ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 7 kwietnia 2010 r.
w sprawie przydziałów kryzysowych
Na podstawie art. 59b ust. 12 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416, z późn. zm. 1) ) zarządza się, co następuje:
§ 1. Rozporządzenie określa:
1) tryb nadawania i unieważniania przydziałów kryzysowych;
2) wzór karty przydziału kryzysowego.
§ 2. 1. Wojskowy komendant uzupełnień w celu nadania przydziału kryzysowego żołnierzowi rezerwy, który zawarł kontrakt na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych, niezwłocznie po otrzymaniu kontraktu wzywa tego żołnierza do osobistego stawienia się w terminie i miejscu oznaczonym w wezwaniu.
2. W przypadku stawienia się wojskowy komendant uzupełnień wręcza żołnierzowi rezerwy kartę przydziału kryzysowego, za pisemnym potwierdzeniem odbioru, z zastrzeżeniem § 5 ust. 1.
3. Potwierdzenie odbioru karty przydziału kryzysowego następuje przez złożenie własnoręcznego podpisu przez żołnierza rezerwy, któremu wydano tę kartę, na egzemplarzu przeznaczonym dla wojskowego komendanta uzupełnień.
4. Wzór karty przydziału kryzysowego określa załącznik do rozporządzenia.
§ 3. W przypadku nieprzyjęcia przez żołnierza rezerwy przydziału kryzysowego w terminie określonym w wezwaniu, o którym mowa w § 2 ust. 1, w tym również w wyniku jego niestawienia się na to wezwanie bez uzasadnionej przyczyny, wojskowy komendant uzupełnień powiadamia o tym dowódcę jednostki wojskowej, z którym został zawarty kontrakt na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.
§ 4. 1. Jeden egzemplarz karty przydziału kryzysowego wojskowy komendant uzupełnień przesyła dowódcy jednostki wojskowej, do której żołnierzowi rezerwy nadano przydział kryzysowy.
2. O nadaniu przydziału kryzysowego żołnierzowi rezerwy wojskowy komendant uzupełnień zawiadamia pracodawcę tego żołnierza.
3. Nadanie przydziału kryzysowego żołnierzowi rezerwy wojskowy komendant uzupełnień odnotowuje w ewidencji wojskowej i książeczce wojskowej tego żołnierza.
4. Dowódca jednostki wojskowej, po otrzymaniu karty przydziału kryzysowego, stwierdza w rozkazie dziennym jednostki wojskowej fakt nadania przydziału kryzysowego żołnierzowi rezerwy.
§ 5. 1. Doręczenie karty przydziału kryzysowego żołnierzowi rezerwy odbywającemu ćwiczenia wojskowe może nastąpić za pośrednictwem właściwego dowódcy jednostki wojskowej, w terminie do czternastu dni od dnia jej przekazania temu dowódcy, jednak nie później niż w ostatnim dniu odbywania ćwiczeń wojskowych.
2. W celu doręczenia karty przydziału kryzysowego żołnierzowi rezerwy, o którym mowa w ust. 1, wojskowy komendant uzupełnień przekazuje, za potwierdzeniem odbioru, właściwemu dowódcy jednostki wojskowej trzy egzemplarze karty przydziału kryzysowego.
3. W potwierdzeniu odbioru, o którym mowa w ust. 2, ujmuje się liczbę egzemplarzy karty przydziału kryzysowego oraz jej serię i numer.
4. Po doręczeniu karty przydziału kryzysowego żołnierzowi rezerwy, o którym mowa w ust. 1, właściwy dowódca jednostki wojskowej zwraca jeden egzemplarz karty przydziału kryzysowego wojskowemu komendantowi uzupełnień, na którym żołnierz rezerwy potwierdził jej odbiór, oraz pozostawia w aktach jeden egzemplarz karty przydziału przeznaczony dla tego dowódcy.
5. W przypadku nieprzyjęcia w określonym terminie przydziału kryzysowego przez żołnierza rezerwy, o którym mowa w ust. 1, dowódca jednostki wojskowej zawiadamia o tym wojskowego komendanta uzupełnień.
6. Kartę przydziału kryzysowego, która nie została doręczona w sposób określony w ust. 1—4, właściwy dowódca jednostki wojskowej zwraca niezwłocznie wojskowemu komendantowi uzupełnień.
§ 6. 1. Wojskowy komendant uzupełnień, po powzięciu wiadomości, w tym z urzędu, o zaistnieniu przesłanki uzasadniającej unieważnienie przydziału kryzysowego, określonej w art. 59b ust. 10 lub 11 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wzywa żołnierza rezerwy w celu wyjaśnienia sprawy i odebrania od niego pisemnego oświadczenia o istnieniu lub nieistnieniu takiej przesłanki.
2. Wojskowy komendant uzupełnień, po dokonaniu sprawdzenia i stwierdzeniu istnienia przesłanki, o której mowa w ust. 1, unieważnia przydział kryzysowy w drodze decyzji administracyjnej i niezwłocznie, po dniu, w którym decyzja ta stała się ostateczna, zawiadamia o tym dowódcę jednostki wojskowej, do której żołnierz rezerwy posiada nadany przydział kryzysowy, oraz pracodawcę tego żołnierza.
3. Dowódca jednostki wojskowej, do której żołnierz rezerwy posiada nadany przydział kryzysowy, po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w ust. 2, stwierdza w rozkazie dziennym jednostki wojskowej fakt unieważnienia przydziału kryzysowego oraz dokonuje odpowiednich adnotacji w ewidencji wojskowej prowadzonej w tej jednostce.
4. Wojskowy komendant uzupełnień odnotowuje w ewidencji wojskowej i książeczce wojskowej żołnierza rezerwy fakt unieważnienia przydziału kryzysowego.
§ 7. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Obrony Narodowej: B. Klich
KapitanNavi