poradnictwo_pedag[1].doc

(44 KB) Pobierz
TESTY ZWIĄZANE Z DIAGNOSTYKĄ PEDAGOGICZNĄ

TESTY ZWIĄZANE Z DIAGNOSTYKĄ PEDAGOGICZNĄ

1.      Metoda diagnozy działalności matematycznej dzieci z klas poczatkowych. Autorami tej metody są: Gruszczyk, Edyta Kolczyńska i Henryk Moros. Przy jej pomocy diagnozuje się efekty uczenia się matematyki, przyczyny niepowodzeń oraz dynamikę procesu uczenia się tego przedmiotu. Klasy 0-3 (włącznie) szkola podst.

2.      Testy wiadomości i umiejętności matematycznych dla klas I-III S.P. autor Zenon Krążyński. Służy on do badania dzieci które napotykają na trudności w zakresie matematyki.

3.      Test diagnostyczny z matematyki dla kl. IV S.P. Autor – Barbara Chrzan-Feluch. Można określić poziom opanowania treści programowych z matematyki w kl. IV.

4.      Test „Matematyka kl. V” B. Chrzan-Feluch, Martyna Kicińska, Irena Olecka, Helena Radziwiłł. Bada wiadomości i umiejętności z matematyki z zakresu kl. V S.P.

5.      Seria testów czytania i pisania dla klas I-III S.P. Teresa Strabużyńska, Teresa Śliwińska. Służy on do badania podst. umiejętności czytania i pisania w kl. I-III. Ujawniania przyczyn trudności w tym zakresie, różnicowania specyficznych zaburzeń typu: dysleksja, dysgrafia oraz trudności wynikających z zaniedbań w pracy dydaktycznej.

6.      Test „Czytanie” Maria Grzywak-Kaczyńska. Służy on do badania rozumienia tekstu czytanego po cichu.

7.      Test „Cichego czytania” Helena Chylińska. Bada umiejętności rozumienia tekstu czytanego po cichu. Stosowany jest głównie przy rozpoznawaniu przyczyn trudności w nauce.

8.      Wybór testów do pisania za słuchu dla klas IV-VIII S.P. Maria Sobolewska. Bada opanowanie podst. treści programowych z ortografii.

9.      Pomoce do badań pedagogicznych uczniów kl. VII-VIII S.P. i szkół ponadpodstawowych ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu. Janina Mickiewicz. Przeznaczone do:

-          badania uczniów podejrzanych o zaburzenia o charakterze dysleksji rozwojowej a szczególnie ustalenia przyczyn trudności w pisaniu i czytaniu,

-          u starszych uczniów określenia problemu oraz stopnia i rodzaju występujących zaburzeń,

-          udzielania porady uczniowi, rodzicom i szkole,

-          do zorganizowania działań postdiagnostycznych w tym korekcyjnokompensacyjnych,

-          pozwala na wykrycie ewentualnej stymulacji zaburzeń,

-          na jego podst. wydaje się zalecenia dla szkoły.

10.  Inwentarz do oceny postępu w rozwoju społecznym upośledzonych umysłowo. Gunzberg, polskiej adaptacji T. Witkowski. Słuzy on do badania społecznego rozwoju dziecka normalnie rozwijającego się do 3 r.ż. oraz oceny umiejętności społecznych osób upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim (PAC 1), umiarkowanym (PAC 2), głębokim (PPAC). Pomaga on w zróżnicowaniu autyzmu i upośledzenia umysłowego.

11.  Skala nieprzystosowania społecznego (SNS) L. Pytka. Skala ta służy do wstępnego pomiaru nieprzystosowania społ. dzieci w wieku 13-17 lat. Pozwala określić intensywność i częstotliwość występowania określonych zachowań lub cech jednostki które uznawane są przez społeczeństwo za negatywne.

 

ZADANIA PEDAGOGA W ZAKRESIE PORADNICTWA

1.      wspomaganie wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży (zarówno w zakresie uczenia się, poszerzenie wiedzy, kontakty społeczne, mediacje, rozwiązywanie konfliktów),

2.      profilaktyka uzależnień oraz pomoc dzieciom i  młodzieży z grup ryzyka,

3.      terapia zaburzeń rozwojowych i zachowań dysfunkcyjnych,

4.      pomoc w wyborze kierunku kształcenia i zawodu,

5.      prowadzenie edukacji prozdrowotnej wśród uczniów, rodziców i nauczycieli,

6.      pomoc rodzicom i nauczycielom w diagnozowaniu i rozwijaniu potencjalnych możliwości oraz mocnych stron uczniów,

7.      wspomaganie wychowawczej i edukacyjnej funkcji rodziny i szkoły.

 

Pedagog w szkole.

Praca pedagoga w szkole związana jest z:

1.      służy pomoca uczniom w każdej sprawie która jest dla nich ważna,

2.      kierowanie uczniów na badanie do różnych specjalistów,

3.      konsultacje i porady dla rodziców,

4.      nauczyciele którzy mają problemy z wychowaniem uczniów,

5.      zapewnienie pomocy materialnej czy finansowej dzieciom będącym w trudnej sytuacji,

6.      czuwa nad młodzieżą która pochodzi ze środowisk patologicznych lub może wpaść w takie towarzystwo,

7.      organizuje szkolenia rady pedagogicznej.

 

 

 

 

Głównym celem poradnictwa społecznego jest kompensacja (wyrównywanie) społeczne braków utrudniajacych pomyślny bieg życia jednostki lub grupy.

 

Rodzaje poradnictwa społecznego w aspekcie sfer oddziaływań wg. prof. Ziemskiej:

1.      poradnictwo naprawcze,

2.      poradnictwo przeciwdziałające w aspekcie struktury osobowości i struktury społecznej przez działalnośc psychoterapeutyczną,

3.      poradnictwo zapobiegawcze,

4.      poradnictwo prognostyczne.

 

 

Poradnictwo

Profilaktyczno             optymalizujące                       zapobiegawcze          naprawcze

prognostyczne  

  

sfera moralnego                 sfera zakłóceń trudności i konfliktów               sfera dezorganizacji

życia                                                                                                              społecznej

doradztwo                                                                    terapia i psychoterapia

 

 

 

 

PORADNICTWO ZAWODOWE

Etapy orientacji zawodowej:

1.      wstępna orientacja zawodowa (rozpoczyna się w przedszkolu i trwa do 3 kl. SP) dostarczamy dziecku informacji o wybranych zawodach i pozwalamy mu poznawać na czym ta praca polega,

2.      etap obserwacyjny – związany z kształceniem blokowym (4-6 kl. SP) Dokonuje się analizy znaczenia pracy w zyciu indywidualnym i społecznym organizacji pracy i jej efektów na przestrzeni czasu.

3.      orientacja zawodowa pierwszego stopnia skierowana do uczniów kl. I i II gimnazjum. Ma charakter modułowy i związana jest z przedmiotami tj. WOS, technika i informatyka. Uczniowie uczą się:

-          podejmowania decyzji (zapoznają się z tym co to jest ;proces decyzyjny, jak przebiega i zapoznaja się z tym jakie są cechy decyzji zawodowej),

-          próba odnalezienia się na rynku pracy (co to jest, czym się charakteryzuje, jaka jest jego specyfika),

-          analizują problem bezrobocia (co to jest, inf. z najbliższego środowiska jak wyglada bezrobocie),

-          poznanie własnych uzdolnień i zainteresowań które mogą być przydatne w wyborze zawodu.

4.      etap decyzyjny pierwszego stopnia, gimnazjum kl. III – podejmowana jest konkretna decyzja zawodowa. W oparciu o wszystkie zebrane dotąd informacje przeprowadzane są konieczne badania lekarskie jak również mogą być przeprowadzone badania psychologiczne pod kątem wyboru zawodu i prowadzone rozmowy z doradcami zawodowymi mogą być prowadzone tylko przez uczniów ale mogą być też przez uczniów i rodziców. Powinien skończyc się podjęciem decyzji I stopnia.

5.      Orientacja zawodowa drugiego stopnia – polega na prowadzeniu zajęć o charakterze pozazawodowym (działania związane ściśle z konkretnym zawodem). Działania te są powiązane z okresleniem predyspozycji zawodowych danej osoby, celi osobowościowych ale także możliwości materialnych rodziny. Obejmuje młodzież kl. I i II LO i profilowanych oraz młodzież kl. I zawodowych.

6.      Etap decyzyjny drugiego stopnia – kl. III liceum i II zawodowe, może być także prowadzone w szkołach policealnych. Pomaga w podjęciu decyzji o wyborze studiów, szkoły policealnej lub pracy zawodowej. Młodzież na tym etapie powinna znać sposoby poszukiwania pracy, umieć nawiązywać kontakt z pracodawcą, jak przygotować odpowiednie dokumenty, posiadać pełną umiejętność pisania CV i listów motywacyjnych.

 

Wyróżniamy trzy dziedziny poradnictwa:

a)      rozwój samopoznania – zwraca się uwage na realizm w ocenie własnych zdolności i możliwości. Wyznacznikiem będą:

-          oceny szkolne,

-          system wartości funkcjonujący w ??????????? sferach życia,

-          zainteresowania i kierunki aktywności.

b)     nauka i praca – dostarcza inf. o świecie zawodów, inf. o preferowanej gr. zawodów,

c)      planowanie kariery – pełność planów, różnorodne środki poszukiwań, umiejętność podejmowania decyzji.

 

 

Doradztwo zawodowe – proces w którym doradca zawodowy pomaga klientowi w osiągnięciu lepszego zrozumienia siebie samego w odniesieniu do środowiska pracy, aby umożliwić mu realistyczny wybór lub zmianę zatrudnienia lub też osiągnięcie właściwego dostosowania zawodowego.   

 

Cele i zastosowania doradztwa zawodowego:

-          udzielanie klientowi pomocy w osiągnięciu mozliwie najlepszego poziomu dostosowania zawodowego z pkt. widzenia społecznego, ekonomicznego i profesjonalnego,

-          powinno pomagać klientowi w uzyskaniu odpowiedniego wglądu w ich własne zainteresowania, możliwości i charakter pracy oraz zachęcić ich do podejmowania własnych decyzji dotyczących celów zawodowych i podejmowania kroków niezbędnych do ich realizacji,

-          nie jest ograniczone do jakiejś szczególnej grupy wiekowej lub zawodowej ale może mieć zastosowanie dla każdego typu pracowników w dowolnym czasie a zatem:

·         dla młodych ludzi, którzy niw wiedza jaki zawód jest dla nich najbardziej odpowiedni,

·         dorosłych pracowników którzy muszą zmienić lub dostosować się do nowych zajęć ze wzgl. na zwolnienia grupowe, przyczyn osobistych lub przebranżowaniu,

·         kobiety, które coraz częściej wchodzą lub powracają na rynek pracy po dłuższej nieobecności,

·         osoby pozostające na zasiłku i powracających po dłuższym okresie bezrobocia, a które potrzebują pomocy w dostosowaniu i zmianie kwalifikacji zawodowych. 

 

Rola dorady zawodowego:

-          doradca zawodowy zalicza się do profesji doradczej, różniąc się od innych jej członków tylko dziedziną i rodzajem problemów z którymi borykają się jego klienci,

-          pomaga osobą które muszą stawić czoła problemom bezpośrednim związanym z zatrudnieniem z reguły polegającym na wyborze zatrudnienia lub dostosowania do zatrudnienia,

-          pomagając klientowi rozważa wew. i zew. czynniki jak np. psychologiczne, fizyczne i społeczno-ekonomiczne, czynniki mające wpływ na status zawodowy klienta i mogące mieć wpływ na jego przyszłość.

 

Doradca zawodowy podejmuje następujące działania:

1.      działania pomagające w wejściu na rynek pracy:

-          udzielenia inf. na temat zawodu i sytuacji na rynku pracy,

-          badaniu zdolności osobistych skłonności i fizycznych możliwości,

-          przygotowania do dalszego kształcenia zawodowego lub określeniu przydatności zawodowej,

2.      organizacja orientacji zawodowej w szkole,

3.      doradzanie osobie która dokonała nieodpowiedniego wyboru zatrudnienia tak aby mogła ona dokonać zmian w swojej sytuacji,

4.      pomaga doświadczonemu pracownikowi, który chce lub musi dokonać zmiany zawodowej w przeprowadzeniu przeglądu alternatywnych mozliwości zatrudnienia, wybrania odpowiedniego zatrudnienia i sporządzenia planu zmiany zatrudnienia,

5.      pomoc dla osób które napotykają na przeszkody w uzyskaniu lub utrzymaniu zatrudnienia czy też awansowaniu.

 

Umiejętności doradcy zawodowego:    

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin