wiosna.doc

(1380 KB) Pobierz
KONSPEKT ZAJĘĆ PRZEPROWADZONYCH

Scenariusz zajęc zintegrowanych klasa I

Krąg tematyczny: Wiosna wokół nas.

Temat dnia: Opowiadamy, piszemy i śpiewamy o wiośnie.

Zapis w dzienniku: Wielozdaniowe wypowiedzi ustne  na temat wiosny na podstawie obserwacji uczniów, ilustracji i wiersza pt. „Wiosna”. Dobieranie zdań pasujących do treści ilustracji. Rozwijanie zdań o zwierzętach i roślinach, które zwiastują wiosnę. Śpiewanie piosenki „Powitalny koncert”.

Powtórzenie mnożenia w zakresie 20. Rozwiązywanie zadań tekstowych. Zabawa gimnastyczna.

 

Cele:

v     umie przedstawić piękno wiosny w wielozdaniowej wypowiedzi,

v     umie rozwijać zdania pojedyncze,

v     potrafi mnożyć w zakresie 20,

v     rozwiązuje zadania tekstowe związane z obliczaniem wartości,

v     umie zaśpiewać piosenkę „Powitalny koncert”,

v     bierze udział w zabawach gimnastycznych.

 

Metody:

Słowne: rozmowa, opowiadanie, pogadanka,

Oglądowe: pokaz

Praktycznego działania: liczenie, układanie, pisanie,

 

Formy: indywidualna, zespołowa

 

Środki dydaktyczne: krzyżówka, ilustracje kwiatów wiosennych, rysunki dzieci o wiośnie, wiersz „Wiosna”, liczmany, monety, rozsypanki wyrazowe, zadania matematyczne, ćwiczenia, kaseta

z piosenką.

 

Przebieg zajęć:

 

1.      Wprowadzenie do tematu zajęć. Rozwiązanie krzyżówki z hasłem : WIOSNA.

Dzieci wpisują do diagramu nazwy kwiatów wiosennych, które poznały na poprzednich zajęciach.

Na tablicy znajdują się ilustracje, które przedstawiają kwiaty. Dzieci rozpoznają jaki to kwiat

i wpisują do diagramu.

1-     pierwiosnek

2-     zawilec

3-     krokus

4-     sasanka

5-     przebiśnieg

6-     przylaszczka

 























                             1.















                     













                                      2.

                                               3.















                                               4.























  5.

























                    6.

 

 

 

 

2.      Zapowiedź tematu zajęć: Dzisiaj na zajęciach będziemy opowiadać o wiośnie, układać i rozwijać zdania, liczyć zadania i śpiewać o wiośnie.

 

3.      Ciche czytanie wiersza pt. ”Wiosna”. Udzielenie odpowiedzi na pytania związane z treścią wiersza.

-          Jak przyszła wiosna?

-          Czym obsypała śliwy i czeremchy?

-          Na co czeka wiosna?

 

4.      Opowiadanie o wiośnie na podstawie ilustracji wykonanych przez dzieci.

Dzień wcześniej dzieci malowały wiosnę. Na ilustracji znajduje się łąka z kwiatami, kwitnące drzewa, bocian z żabką, nad kwiatami fruwają kolorowe motyle, w górze świeci słońce, wszędzie jest zielono.

 

5.      Dobieranie zdań , które pasują do ilustracji.

 

Proponowany tekst:

Jest wiosna. Świeci słońce. Kwitną drzewa i kwiaty. Nad łąką latają motyle. Paweł łowi ryby.

Bocian łowi żaby. Pies goni zająca.

 

Polecenia do tekstu i ilustracji:

-          Skreśl zdania , które nie pasują do ilustracji.

-          Otocz pętlą zdanie, które mówi, jak to pora roku.

-          Jaki tytuł można nadać tej ilustracji?

 

6.      Rozwiązanie zagadki matematycznej na tablicy.

Na tablicy umieszczone są kwiatki, na których są przykłady mnożenia w zakresie 20 i literki.

W tabelce znajdują się wyniki działań. Po wykonaniu obliczeń należy literkę wpisać w odpowiednie okienko. Po wpisaniu wszystkich literek powstanie hasło : Zielona łąka.

 

 

 

2 · 1

ą

2  · 5

z

3 · 4

i

2 · 9

o

3 · 1

l

                           

 

 

 

10

12

6

3

18

21

4

 

8

2

15

4

z

i

e

l

o

n

a

 

ł

ą

k

a

 

 

4 ·  2

ł

2 ·  2

a

3 ·  5

k

2 · 3

e

3 · 7

n



           

 

 

 

7.      Zabawa gimnastyczna: Głowa, ramiona, kolana, pięty ...

 

 

8.      Rozwijanie zdań prostych. Wprowadzenie wyrazu na podstawie zagadki.

Skaczę po łące, pływam po wodzie, z bocianem żyję w ciągłej niezgodzie. / żabka/

 

Nauczyciel mówi wiersz:

Przyznaliśmy wszyscy razem, że żabka jest tylko wyrazem,

Lecz- Żabka skacze . To już zdanie, chociaż proste niesłychanie. Chcę je rozwinąć powiedział Józek, no i napisał – Żabka skacze po łące. Tomek popatrzył, pokiwał głową, no i napisał zdanie na nowo-

Zielona żabka skacze po łące. Dumny, że zdanie się rozwinęło, zręcznie zakończył kropką swe dzieło.

A/ Z ilu wyrazów składa się każde zdanie?

B/ Z którego zdania dowiadujemy się najwięcej?

C/ Rozwijanie zdania : Bocian łowi. Praca zbiorowa na tablicy.

Bocian łowi żaby.

Bocian łowi żaby na śniadanie.

D/ Ćwiczenia – rozwijanie zdań : Kwiaty kwitną. Motyle fruwają.

 

9.      Uzupełnienie matematycznego słoneczka. Wpisanie działań ,które po obliczeniu dają

      wynik 12.

 

  ∙

-



  ∙

 





12

-

 











 

 

+

 

+

 

 

10.  Rozwijanie zdań – praca samodzielna.

Kwitną drzewa.

Jaskółki budują.

Słońce świeci.

Dzieci mające trudności w nauce mogą otrzymać do pomocy wyrazy, którymi można rozwinąć zdania,

Np. owocowe, w sadzie, gniazdo, pod dachem, wiosenne, mocno.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin