SCENARIUSZ - Ruch drogowy.doc

(27 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA KOLEŻEŃSKIEGO

SCENARIUSZ  ZAJĘCIA  KOLEŻEŃSKIEGO

DLA  DZIECI  4-LETNICH

 

PROWADZĄCA:                                           Helena Terlecka

TEMAT KOMPLEKSOWY:               Ruch drogowy.

TEMAT DNIA:                                           Sygnalizator świetlny.

CEL EDUKACYJNY:                             Znajomość elementarnych zasad ruchu drogowego.

Stosowanie tej wiedzy w praktyce.

CELE OGÓLNE:

·      rozróżnianie i nazywanie koloru czerwonego, żółtego i zielonego.

·      zapoznanie z rolą sygnalizatora świetlnego w ruchu ulicznym.

·      kształcenie podstawowych zasad poruszania się w ruchu drogowym.

·      wypowiadanie się na określony temat.

·      ożywianie kontaktów w grupie.

 

CELE OPERACYJNE:

·      rozróżnia i nazywa kolory; czerwony, żółty i zielony,

·      rozumie związek między postępowaniem pieszego,

·      a kolorem sygnalizacji świetlnej,

·      stosuje w praktyce zasady bezpiecznego poruszania się

·      po ulicach,

·      wypowiada się na określony temat,

·      współdziała w grupie i zespole.

 

METODY:                             pokaz, rozmowa, działania praktyczne.

 

FORMY PRACY:              praca z całą grupą, praca zespołowa (zespoły 4-osobowe).

 

ŚRODKI WSPOMAGAJĄCE DZIAŁANIE: schemat ulicy, model sygnalizatora świetlnego, sylwety sygnalizatorów świetlnych, wózki, lalki, pluszowe zabawki, krepina w kolorze czerwonym i zielonym, klej pędzle, krążki w 3 kolorach, szarfy w 3 kolorach (czerwony, żółty, zielony).

 

PRZEBIEG:

1.      Zabawa ,,Jakie kolory masz na sobie” - dzieci siedzą w kręgu, kolejno wymieniają kolory ubrań, które mają na sobie.

2.      Zabawa ,,Kolory” - dzieci mają jeden z trzech kolorów szarf, na polecenie nauczycielki zamieniają się miejscami; czerwony i żółty, czerwony i zielony, zielony i żółty. Na hasło ,,kolor” wszystkie dzieci zamieniają się miejscami.

3.      Słuchanie wiersza W. Fabera ,,Światła na skrzyżowaniu”. Omówienie treści wiersza;

* W jakim kolorze palą się światła na skrzyżowaniu?

              * Do czego zaprasza światło zielone?

              * Co robimy, gdy pali się światło żółte?

              * Czego nie możemy robić przy czerwonym świetle?

4.      Inscenizacja wiersza ,,Światła na skrzyżowaniu” przez całą grupę.

Dzieci- przechodnie najpierw same poruszają się po schemacie ulicy, zgodnie z kolorem sygnalizatora, potem w towarzystwie lalek w wózkach, na rękach, pluszowych zabawek np. - z pieskiem.

5.      Ćwiczenia klasyfikacyjne; dobieranie właściwych obrazków do sylwet sygnalizatora świetlnego z zapalonymi odpowiednimi światłami.

6.      Zabawa orientacyjno-porządkowa ,,Samochody” przy piosence ,,Jedzie auto” z wykorzystaniem krążków, reakcja na sygnał wzrokowy.

7.      ,,Uliczne sygnały”-  naklejanie kolorów krepiny na sygnalizator świetlny; praca w 4-osobowych zespołach.

8.      Zorganizowanie wystawy ,,Uliczne sygnały”.

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin