kwasˇw t-uszczowych OMEGA 3.doc

(52 KB) Pobierz
• Nauka na temat kwasów tłuszczowych OMEGA 3

·  Nauka na temat kwasów tłuszczowych OMEGA 3

Wiele problemów zdrowotnych jak nadwaga, choroby serca i układu Krążenia, cukrzyca czy depresje, nowotwory, autoagresja, wiążą się z całkowicie przestawionym Stosunkiem tłuszczów dobrych (np. tłuszcze Omega-3) do złych, tłuszczów Nasyconych czy Transtłuszczów (=tłuszcze-mordercy). Również spożywanie zbyt wielu kwasów tłuszczowych Omega-6 w stosunku do Omega-3 jest przyczyną wielu problemów zdrowotnych (np. wzrost stanów zapalnych)
Czym są tłuszcze Omega-3 i jak wygląda nasze zaopatrzenie w nie ?

Tłuszcze Omega-3 są długołańcuchowymi, wielokrotnie nienasyconymi kwasami tłuszczowymi jak alfalinolenowe (ALA), eicosanoidonowe (EPA) czy arachidonowe (DHA)
(Rodziny kwasów Omega-3 i Omega-6 należą do grupy kwasów wielonienasyconych, a więc takich, które posiadają conajmniej dwa wiązania podwójne między atomami węgla. Różnica między nimi, wyrażona tzw. liczbą omega, dotyczy miejsca w jakim w łańcuchu węglowym wystepuje pierwsze wiązanie podwójne. I tak w przypadku kwasów Omega-3 - pierwsze podwójne wiazanie występuje po trzecim atomie węgla. Analogicznie w przypadku Omega-6, to wiazanie znajduje się dopiero przy szóstym atomie węgla)

Jedynymi żródłami liczącej się ilości Omegi 3, są: olej lniany tłoczony na zimno, oraz tłuste ryby morskie (łosoś, tuńczyk, pstrąg tęczowy, śledź, makrela).

Jakie znaczenie dla naszego zdrowia ma wystarczające spożycie Omega-3 ?

·  Kwasy tłuszczowe Omega-3 odgrywają ważną rolę jako składnik budowy membran komórek (w celu beztarciowej wymiany składników odżywczych, tlenu, wody i resztek po procesie spalania) szczególnie w układzie nerwowym oka (retyna); dla zdrowego układu krążenia i jako początek ważnego hormonu tkankowego (eicosanoidonu), który steruje ważnymi funkcjami tkanek i komórek, Są również ważnym elementem niezakłóconej funkcji mózgu.

·  Kwasy tłuszczowe Omega-3 (EPA/DHA) przeciwdziałają zwapnieniu naczyń krwionośnych poprzez budowanie hormonów tkankowych na wiele różnych sposobów, podtrzymują także młodość systemu sercowo-naczyniowego układu krążenia

·  Kwasy tłuszczowe Omega-3 (EPA/DHA) mają z wielu względów pozytywny wpływ na stany zapalne i procesy alergiczne (choroby układu immunologicznego)

·  Wystarczająca ilość Omega-3 jest ważnym warunkiem rozwoju mózgu i utrzymania wysokiej sprawności umysłowej aż do późnego wieku (30% tłuszczu mózgu stanowi DHA)

DGE (Niemieckie Stowarzyszenie Żywienia) oraz BNC (Brytyjska Fundacja Żywności) podkreślają, że zawartość kwasów tłuszczowych Omega-3 w diecie jest za uboga, bo wprawdzie je się za dużo tłuszczu, ale za mało „zdrowego tłuszczu Omega-3” (Stosunek Omega-6 do Omega-3 Jest: 20:1 – winno być <4:1)

Dobroczynny wpływ Omega-3 na nasze zdrowie

Najistotniejszymi dla naszego zdrowia i życia są kwasy EPA i DHA oraz eikozanoidy z rodziny Omega-3. Człowiek potrafi wytwarzać je sam, ale pod warunkiem, że spożyje wcześniej kwas tłuszczowy ALA - protoplastę roziny Omega-3. Z niego bowiem nasz organizm potrafi wytworzyć kwas EPA, z EPA, z kolei - kwas DHA, z DHA, zaś, eikozanoidy Omega-3. Teoretycznie istnieje możliwość wyprodukowania Kwasów Omega-3 w wątrobie z Kwasów Omega-6, ale w praktyce nasz ciągle niedożywiony właściwe i obciążany różnymi toksynami organizm nie radzi sobie ze zmianą pozycji podwójnego wiązania, co stanowi kluczową reakcję w takiej transformacji.
Obecnie prowadzonych jest ponad 2000 naukowych badań, które skupiają swoja uwagę nad wpływem Omega-3 na ludzki organizm. Wykazują one, że brak odpowiedniej ilości kwasów Omega-3 w organizmie wiąże się m.in. z następującymi schorzeniami:

1. problemy emocjonalne - depresa, agresja, nadpobudliwość dziecięca (ADD)
2. problemy metaboliczne - otyłość, cukrzyca,
3. nowotwory, stwardnienie rozsiane, zwyrodnienia, ch. z autoagresji
4. problemy umysłowe - dysleksja, zaburzenia pamięci, ch. Alzheimera, parkinsonizm
5. problemy układu krążenia - serce, mózg, miażdżyca, arterioskleroza
6. problemy układu odpornościowego - alergie, skłonność do częstych stanów zapalnych
7. problemy dermatologiczne - egzemy, zgrubienia skóry, popękane pięty,
8. problemami gastryczne - niewłaściwe wydzielanie soków trawiennych (regulowane przez prostaglandyny)
9. problemy hormonalne - rozregulowana gospodarka hormonalna,
10. problemy układu nerwowego, w tym wady narządów zmysłów (głównie przez niesprawne funkcjonowanie neurotransmiterów)

Dr Johanna Budwig (niemiecka biochemik - za swoje osiągnięcia naukowe siedem razy nominowana do Nagrody Nobla.
Zdaniem wielu uznanych autorytetów światowej nauki, jej odkrycia zasługują na miarę najważniejszych w XX wieku.
Jest największym, żyjącym autorytetem w dziedzinie biochemii tłuszczów oraz leczenia chorób cywilizacyjnych odpowiednią dietą).

W naszej codziennej diecie opartej o żywność produkowaną masowo kwasy tłuszczowe z rodziny Omega-3 pojawiają się w dalece niewystarczających ilościach. Do tej pory ze względu na antycholesterolową propagandę wszystkie tłuszcze zostały uznane za niepożądane w diecie składniki odżywcze. Tymczasem najnowsze odkrycia naukowe dowodzą, że kwasy tłuszczowe z rodziny Omega-3 mają fundamentalne znaczenie dla funkcjonowania naszego organizmu stanowiąc między innymi budulec dla:

·         tkanki mózgowej (60% naszego mózgu to kwasy Omega-3!!!),

·         syntezy hormonów (stanowią składnik do budowy serotoniny (hormon szczęścia) i dopaminy,

·         każdej komórki organizmu (stanowiąc m.in. o jakości błony komórkowej, co ma ogromne znaczenie w przypadku chorób nowotworowych, zwyrodnieniowych, oraz w chorobach serca i naczyń krwionośnych).

Kwasy Omega-3 są bardzo aktywne chemicznie, dzięki czemu okazują się tak skuteczne, że mogą np. odbudować szkody powstałe w wyniku procesów utleniania zachodzących w komórkach mięśnia sercowego!

Pionierką badań nad kwasami Omega-3 i olejem lnianym jest dr Johanna Budwig - siedmiokrotnie nominowana do Nobla niemiecka biochemik.
Jej odkrycia pomogły już tysiącom chorych ludzi na całym świecie, nawet tym, których choroba została uznana za śmiertelną.
Nowotwory, miażdżyca, choroba Alzheimera, alergia, dermatozy, depresja i wiele, wiele innych schorzeń niezależnie od stanu ich zaawansowania można wyleczyć stosując się do wskazówek dr Budwig.

Dr Budwig twierdzi, że przyczyną większości przewlekłych chorób, w tym nowotworów, jest nadmierna produkcja oksydazy. Tymczasem nienasycone kwasy tłuszczowe wchodzą w skład produkowanych przez organizm enzymów, rozkładających oksydazę. Niestety, użyteczność nienasyconych kwasów tłuszczowych jest zniszczona, jeśli zostaną one ogrzane, gotowane, czy potraktowane azotanami (np. dodawanymi do mięsa w procesie konserwacji).

Dr Budwig zaobserwowała wspólną dla wszystkich poważnie chorych pacjentów cechę, a mianowicie brak w ich krwi - bez wyjątku - fosfatydów, lipoprotein w tym kwasów Omega-3. Jak zauważyła, w takiej sytuacji nowotwory rozwijają się bardzo gwałtownie. Ponadto analizując obraz krwi u pacjentów z nowotworami, dr Budwig zaobserwowała, że hemoglobina zamiast zdrowego czerwonego koloru ma żółto-zielonkawą barwę. To wstrząsające odkrycie zapoczątkowało prace badawcze nad sprawdzeniem teorii w praktyce.

Chorych na nowotwory pacjentów poddano terapii. Po około 3-miesięcznym okresie uzupełniania brakujących substancji odżywczych, nowotwory zaczęły cofać się stopniowo. Ciałka krwi z powrotem „nabrały koloru”, a fosfatydy i lipoproteiny ponownie pojawiły się we krwi. Anemia i osłabienie pacjentów minęły. Pacjenci odczuli ulgę ze strony objawów nowotworowych, dysfunkcji wątroby i cukrzycy.

DEUTSCHE GESUNDHEITSHILFE (DGH)

Kwasy tłuszczowe Omega 3
Medycznie skuteczna i sensowna profilaktyka dla serca i układu krążenia.
Materiał przygotowany w lutym 2005 r. przez dr med. Verena Repp.

Podobnie jak grupa naturalnych surowców gruntownie przebadane zostały nienasycone kwasy tłuszczowe Omega - 3. Na podstawie wielu naukowych badań stosowane są one przy różnych schorzeniach i dolegliwościach.

W szczególności dla zapobiegania zwapnieniu żył (miażdżycy) oraz jej następstw, takich jak choroby serca, zawał i atak serca, stosowane są coraz częściej kwasy tłuszczowe Omega-3. Aby muc rozwinąć w pełni swoją skuteczność stosowne jest według nowoczesnych, klinicznych badań przyjmowanie odpowiednio dużych dawek.

Eksperci Omega-3 radzą codzienne przyjmowanie wysoko wartościowych preparatów, wzorowanych na zawartości Omega3

Zapobieganie chorobom serca i układu krążenia

Prezentowany preparat Omega - 3 zapobiega chorobom serca i układu krążenia poprzez szerokie spektrum działania jako wysoce skuteczny i jednocześnie dobrze przyswajalny środek. W uznanym dziale badań - GISSI zostali wyszczególnieni pacjenci ( 10.000 ), którzy przez okres trzech lat przyjmowali kwasy tłuszczowe - Omega 3. Ryzyko śmiertelnego zawału lub ataku serca było u nich o 30 % mniejsze niż u tych, którzy preparatu nie przyjmowali i to za pełną akceptacją.

W szczególności korzystne dla diabetyków

W szczególności korzystają, przyjmując kwasy tłuszczowe Omega - 3 diabetycy. Opinię taką wyraziło około 20 działów do spraw naukowych z roku 1998. Medycy zwracają uwagę ponownie na wszechstronne, wzajemne i uzupełniające się działanie kwasów tłuszczowych - Omega 3.
Oprócz właściwości dotyczących hamowania zapaleń, płynności krwi, obniżania ciśnienia krwi i stabilizowania rytmu serca na pierwszym miejscu znajduje się działanie dotyczące obniżenia wskaźnika tłuszczu we krwi.

Ryzyko dla zdrowia – trójglicerydy

Niebezpieczeństwo wywołane podwyższonym wskaźnikiem cholesterolu znane jest większości, niewielu ludzi jednak wie o rosnącym ryzyku spowodowanym podwyższonymi trójglicerydami. Trójglicerydy określane też jako tłuszcze neutralne, należą tak jak cholesterol do tłuszczy krwi. Jeżeli ich wskaźnik wzrośnie, przyczyniają się także i one zdecydowanie do powstania miażdżycy. Obok wysokiego cholesterolu, wysokiego ciśnienia krwi i palenia papierosów należą one - w szczególności u diabetyków - do najważniejszych czynników ryzyka wystąpienia miażdżycy i zawału serca.
Informacje te są rezultatem badań światowych organizacji zdrowia (WHO - badania chorób naczyń u cukrzyków).
Ponieważ nowoczesne preparaty Omega - 3 mogą efektywnie nie tylko redukować podwyższone trójglicerydy, lecz także obniżać szkodliwy LDL -cholesterol, (podwyższając przy tym pozytywny chroniący naczynia HDL - cholesterol ), są one polecane coraz częściej przez lekarzy także cukrzykom mającym zaburzenia związane z wymianą surowców tłuszczowych. Dotyczy to ponad polowy badanych osób.
Preparat hamujący zapalenia, chroniący naczynia i wspierający ukrwienie. Do znaczących właściwości kwasów tłuszczowych Omega - 3 należą także - nie tylko dla diabetyków -właściwości hamujące zapalenia, chroniące naczynia oraz wspierające ukrwienie. W oparciu o bardzo dobrą przyswajalność preparaty Omega - 3 mogą być przyjmowane przez lata. Sensowne jest tylko regularne przyjmowanie wysokich dawek.
Niemiecka pomoc dla zdrowia (DGH) jako swoje zadanie postrzega, zwrócić uwagę wielu ludzi na tę skuteczną i klinicznie dowiedzioną wypróbowaną formę profilaktyki zdrowia.

Podsumowanie

Wiele naukowych badań popiera medyczne korzyści kwasów tłuszczowych Omega - 3 dla zapobiegania zachorowań serca i układu krążenia. Posiadają one wiele mechanizmów działania, które jednocześnie przeciwdziałają w kompleksowy sposób powstaniu zachorowań serca i układu krążenia. Obok właściwości hamujących zapalenia, obniżających ciśnienie krwi i wspierające ukrwienie, na pierwszym planie znajduje się znaczne obniżanie szkodliwego dla zdrowia tłuszczu we krwi. Nowoczesnymi koncentratami Omega - 3 efektywnie obniża się w szczególności stale jeszcze mało uwzględniane trójglicerydy - obok cholesterolu, palenia papierosów, wysokiego ciśnienia krwi jeden z istotnych czynników ryzyka dla zwapnienia żył i za wału serca.

W szczególności dla diabetyków, wynik naukowych badań , korzystają regularnie przyjmując wystarczająco wysoko dozowane preparaty Omega - 3. zalecana przez lekarza terapia podstawowa musi być naturalnie stale przy tym ściśle przestrzegana.

Wskazania

Kwasy tłuszczowe Omega - 3 hamują powstawanie skrzepów płytek krwi (trombocyty), które odpowiedzialne są za krzepnięcie oraz zapobiegają tworzeniu się zakrzepów. Pacjenci, którzy przyjmują już inne środki hamujące tworzenie się skrzepów, powinni skonsultować się przed dodatkowym przyjmowaniem kwasów tłuszczowych Omega - 3 z lekarzem lub aptekarzem, aby wykluczyć ewentualne działanie wzajemne.

Nienasycone kwasy tłuszczowe Omega Kwas - Eicosapentaen jak i kwas - Docosahexaen są dla ludzkiego zdrowia niezbędne. Ponieważ nasz organizm nie może ich sam produkować, jesteśmy zdani na to, aby dostarczać je w pokarmie. W dużych ilościach występują one w rybach z zimnych wód. Ponieważ obserwujemy wsteczną konsumpcję ryb w Niemczech, nie dziwi, iż wielu ludzi cierpi na chroniczny brak kwasów tłuszczowych Omega - 3.

W ten sposób możemy z czasem mieć za sobą poważne zaburzenia zdrowotne. U dorosłych jest przede wszystkim podwyższone ryzyko zachorowań serca oraz serca oraz układu krążenia. Zawał serca jest w Niemczech nadal przyczyną śmierci nr 1. Eksperci twierdzą, iż odpowiedzialny za to jest brak kwasów tłuszczowych Omega - 3.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin