scenariusz 1 i 2 - zabawy integracyjne.doc

(51 KB) Pobierz
SPOTKANIE 1- „Poznajmy się”

SPOTKANIE 1- „Poznajmy się”

Cele:

Dziecko:

-          Przedstawia się imieniem

-          aktywnie uczestniczy w zabawie z rodzicami,

-          ustawia się w kole

-          naśladuje słyszane dźwięki,

-          naśladuje ruchy i głosy zwierzątka

-          reaguje na sygnał

-          bawi się zabawkami

-          wspólnie z rodzicem porządkuje zabawki-odkłada je na miejsce

 

 

1. Przywitanie w drzwiach rodziców i dzieci, wręczenie im wizytówek –

 

2. Zaproszenie wszystkich do koła do zabawy( zabawy zapoznawcze).

               Wykorzystanie pacynki żabki

Rozmowa – mama i żabcia

            Żabcia śpiewa

Jestem sobie żabcia wesoła    -             Re Re kum kum

Przyszłam z mamą do przedszkola     Re Re kum kum

Teraz skoczę hop do góry                    Re Re kum kum

Razem z dziećmi jak kangury             Re Re kum kum

W kole podam rączki swoje                 Re Re kum kum

Bo niczego się nie boję                          Re Re kum kum

 

3.Marsz w kole –rodzic z dzieckiem przy piosence „Jestem sobie przedszkolaczek” ( CD 3-4 latek – 1

 

4. Wszyscy stoja w kole . Nauczycielka recytuje wiersz- wszyscy pokazują

Pokaż …, gdzie masz oczka, gdzie masz uszka a gdzie nos,
Gdzie masz rączki, gdzie masz nóżki, gdzie na głowie rośnie włos?
Daj mi rączki, tupnij nogą, kiwnij główką: 'tak i nie'
Klaśnij w rączki, hop do góry,
Razem pobawimy się!

5. Gadająca piłka – otrzymując piłkę dziecko mówi swoje imię, rodzic swoje

imię i co jego dziecko najbardziej lubi do wyboru: potrawa, zabawa,

zwierzątko..)

 

6. Cześć !- witamy się z osobami najbliżej nas, z obu stron ( podajemy rękę i

mówimy sobie swoje imię).

 

7. Taniec „Samolot” – z Pedagogiki zabawy. (CD- Pioseneczki Jedynaczki – 29)

Wszyscy w rytmie muzyki naśladują włączanie silników, zapinanie pasów, wyglądanie przez okno i lot samolotem.

 

8. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Słonko świeci, deszczyk pada”- na

hasło : słonko świeci- wszyscy spacerują, kłaniając się spotkanym

osobom, na hasło : deszczyk pada-dziecko biegnie do swojego rodzica i

chroni się pod „parasolem”, który robi rodzic.

 

9. Przytulanki kołysanki – zabawa przy muzyce z wykorzystaniem metody

W. Sherborne:

- Fotelik – dziecko siada pomiędzy nogami dorosłego, jest obejmowane

przez niego rękoma i kołysane.

- Plecaki- rodzice i dzieci siadają do siebie plecami, nogi ugięte w

kolanach, pchanie plecami partnera starając się pokonać jego opór. Zmiana ról.

- Domek- rodzic wykonują klęk podparty , głowami do środka koła , dzieci

przechodzą pod domkiem i wracają do swoich rodziców.

- Tunel – dorośli tworzą tunel, stojąc blisko siebie w rozkroku , a dzieci przechodzą pod

nim, czołgając się.

-Gnieciemy ciasto”- dziecko kładzie się na brzuszku , rodzic siedzi przed dzieckiem i wykonuje polecenia n-lki  - gnieciemy ciasto ( rodzice delikatnie gniotą plecy , pośladki , nóżki dziecka); wałkujemy ciasto- rodzic toczy dziecko od siebie i do siebie, kroimy ciasto-rodzic lekko uderza

 

 

10. Zabawa „Na łące” – spotykamy różne zwierzątka:

- małe zwierzątka ( dzieci) biegają po łące, wydając odgłosy, duże

zwierzątka ( dorośli) wołają je,

- dzieci biegają do swoich mam, przytulają się i znów zmieniają się w inne

zwierzątka

( nauczycielka mówi jakie : pieski- hau, hau, kotki- miau, miau, żabki-

kum, kum, boćki- kle, kle…)

 

11.

Masaż „Płynie rzeczka”:

(płynie rzeczka)- ruchem falistym przesuwamy dłoń po plecach z góry na dół (zaświeciły dwa słoneczka)- dłońmi zataczamy dwa koła na plecach

(przeszła pani na szpileczkach)-palcami wskazującymi obu dłoni punktowo wzdłuż kręgosłupa

(przebiegły konie)- pięściami z góry na dół pleców

(przeszły słonie)- otwartymi dłońmi po plecach punktowo

(padał drobny deszczyk)-palcami po całych plecach

(czujesz dreszczyk?)-łapiemy palcami z tyłu szyi

 

12. Dowolne zabawy dzieci(ok.10-20 min).

 

13. Zaproszenie dzieci na kolejne zajęcia- niespodzianka – RODZICE- naucza się robic ciastolinę, dzieci i rodzice będą lepić z ciastoliny

 

14. Pożegnanie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SPOTKANIE 2 – „ Zabawy integracyjne”

Cele:

Dziecko:

-          wypowiada swoje imię

-          aktywnie uczestniczy w zabawie z rodzicami,

-          ustawia się w kole

-          rozpoznaje i naśladuje słyszane dźwięki: żabki – rech, rech; ptaszka – ćwir, ćwir; much – bzzzz;

-          tańczy z mamą w parach w rytmie poleczki ( podskakuje ) i walczyka

-          lepi „Łąkę” z ciastoliny

-           

Pomoce :

Chusta animacyjna, piórka,  CD Moje 3 i 4 lata, ciastolina, kartki z przepisami dla rodziców na ciastolinę domowej roboty, woreczki z grochem,

1.

Rozdanie wizytówek – podpisanie imion dziecka

 

2.

Zabawa „Całusek”- w kole- powitanie i utrwalenie imion – powiedz

swoje imię i poślij całuska.

 

3.

Zabawa „Ludzie do ludzi” – swobodny taniec przy muzyce ( CD Moje 3 i 4 lata- 2) ,

Gdy muzyka milknie, witamy się z napotkaną osobą ( witają się rączki,

kolana, małe paluszki, czółka i noski…).

 

4.

Zabawa w parach przy muzyce „Marsz z woreczkami”- wszyscy

maszeruję w takt muzyki z woreczkami w dłoniach. Na ustalone hasło

umieszczają woreczki: na głowie, pod pachą, stają na nim, podrzucają

do góry…

 

5.

Zabawa w parach „Lustra”- dziecko stoi naprzeciwko mamy. Dziecko

robi różne ruchy i miny, mama musi go naśladować. Zmiana ról.

 

6.

Zabawa w kole przy piosence „ Bawiły się dzieci małymi paluszkami”- pokazywanie kolejnych paluszków

Bawiły się dzieci małymi paluszkami.

Jak jeden nie może to drugi mu pomoże”

8.

ĆWICZENIA SŁUCHOWE

słuchanie dźwięków z nagrania (CD Moje 3 i 4 lata - 51), zgadywanie „ Co to jest?”, naśladowanie słyszanych dźwięków- żabka- rech, rech;  ptaszki – ćwir , ćwir;

 

9.

Prowadząca opowiada o łące. Dzieci w trakcie opowiadania naśladują lot ptaków , motyli, wąchanie kwiatów ( ćw. oddechowe), skoki żabek, bociana.

 

 

 

 

10.

taniec w parach  ( CD Moje 3 i 4 lata – 32 )

-          zwrotka w rytmie poleczki – podskoki

-          refren w rytmie walczyka- obroty w kółeczku

 

11.

zabawa z chustą animacyjną

1)  wachlowanie przez rodziców , gdy położą chustę na podłodze – dzieci MOTYLKI  wbiegają i kucają na jej środku,

2) wachlowanie przez rodziców – na chuście są piórka , piórka powinny wypaść poza chustę – dzieci je chwytają

 

Zaproszenie wszystkich do stołów

 

 

Lepienie z ciastoliny : zielonej i czerwonej ( z zapachem wanilii)

Dzieci z rodzicami lepią kulę, potem rozgniatają ją na „Placek”- ŁĄKA, robią wałek z czerwonej ciastoliny, urywają kawałki i ozdabiają

Gotowe prace wkładamy w „koszulki”- praca do domu

Dzieci mogą też lepić wg własnego pomysłu np. chlebek, bułeczki, owoce, warzywa

 

12.

Podanie rodzicom przepisu na ciastolinę

400 g mąki- 2 szklanki
200 g soli- 1 szklanka
2 łyżki oleju

1/2l wody gorącej

farbka do malowania jaj, barwnik spożywczy

 

13.

Zabawy dowolne- rodzice nadzorują zabawę i przypominają(pomagają) odkładać zabawki na miejsce

 

14. Pożegnanie – zaproszenie na kolejne zajęcia

 

 

 

 

opracowała: Wiesława Kruczkowska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SPOTKANIE 3 – „ Bawimy się razem”

 

1. Powitanie- podaj imię i prześlij iskierkę ( uścisk dłoni) do najbliższej

osoby.

2. zabawa ruchowa przy muzyce – stukanie klockami  KLANZA 08 - Le Bastringlo.mp3

3.

4. Zabawa w parach „Lustra”- dziecko stoi naprzeciwko mamy. Dziecko

robi różne ruchy i miny, mama musi go naśladować. Zmiana ról.

5. Zabawa „Zaczarowana drabina”- na podłodze układamy ze sznurka

szczebelki drabiny i prosimy by po tej „zaczarowanej drabinie” przejść w

zaczarowany sposób ( klaszcząc w dłonie, na czworakach, okręcając się

na każdym szczebelku).

6. Zabawa „Balonik”.

7. Zabawa przy piosence: „My jesteśmy krasnoludki”- nauczycielka śpiewa

piosenkę i proste gesty zgodne z tekstem piosenki.

8. Masaż „Dreszczyk” – dziecko leży na brzuchu, głowa na rękach, obok

siedzi rodzic. Nauczycielka mówi wiersz, demonstrując czynności, które

rodzice powtarzają na ciele dziecka.

- tędy płynie rzeczka

- idzie pani na szpileczkach

- tu płynie rzeczka

- tu przebiegły konie

- tędy przeszły słonie

- a tu idzie szczypaweczka

- zaświeciły dwa słoneczka

- spadł drobniutki deszczyk

- czy przeszedł cię dreszczyk? Zmiana ról.

9. Zabawa „Stary niedźwiedź”.

10. Działalność plastyczna- dziecko lepi z plasteliny( rodzic moŜe pomóc

dziecku) dowolny przedmiot, nazywa swoją pracę.

11. Zabawa pożegnalna w kole - podaj swoje imię i głośno klaśnij.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik

Rady dla rodziców: ,,Jak ułatwić dziecku start w przedszkolu”

W początkowym okresie dobrze jest odbierać dziecko wcześniej,

ponieważ trzylatek ma inne poczucie czasu i okres przebywania

poza domem wdaje mu się bardzo długi.

Nie mówimy dziecku, że przyjdziemy po nie wcześniej, kiedy to jest

niemożliwe, ponieważ będzie nieszczęśliwe, nie składamy obietnic,

których nie możemy wypełnić.

Nigdy nie straszymy dziecka przedszkolem.

Stosujemy w przedszkolu krótkie pożegnanie. Kiedy je

przedłużamy, dzieci cierpią dłużej.

Pozwalamy dziecku zabrać cząstkę domu do przedszkola (np.

przytulankę).

Wdrażamy dziecko do przestrzegania umów i zasad.

Przyzwyczajamy do samoobsługi, pozwalamy dziecku samemu

załatwić potrzeby fizjologiczne, myć ręce, ubierać się.

Przygotowujemy dziecku wygodny strój do samodzielnego

ubierania się, który moŜna pobrudzić pastelami czy farbami.

Nie okazujemy dziecku własnych rozterek zostawiając je

w przedszkolu, przekazujemy mu wtedy swoje lęki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Scenariusz zajęcia

 

Piosenka „ Deszczyk „( 3-4 latki , 7)

 

Malowanie , rysowanie kropelek deszczu , kolorowanie parasola

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin