Konspekt zajęć koleżeńskich
Grupa: Dzieci 4-letnie
Ośrodek tematyczny: Ja i inni – poznajemy swoje prawa
Cele ogólne:
· Kształtowanie postawy szacunku, tolerancji i akceptacji wobec odmienności innych,
· Uwrażliwianie na potrzeby i uczucia innych,
· Rozwijanie w dzieciach poczucia tożsamości oraz poczucia własnej wartości,
· Doskonalenie umiejętności oceny zachowania innych – dostrzeganie zachowań negatywnych,
· Zacieśnianie więzi grupowych, wdrażanie do przestrzegania zasad współżycia,
· Doskonalenie umiejętności rozpoznawania, nazywania i wyrażania emocji oraz rozpoznawania ich przyczyn,
· Nabywanie przez dzieci doświadczeń w mówieniu i byciu słuchanym,
· Rozwijanie ekspresji ruchowej, plastycznej, muzycznej.
Cele operacyjne:
Dziecko:
· określa cechy własnego wyglądu,
· dostrzega podobieństwa i różnice między ludźmi,
· potrafi wczuć się w położenie i uczucia innego dziecka,
· dostrzega negatywne zachowania czyniące przykrość innym,
· rozpoznaje, nazywa i wyraża mimiką i ruchem ciała emocje: radość, smutek, złość, zdziwienie,
· uświadamia sobie, że wszystkie dzieci w przedszkolu mają takie same prawa i nie wolno nikogo odtrącać z powodu jego odmienności,
· potrafi wypowiedzieć się na temat obrazka, wysłuchanego opowiadania,
· uważnie słucha wypowiedzi innych – nie przerywa, czeka na swoją kolej wypowiedzi,
· współdziała zgodnie w zespole, grupie
· rozpoznaje obraz graficzny własnego imienia,
· potrafi zaśpiewać znane piosenki, zna hymn grupowy,
· naśladuje ruchem proste czynności,
· cieszy się z osiągniętych rezultatów własnej pracy,
Metody: Rozmowa, praca z obrazkiem, ćwiczenia praktyczne, gry i zabawy, drama,
Formy pracy: Indywidualna zróżnicowana, zbiorowa, grupowa zróżnicowana
Pomoce: 3 plansze: przedszkole z ilustracjami zabaw dzieci; przedszkole z sylwetami dzieci o jednakowym wyglądzie i buziami wyrażającymi negatywne emocje; sylweta przedszkola do naklejenia prac dzieci, 3 pocięte obrazki w kolorowych kopertach przedstawiające kąciki zabaw; karta pracy: „Zaczarowany kolega”, okrągłe kartoniki w 3 kolorach, opowiadanie o wróżce Malwince, koperta dla każdego dziecka oznaczona wizytówką z imieniem i zestawem gotowych elementów do ułożenia sylwetki (twarz, fryzura, ubranie}, dzwoneczek, klej, pisaki, piosenki do śpiewania: „Piosenka Biedroneczek”, „To jestem ja”, „Każdy lubi co innego”.
Przebieg zajęć:
1. Przedstawienie się dzieci – śpiewanie hymnu grupy „Piosenki Biedroneczek”
2. Zabawa integracyjna - przywitanie się dzieci piosenką „Wszyscy są, witam was „
3. Słuchanie I części opowiadania nauczycielki o wróżce Malwince pt. „Opowieść o srebrnym dzwoneczku i dzieciach z żółtego przedszkola z zielonym dachem”
· Rozmowa na temat ulubionych zabaw dzieci w przedszkolu na bazie ilustracji i własnych przeżyć dzieci.
· Zabawa „Pozdrawiam dzieci, które ...” – identyfikowanie cech własnego wyglądu, upodobań.
· Zabawa ruchowa do piosenki „To jestem ja” – wskazywanie części własnego ciała.
· Rysowanie buźki wyrażającej uczucia dzieci w niebieskim przedszkolu.
4. Słuchanie dalszej części opowiadania o wróżce Malwince pt. „ Opowieść o dzieciach z niebieskiego przedszkola z czerwonym dachem, Barbarce i czarnoksiężniku Barnabie”
· Opisywanie wyglądu dzieci w niebieskim przedszkolu na bazie ilustracji – porównywanie z wyglądem dzieci z żółtego przedszkola.
· Rozpoznawanie i nazywanie ich emocji na podstawie mimiki twarzy.
· Rozmowa na temat zachowania się koleżanek wobec Barbarki.
· Wyrażanie mową ciała emocji i uczuć dziewczynki.
5. Wybór przez dzieci przedszkola do którego chciałyby chodzić – ustawienie się przy wybranej planszy; próba uzasadnienia wyboru.
6. „Wyruszamy na ratunek zaczarowanym dzieciom z niebieskiego przedszkola”
· Opowieść ruchowa – „Podróż do zamku czarnoksiężnika Barnaby ” – naśladowanie wędrówki przez góry, las i morze.
· Zabawa inhibicyjno – incytacyjna „Podkradanie mapy”
· Składanie obrazków z części – praca w grupach wg wylosowanych kolorów - odgadnięcie i odszukanie miejsca ukrycia rzeczy potrzebnych do „odczarowania” kolegów.
· Odszukanie przez dzieci koperty z własnym imieniem i zestawem materiałów do pracy plastycznej.
7. Praca plastyczna „Odczarowywanie dzieci”
· Przyklejanie na sylwecie buzi, fryzury i ubrania.
· Dorysowywanie części twarzy i miny wyrażającej uczucia „odczarowanego” dziecka.
· Przyklejenie pracy na sylwecie przedszkola. - opisywanie wyglądu „odczarowanego” kolegi
8. Zabawy integracyjne: „W obcym mieście” , „Stań z nami w koło” – dzieci z niebieskiego przedszkola cieszą się, że znowu każde jest inne.
9. Pożegnanie piosenką „Każdy lubi co innego”
1
dorotka880