Wprowadzenie litery O.docx

(12 KB) Pobierz

Wprowadzenie litery O - konspekt zajęć

 

Grupa: 6-latki

 

Temat kompleksowy: Ulubione zajęcia  dzieci.

 

Temat  zajęcia:  Imieniny literki „O” .

 

Cel ogólny:

 

    * Stwarzanie sytuacji  do rozwijania mowy komunikatywnej

    * Doskonalenie umiejętności współpracy w grupie

    * Poznanie litery  „O”

    * Wdrażanie  do samodzielnego  podejmowania zadań , aktywnego uczestniczenia w    zajęciach.

 

Cele  szczegółowe : 

Dziecko :

 

    * buduje dłuższe wypowiedzi  nt. wysłuchanego opowiadania

    * zna zapis graficzny litery „o , O”

    * potrafi dokonać analizy i syntezy  głoskowej

 

Forma  organizacyjna:

zbiorowa

Indywidualna .

Metoda :

 

    * Podająca – opis

    * Poszukująca –problem do rozwiązania

    *  Operatywna –praktycznego działania .

 

Przebieg  zajęcia :

Powitalna piosenka „Wesoło nam”

Słuchanie opowiadania  Stanisława Karaszewskiego  „Rysunkowa  przygoda”.

Omówienie treści opowiadania   w związku z ilustracjami .

Powtórne czytanie opowiadania  i podnoszenie ręki do góry w momencie usłyszenia przez dzieci  wyrazów rozpoczynających się   głoską „ o” .

 

Wprowadzenie litery „O, o”

Zapoznanie  z literą „O, o” drukowaną  i pisaną  , małą i wielką  na podstawie wyrazów :  osa , Ola

 

    * układanie modelu sylabowego wyrazów

    * układanie modelu głoskowego wyrazów

 

Pokaz  drukowanej i pisanej  , małej i wielkiej litery „O, o”

 

    * pisanie palcem w powietrzu

    * pisanie nogą na podłodze

    * układanie z włóczki obrazu graficznego  litery „O”

    * umieszczenie pod modelami sylabowymi i głoskowymi wyrazów : osa   i Ola  - napisów literowych

 

Wyjaśnienie  , że imiona piszemy wielką literą

 

Określenie  miejsca  położenia  głoski „o”  w wyrazach

 

    * określanie, na  którym  miejscu –na początku , w środku , na końcu , - znajduje się  głoska „o” w wyrazach  :osa , lody , okno , oko

    * wyszukiwanie w sali wyrazów  wprowadzonych do globalnego czytania w których znajduje się głoska „o”

    * przeliczanie  liczby  głosek  w wyrazach : osa , oko , Ola , okno ,owoce

 

Zabawa  ruchowa z elementami opowieści ruchowej do piosenki  „Piłka Oli” .

 

Wskazanie różnic między  głoską „O,o” a literą  „O,o” . (wymowa – zapis)

 

Prezentacja  „Alfabetu” .

 

    * wyjaśnienie  skąd pochodzi słowo  alfabet- język grecki

    * wyszukanie litery „O”

 

Praca  plastyczna  - „ Zaczarowana literka  O” – wykorzystanie kształtu  litery O do stworzenia  ciekawego przedmiotu lub postaci .

 

 

Ewaluacja

Pozytywny aspekt zajęcia  to  rozpoznawanie litery „O,o”  i jej zapisu graficznego

Zgłoś jeśli naruszono regulamin