Katecheza 36
MODLITWA
Dziękuję Ci, Boże, że w Twojej dobroci dla ludzi mieszkasz w domu modlitwy – kościele, w którym możemy spotykać się z Tobą. Spraw, aby twoja łaska, której stale nam udzielasz, czyniła z nas świątynię Ducha Świętego jaśniejącą blaskiem dobrego życia. Proszę też, abyś z nas – żywych i wybranych kamieni – przygotował wiekuistą świątynię Twojej chwały. Pomnóż w swoim Kościele owoce Ducha Świętego, którego mu zesłałeś, aby lud Tobie wierny rósł w łasce i dojrzewał do zbudowania niebieskiego Jeruzalem – mieszkania z Tobą przez całą wieczność.
PLANSZA
KATEDRA – to greckie słowo oznaczało początkowo miejsce sędziego lub nauczyciela, krzesło. Chrześcijanie zaczęli nim określać miejsce, z którego biskup wygłaszał homilię – nauczał wiernych. Dopiero od VI wieku słowem tym określa się główny kościół diecezji, będący pod zwierzchnictwem biskupa.
Tabela: Dom Boży
CHRZEŚCIJANIN
KOŚCIÓŁ
· A. narodziny
· B. chrzest
· C. nadanie imienia
· D. świętowanie urodzin
· E. świętowanie imienin
· wybudowanie kościoła
· konsekracja kościoła
· nadanie imienia / wezwania
· rocznica poświęcenia
· uroczystości odpustowe
Teksty biblijne
PIERWSZE CZYTANIEKościół Oblubienicą Chrystusa Anioł tak się do mnie odezwał: „Chodź, ukażę ci Oblubienicę, Małżonkę Baranka”. I uniósł mnie w zachwyceniu na górę wielką i wyniosłą, i ukazał mi Miasto Święte – Jeruzalem, zstępujące z nieba od Boga, mające chwałę Boga. Źródło jego światła podobne do kamienia drogocennego, jakby do jaspisu o przejrzystości kryształu: Miało ono mur wielki a wysoki, miało dwanaście bram, a na bramach – dwunastu aniołów i wypisane imiona, które są imionami dwunastu pokoleń synów Izraela. Od wschodu trzy bramy i od północy trzy bramy, i od południa trzy bramy, i od zachodu trzy bramy. A mur Miasta ma dwanaście warstw fundamentu, a na nich dwanaście imion dwunastu Apostołów Baranka(Ap 21, 9b-14).
PSALM RESPONSORYJNY 84(83)Jak miła, Panie, jest świątynia TwojaDusza moja stęskniona pragnie przedsionków PańskichSerce moje i ciało radośnie wołają do Boga żywego. Nawet wróbel znajduje swój dom i jaskółka gniazdo, gdzie złoży swe pisklęta: przy Twoich ołtarzach, Panie Zastępów, Królu i mój Boże! Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie, nieustannie Cię wielbiąc. Spójrz, Boże, tarczo nasza,wejrzyj na twarz Twego Pomazańca! Zaiste jeden dzień w przybytkach Twoich lepszy jest niż innych tysiące; wolę stać w progu domu mojego Boga niż mieszkać w namiotach grzeszników.
DRUGIE CZYTANIEŻywe kamienie tworzą duchową świątynięNajmilsi: Zbliżając się do Tego, który jest żywym kamieniem, odrzuconym wprawdzie przez ludzi, ale u Boga wybranym i drogocennym, wy również, niby żywe kamienie, jesteście budowani jako duchowa świątynia, by stanowić święte kapłaństwo, dla składania duchowych ofiar, przyjemnych Bogu przez Jezusa Chrystusa. To bowiem zawiera się w Piśmie: Oto kładę na Syjonie kamień węgielny, wybrany, drogocenny, a kto wierzy w niego, na pewno nie zostanie zawiedziony. Wam zatem, którzy wierzycie, cześć! Dla tych zaś, co nie wierzą, właśnie ten kamień, który odrzucili budowniczowie, stał się głowicą węgła – i kamieniem upadku, i skałą zgorszenia. Ci, nieposłuszni słowu, upadają, do czego zresztą są przeznaczeni. Wy zaś jesteście wybranym plemieniem, królewskim kapłaństwem, narodem świętym, ludem [Bogu] na własność przeznaczonym, abyście ogłaszali dzieła potęgi Tego, który was wezwał z ciemności do przedziwnego swojego światła(1 P 2, 4-9).
NAPIS
Świątynia rozumiana jako budynek, pełni w życiu chrześcijanina ważną rolę. Jest ona:
a/ miejscem gromadzenia się Kościoła – wspólnoty ochrzczonych i wierzących w Chrystusa.
b/ miejscem sprawowania liturgii, czyli wielbienia Boga z Jezusem i przez Jezusa; szczególnie miejscem celebrowania Eucharystii, podczas której słuchamy słowa Bożego oraz uobecniamy Paschę Jezusa: Jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie.
c/ miejscem, w którym Duch Święty udziela wierzącym Bożego życia.
CZY WY WIECIE, ŻE JESTEŚCIE ŚWIĄTYNIĄ
1. Czy wy wiecie, że jesteście świątynią?
Czy wy wiecie, że jesteście świątynią?
Świątynią, w której mieszka Święty Duch.
Ref. Pełni mocy, wdzięczności i chwały.
Pełni mocy, wdzięczności i chwały.
2. Tak, my wiemy, że jesteśmy świątynią.
Tak, my wiemy, że jesteśmy świątynią.
ezarzecka