ŚREDNI-.doc

(70 KB) Pobierz
Szczecin, dn

Miejsce i data

 

 

Niniejszy dokument to przykład, jak może wyglądać sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego, dlatego wykreśliłam z niego wszelkie dane osobowe (zostały zastąpione pogrubieniem i czerwonym kolorem). Sprawozdanie takiej treści, tym razem z potrzebnymi danymi, umieściłam w swojej teczce, gdy składałam dokumenty do postępowania kwalifikacyjnego w roku szkolnym 2005/2006.

 

 

 

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI

PLANU ROZWOJU ZAWODOWEGO

NA STOPIEŃ NAUCZYCIELA DYPLOMOWANEGO

 

 

 

 

 

 

 

Imię i nazwisko nauczyciela

Funkcja w szkole

Dane i adres szkoły

 

 

 

 

 

Staż na nauczyciela dyplomowanego rozpoczęłam 1 września 2003 roku, a zakończyłam 31 maja 2006 roku. W czasie trwania stażu zrealizowałam zadania przedstawione w Planie Rozwoju Zawodowego. Sprawozdanie z ich realizacji przedstawiam zgodnie z wytycznymi zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 1 grudnia 2004 roku w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przystępując do zadań związanych z przygotowaniem sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego na stopień nauczyciela dyplomowanego, zrealizowałam zamierzenia, które podporządkowałam podstawowym zadaniom szkoły, to jest:

- ustawicznemu podnoszeniu jakości pracy szkoły;

- doskonaleniu kadry pedagogicznej;

- zintegrowaniu szkoły ze środowiskiem lokalnym;

- udoskonalaniu bazy szkoły.

 

§ 8. 2 Z wymagań niezbędnych do uzyskania stopnia nauczyciela dyplomowanego zrealizowałam następujące zadania:

 

§ 8. 2. 1 Uzyskanie pozytywnych efektów w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej na skutek wdrożenia działań mających na celu doskonalenie pracy własnej i podniesienie jakości pracy szkoły, a w przypadku nauczycieli, o których mowa w art. 9e ust. 1 - 3 Karty Nauczyciela - uzyskanie pozytywnych efektów w zakresie realizacji zadań odpowiednio na rzecz oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich, w związku z zajmowanym stanowiskiem lub pełnioną funkcją.

Opracowywałam narzędzia badawcze do mierzenia jakości, diagnozy problemów edukacyjnych, wychowawczych lub innych, a tu w szczególności:

1. Opracowałam zadania do ewaluacji klas drugich w roku szkolnym 2003/2004.

2. W roku szkolnym 2005/2006 przygotowałam zadania do diagnozy wstępnej dla klas pierwszych i opracowałam wyniki z wnioskami, a także wyniki ewaluacji końcoworocznej, by stwierdzić przyrost wiedzy po roku nauki w naszym liceum.

3. Opracowałam wyniki z próbnego egzaminu maturalnego przeprowadzonego 1 marca 2004 roku i napisałam raport z wnioskami.

4. W roku szkolnym 2004/2005 liceum, w którym pracuję, przystąpiło do programu kuratoryjnego „Zachodniopomorska Szkoła Jakości”. Moim zadaniem jako przewodniczącej zespołu było organizowanie i koordynowanie prac zespołu zajmującego się zagadnieniami Obszaru IV pt. „Kształcenie”.

5.   Podczas wyjazdu integracyjnego w roku szkolnym 2004/2005 razem z klasą wychowawczą wykonywałam zadania pod kierunkiem pedagoga szkolnego. Zadania miały na celu jak najlepsze poznanie zespołu, nad którym powierzono mi opiekę na trzy lata oraz pomoc młodzieży w zintegrowaniu się w klasie. Swoje wnioski i refleksje opisałam w artykule opublikowanym przez czasopismo pt. „Dialogi” w numerze 7 z roku 2005 (tytuł: Jedność i różnorodność. Integracja w liceum - czasopismo ukazujące się w Szczecinie, publikowane przez Pałac Młodzieży oraz Pomorskie Centrum Edukacyjne).

6. Na koniec roku szkolnego 2004/2005 przygotowałam z młodzieżą krótki program artystyczny, który uświetnił uroczystość wręczania nagród i świadectw.

7. Opracowywałam dorobek dydaktyczno-wychowawczy szkoły w latach 2002/2003, 2003/2004 i 2004/2005. Moje opracowanie znalazło się w Suplemencie 60 lat do Monografii I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczecinie, wydanym w 2005 roku z okazji obchodów 60-lecia oświaty na Pomorzu Zachodnim i jubileuszu 60-lecia naszej szkoły.

8. W roku szkolnym 2005/2006 brałam udział w przygotowywaniu jubileuszu 60-lecia I Liceum Ogólnokształcącego.

9. We współpracy ze szkolnym pedagogiem i innymi nauczycielkami języka polskiego opracowałam Program współpracy z rodzicami I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie.

 

§ 8. 2. 2 Wykorzystywanie w pracy technologii informacyjnej i komunikacyjnej.

1. Wykorzystywałam internet do przygotowywania materiałów dydaktycznych i do kontaktów z innymi nauczycielami, placówkami edukacyjnymi (np: pracownikami CDiDN-u) czy też do publikowania przygotowanych przez siebie materiałów.

2. Swoje materiały publikuję na stronie autorskiej w portalu internetowym: (nazwa strony, adres) Propozycja założenia takiej strony wyszła od redakcji serwisu. Publikuję również w (tytuł czasopisma elektronicznego) na stronie: (adres elektroniczny).

3. Organizowałam mój warsztat pracy przy użyciu technik komputerowych, i tak:

a) przygotowywałam pytania z języka polskiego na część ustną egzaminu maturalnego od roku szkolnego 1997/1998 do roku szkolnego 2003/2004;

b) przygotowywałam scenariusze lekcji, testy i sprawdziany, raporty z wynikami po diagnozie wstępnej i ewaluacji śródrocznej oraz końcoworocznej z języka polskiego, a także karty pracy do zadań w grupach i foliogramy do wykorzystywania do pracy w klasie;

c) przygotowywałam ankiety dotyczące metodyki i zagadnień wychowawczych;

d) pomagałam uczniom w przygotowywaniu prezentacji i foliogramów do ustnego egzaminu maturalnego z języka polskiego;

e) prowadzę dziennik elektroniczny klasy wychowawczej. W ten sposób przygotowuję informacje o ocenach i frekwencji na spotkania z rodzicami, a także wysyłam pocztą elektroniczną informacje do zainteresowanych rodziców.

4. Przygotowałam jednolite druki do dedykacji książkowych oraz dyplomów dla uczniów za szczególne wyniki w nauce i inne osiągnięcia na koniec roku szkolnego 2003/2004.

5. Wykonałam kilka wzorów zaproszeń na spotkania wychowawców z rodzicami.

6. Prowadziłam lekcje metodami aktywnymi (np: scenariusz pt. ...).

7. Korzystam z internetu do komunikowania się z moimi uczniami (np: na temat niektórych zadań domowych czy konspektów do prezentacji maturalnej).

 

§ 8. 2. 3 Umiejętność dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami, w tym przez prowadzenie otwartych zajęć, w szczególności dla nauczycieli stażystów i nauczycieli kontraktowych, prowadzenie zajęć dla nauczycieli w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego lub innych zajęć.

1. Prowadziłam szkolenia i warsztaty dla innych nauczycieli w ramach współpracy z CDiDN-em, a tu:

a) W ramach współpracy z CDiDN-em prowadziłam część zajęć dla nauczycieli języka polskiego szkół ponadgimnazjalnych. Warsztaty miały wspólny tytuł: Język polski jako przedmiot użyteczny w XXI wieku, a moje wystąpienie dotyczyło funkcji impresywnej we współczesnym języku polityki i funkcji ekspresywnej w tekstach piosenek wybranych wykonawców hip-hopowych.

b) Prowadziłam zajęcia dla nauczycieli języka polskiego podczas I Międzyszkolnych Targów Edukacyjnych w Świnoujściu. Moje wystąpienie miało na celu prezentację różnych sposobów charakteryzowania bohatera literackiego na lekcjach języka polskiego.

2. Sprawuję opiekę nad nauczycielką języka niemieckiego, która we wrześniu 2005 roku rozpoczęła w mojej szkole staż na nauczyciela mianowanego.

3. Opracowałam wymagania konieczne do uzyskania konkretnych ocen z języka polskiego dla klasy drugiej. Korzystają z nich inne polonistki, ponieważ zostały złożone w gabinecie Dyrekcji oraz szkolnej bibliotece.

4. Opracowałam wymagania konieczne do uzyskania konkretnych ocen z wiedzy o kulturze. Wymagania te dostosowałam do programu nauczania i podręcznika, z którymi pracowałam. Zostały złożone w gabinecie Dyrekcji i szkolnej bibliotece, toteż korzystają z nich inne polonistki uczące tego przedmiotu.

5. Przygotowałam wzór kontraktu dla uczniów, którzy uzyskali ocenę niedostateczną z przedmiotu na koniec semestru. Określiłam w nim zakres materiału konieczny do poprawienia oceny i terminarz poszczególnych zaliczeń.

6. Opracowałam i udostępniłam innym nauczycielkom - polonistkom z naszego liceum: sprawdzian z treści Pana Tadeusza, Przedwiośnia, Lalki, materiały dotyczących życia i twórczości A. Mickiewicza oraz sprawdzian z tego zakresu, sprawdzian weryfikujący znajomość środków poetyckich, a także krzyżówkę z wiedzy o kulturze, obejmującą materiał z okresu od antyku do baroku, w tym wiadomości z zakresu historii teatru i muzyki.

7. Koleżankom udostępniam moje publikacje w czasopismach metodycznych, a także dzielę się z nimi przygotowanymi materiałami dydaktycznymi, jak na przykład słowniczek terminów związanych z kulturą alternatywną, zamieszczony w artykule pt. Hip-hopowcy o ziomalach i lepakach, czyli obraz młodego pokolenia w tekstach „OSTR-ego” i „Kalibra44”. Tekst został zamieszczony w „Języku Polskim w Liceum”, numer 3 rocznika 2005/2006.

8. Swoje artykuły publikuję w licznych czasopismach, m. in. w (tytuły) od roku szkolnego (rok).

 

§ 8. 2. 4 Realizacja następujących zadań:

§ 8. 2. 4 – a: Opracowanie i wdrożenie programu działań edukacyjnych, wychowawczych, opiekuńczych lub innych związanych odpowiednio z oświatą, pomocą społeczną lub postępowaniem w sprawach nieletnich.

Opracowałam i wdrożyłam program wychowawczy do pracy z klasą o nachyleniu programowym matematyczno - informatyczno - ekonomicznym, a obejmujący m. in. zagadnienia prozdrowotne, ekologiczne i regionalne. Został on zatwierdzony przez Dyrektora I LO dnia (data), odnotowany w Protokole z Posiedzenia Rady Pedagogicznej z dnia (data) i wpisany do szkolnego rejestru programów pod numerem (dany numer).

 

§ 8. 2. 4 – b: Wykonywanie zadań doradcy metodycznego, egzaminatora okręgowej komisji egzaminacyjnej, eksperta komisji kwalifikacyjnej lub egzaminacyjnej dla nauczycieli ubiegających się o awans zawodowy, rzeczoznawcy do spraw programów nauczania, programów wychowania przedszkolnego, podręczników lub środków dydaktycznych, a w przypadku nauczycieli szkół artystycznych - także konsultanta współpracującego z Centrum Edukacji Artystycznej.

Zdobyłam uprawnienia egzaminatora z języka polskiego do Nowej Matury (wpis do ewidencji pod numerem (przyznany numer) dnia i roku), a następnie pełniłam funkcję egzaminatora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej od sesji wiosennej 2005 roku, uczestniczyłam w pracach komisji podczas części ustnej egzaminu maturalnego w sesji wiosennej 2004/2005 i 2005/206 oraz zimowej 2005/2006.

 

§ 8. 2. 4 – c: Poszerzenie zakresu działań szkoły, w szczególności dotyczących zadań dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych.

1. Uczestniczyłam w pracach zespołu przedmiotowego i wychowawczego.

2. Brałam udział w różnych formach kształcenia i doskonalenia zawodowego, a konkretnie uczestniczyłam w licznych konferencjach i warsztatach metodycznych.

3. Razem z uczniami wzięłam udział w środowiskowej akcji charytatywnej z okazji Mikołajek w roku szkolnym 2005/2006.

4. Zorganizowałam dla młodzieży naszej szkoły (8 klas) spotkanie z Wiceprezesem Klubu HDK przy Zarządzie Rejonowym PCK w Szczecinie.

5. We współpracy z koleżanką - polonistką opracowałam regulamin autorskiego konkursu I Liceum Ogólnokształcącego pt. Szczecin i region w słowie i obrazie.

 

§ 8. 2. 4 – d: Uzyskanie umiejętności posługiwania się językiem obcym na poziomie zaawansowanym, a w przypadku nauczycieli języków obcych - uzyskanie umiejętności posługiwania się drugim językiem obcym na poziomie zaawansowanym.

Uzyskałam dodatkowe kwalifikacje zawodowe, umożliwiające poszerzenie zakresu działań edukacyjnych. W okresie poprzedzającym rozpoczęcie stażu na nauczyciela dyplomowanego ukończyłam dwuletnie studia magisterskie uzupełniające na Uniwersytecie (nazwa) na kierunku: (kierunek) (rok ukończenia).

 

§ 8. 2. 4 – e: Wykonywanie zadań na rzecz oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich we współpracy z innymi osobami, instytucjami samorządowymi lub innymi podmiotami.

1. Współpracuję z Kuratorium Oświaty w Szczecinie i jestem współautorką zadań do (nazwa konkursu) na etap rejonowy i wojewódzki (rok szkolny 2005/2006).

2. Pod moją opieką studentka V roku (kierunek, uniwersytet) odbywała praktykę z języka polskiego.

3. Współpracowałam z „Kinem Helios” i uczestniczyłam z moją klasą wychowawczą w projekcjach filmów o dawnym Szczecinie.

4.   Zorganizowałam dla mojej klasy wychowawczej wycieczkę edukacyjną do Berlina do Muzeum Egipskiego i Muzeum Techniki.

5. Organizowałam dla klas, w których uczyłam, lekcje muzealne w szczecińskich muzeach (Muzeum Narodowe w Szczecinie oraz Galeria Północna na Zamku Książąt Pomorskich).

6. Organizowałam wyjścia do Książnicy Pomorskiej na lekcje biblioteczne.

7. Zapraszałam z okazji Dni Języka Polskiego profesorów Uniwersytetu Szczecińskiego z wykładami dla uczniów klas drugich i trzecich.

 

§ 8. 2. 5 Umiejętność rozpoznawania i rozwiązywania problemów edukacyjnych, wychowawczych lub innych, z uwzględnieniem specyfiki typu i rodzaju szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony.

Sporządzałam opisy i analizy przypadków wychowawczych klasy i poszczególnych uczniów.

 

Inna dokumentacja potwierdzająca osiągnięcia zawodowe:

1.   Sukcesy uczniów w konkursach.

2. O...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin