konspekt.txt

(2 KB) Pobierz
Konspekt lekcji "S�d nad �mij�"

Temat: S�d nad �mij� (realizuje nauczyciel przyrody) 
CEL OG�LNY: Poznanie biologii chronionej �mii zygzakowatej. 
CELE OPERACYJNE: 
Ucze�: 
zna �rodowisko �ycia �mii; 
zna cechy budowy �mii zygzakowatej; 
zna zasady post�powania w przypadku zetkni�cia si� ze �mij�; 
zna skutki pok�sania przez �mij�; 
zna zasady udzielania pierwszej pomocy; 
wie, �e jest gadem chronionym; 
potrafi opisa� jej zwyczaje i zachowanie wobec cz�owieka; 
potrafi formu�owa� pytania do tekstu inscenizacji; 
potrafi u�o�y� pytania do krzy��wki o �mii z wykorzystaniem wiedzy zdobytej na lekcji. 
METODY PRACY I FORMY: drama- inscenizacja procesu s�dowego, pogadanka, pokaz. 
�CIE�KA EDUKACYJNA: ekologiczna i prozdrowotna 
�RODKI DYDAKTYCZNE: tekst inscenizacji :S�d nad �mij�", krzy��wka, atlasy z gadami, mapa Polski 
CZAS TRWANIA:45 minut 

Etapy lekcji
Przebieg lekcji
Umiej�tno�ci kluczowe
Czynno�ci nauczyciela
Zaanga�owanie 
5 min
Sprawdzenie obecno�ci.Pogadanka wst�pna. Podanie tematu lekcji.
Organizacja pracy. Komunikacja nauczyciel- ucze�.
Nauczyciel nawi�zuje do tematu
Prezentacja 
10 minut
(Wszyscy uczniowie na wcze�niejszej lekcji otrzymali tekst inscenizacji 
i przydzia� r�l) Uczniowie kolejno odczytuj� tekst dramy "S�d nad �mij�". 
Organizacja pracy.Zaanga�owanie i efektywne wsp�dzia�anie w grupie Komunikacja ucze� -ucze�
Sprawdza ,czy uczniowie maj� tekst dramy.Nauczyciel czuwa nad zachowaniem uczni�w i kontroluje prawid�owo�� odczytywanego tekstu 
Badanie i przekszta�canie 15 minut
Uczniowie zadaj� sobie wzajemnie pytania oparte na informacjach o �mii zawartych w ich kwestiach. Wskazani przez pytaj�cego uczniowie udzielaj� odpowiedzi.Pogadanka na temat udzielania pierwszej pomocy w wypadku pogryzienia cz�owieka przez �mij�. Dyskusja nad problemem post�powania w razie uk�szenia przez �mij�. Notatka w zeszycie
Komunikacja ucze� -ucze� 

Komunikacja nauczyciel- ucze�
Nauczyciel czuwa nad przebiegiem zadania: koryguje b��dy, kontrowersje, czuwa nad poprawno�ci� merytoryczn� pyta� i odpowiedzi. Nauczyciel obja�nia uczniom zasady post�powania i pierwszej pomocy. Kieruje dyskusj� i zapisem w zeszycie zasad post�powania
Refleksja 
5 minut
Uk�adanie pyta� do krzy��wki. 
Odczytywanie u�o�onych pyta�.Uczniowie oceniaj� na ile poszerzyli swoje wiadomo�ci .Uczniowie oceniaj� trafno�� zastosowanej metody.
Ocena w�asnego uczenia si�. Ocena przydatno�ci zdobytej wiedzy
Nauczyciel rozdaje rozwi�zane krzy��wki i prosi o u�o�enie pyta� do jej hase�.Czy forma zdobywania wiedzy w formie inscenizacji jest lepsza i ciekawsza od pracy z podr�cznikiem? Je�eli tak to dlaczego?

[Opracowa�a mgr Mariola Miksiewicz i mgr Maria Gillner]

Zgłoś jeśli naruszono regulamin