konspekt.doc

(24 KB) Pobierz
Konspekt lekcji "Sąd nad żmiją"

Konspekt lekcji "Sąd nad żmiją"

 

Temat: Sąd nad żmiją (realizuje nauczyciel przyrody)

CEL OGÓLNY: Poznanie biologii chronionej żmii zygzakowatej.

CELE OPERACYJNE:

Uczeń:

zna środowisko życia żmii;

zna cechy budowy żmii zygzakowatej;

zna zasady postępowania w przypadku zetknięcia się ze żmiją;

zna skutki pokąsania przez żmiję;

zna zasady udzielania pierwszej pomocy;

wie, że jest gadem chronionym;

potrafi opisać jej zwyczaje i zachowanie wobec człowieka;

potrafi formułować pytania do tekstu inscenizacji;

potrafi ułożyć pytania do krzyżówki o żmii z wykorzystaniem wiedzy zdobytej na lekcji.

METODY PRACY I FORMY: drama- inscenizacja procesu sądowego, pogadanka, pokaz.

ŚCIEŻKA EDUKACYJNA: ekologiczna i prozdrowotna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: tekst inscenizacji :Sąd nad żmiją", krzyżówka, atlasy z gadami, mapa Polski

CZAS TRWANIA:45 minut

 

Etapy lekcji

Przebieg lekcji

Umiejętności kluczowe

Czynności nauczyciela

Zaangażowanie

5 min

Sprawdzenie obecności.Pogadanka wstępna. Podanie tematu lekcji.

Organizacja pracy. Komunikacja nauczyciel- uczeń.

Nauczyciel nawiązuje do tematu

Prezentacja

10 minut

(Wszyscy uczniowie na wcześniejszej lekcji otrzymali tekst inscenizacji

i przydział ról) Uczniowie kolejno odczytują tekst dramy "Sąd nad żmiją".

Organizacja pracy.Zaangażowanie i efektywne współdziałanie w grupie Komunikacja uczeń -uczeń

Sprawdza ,czy uczniowie mają tekst dramy.Nauczyciel czuwa nad zachowaniem uczniów i kontroluje prawidłowość odczytywanego tekstu

Badanie i przekształcanie 15 minut

Uczniowie zadają sobie wzajemnie pytania oparte na informacjach o żmii zawartych w ich kwestiach. Wskazani przez pytającego uczniowie udzielają odpowiedzi.Pogadanka na temat udzielania pierwszej pomocy w wypadku pogryzienia człowieka przez żmiję. Dyskusja nad problemem postępowania w razie ukąszenia przez żmiję. Notatka w zeszycie

Komunikacja uczeń -uczeń

 

Komunikacja nauczyciel- uczeń

Nauczyciel czuwa nad przebiegiem zadania: koryguje błędy, kontrowersje, czuwa nad poprawnością merytoryczną pytań i odpowiedzi. Nauczyciel objaśnia uczniom zasady postępowania i pierwszej pomocy. Kieruje dyskusją i zapisem w zeszycie zasad postępowania

Refleksja

5 minut

Układanie pytań do krzyżówki.

Odczytywanie ułożonych pytań.Uczniowie oceniają na ile poszerzyli swoje wiadomości .Uczniowie oceniają trafność zastosowanej metody.

Ocena własnego uczenia się. Ocena przydatności zdobytej wiedzy

Nauczyciel rozdaje rozwiązane krzyżówki i prosi o ułożenie pytań do jej haseł.Czy forma zdobywania wiedzy w formie inscenizacji jest lepsza i ciekawsza od pracy z podręcznikiem? Jeżeli tak to dlaczego?

 

[Opracowała mgr Mariola Miksiewicz i mgr Maria Gillner]

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin