwetu nie nakazywało nienawidzić. Taki kodeks postępowania miał odstraszyć agresora: jaką krzywdę planował, takiej musiał spodziewać się kary (por. Kpł 24,20-21).

·      w. 44: Postawa chrześcijanina: miłować + modlić się; (Łk 6, 27-28: miłujcie, dobrze czyńcie, błogosławcie, módlcie się).

·      w. 45a: Odpłacanie dobrem na zło jest czymś boskim, godnym dzieci Boga Ojca.

·      w. 45b-47: Pan Jezus uzasadnia miłość nieprzyjaciół:

1.   (w. 45b) argument religijny: wezwanie do naśladowania Boga, który miłuje każdego i pragnie jego zbawienia;

2.   (w. 46-47) W miłości nie stosujemy reguł handlowych (tym tak, a tamtym nie...). Należy miłować każdego, a nie tylko tych, co według nas są godni miłości, tych, co na nią zasłużyli.

w. 46-47: Jest to odpowiedź Jezusa na naszą postawę: Jesteście tacy sami jak niewierzący (do tego żeby być miłym dla innych potrzebne jest dobre wychowanie a nie chrześcijaństwo). Miłość tego świata kocha w granicach rozsądku, gdyż miłość ludzka jest miłością warunkową.

·      w. 48: Istota chrześcijaństwa: Bądźcie więc tak doskonali (Łk 6,36: miłosierni), jak doskonały jest wasz Ojciec Niebieski.

- Być doskonałym jak Bóg: miara nieskończonej miłości.

- Być miłosiernym: być zawsze gotowym przyjść z pomocą bliźniemu, przebaczyć mu, zrezygnować z chęci zemsty, odpowiedzieć miłością na nienawiść (por. Jk 2,13: Miłosierdzie odnosi triumf nad sądem).

 

Słowa Chrystusa z krzyża: Ojcze w Twoje ręce powierzam ducha mego, mogą stać się także naszą modlitwą w obliczu prześladowań. Oznacza to, że nie muszę lękać się swoich nieprzyjaciół, czy też zewnętrznych wrogów Kościoła, ale tego wroga we mnie, który nie chce kochać miłością ukrzyżowaną. Na sądzie ostatecznym nie będziemy rozliczani z wypełniania religijnych obowiązków, ale z czynów miłości. Jeżeli nie żyjemy miłością nieprzyjaciół, to nie zdziwmy się, gdy Jezus Chrystus powie do nas: Nie znam was.

 

Słowo do rozważania: Mt 5,43-48 w kontekście Mt 5,1-12 (Kazanie na Górze)

Pytania pomocnicze:

·      Krzyż - jakie emocje w Tobie budzi?

·      Kto jest moim nieprzyjacielem?

·      Jak reaguje w obliczu doznawanej krzywdy?

·      W jaki sposób walczę ze swoim wewnętrznym wrogiem, który nie chce kochać miłością ukrzyżowaną?

 

4

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin