SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZONYCH METODĄ
„PORANNEGO KRĘGU” W ODDZIALE INTEGRACYJNYM
Prowadząca: Katarzyna Zątek
Temat zajęć: Witamy jesień – poznajemy świat poprzez zmysły.
‹ zajęcia prowadzone w oparciu o metodę „porannego kręgu”- polisensorycznego poznawania świata ›
CELE: rozwijanie umiejętności polisensorycznego poznawania świata
Dzieci:
ü Doskonalą wrażliwość zmysłową poprzez angażowanie zmysłu wzroku, słuchu, smaku, dotyku, węchu w trakcie różnorodnej działalności
ü Zapoznają się z kolorem, smakiem, zapachem przypisanym jesieni
ü Określają smak miodu lub kremu orzechowego (do wyboru)
ü Zapoznają się z żywiołem przypisanym jesieni , określają jego cechy
ü Właściwie wykonują ćwiczenia oddechowe
Cele dodatkowe:
ü Udzielają poprawnych odpowiedzi na pytania dotyczące treści przeczytanego przez nauczyciela opowiadania czy wiersza
ü Nazywają cechy charakterystyczne jesieni
ü Tańczą do muzyki Vivaldiego „Jesień”, wyrażają muzykę ruchem
ü Utrwalają pory roku w kolejności
ü Rozwijają umiejętność czekania na swoją kolej podczas wykonywanego masażu
ü Wypowiadają się na temat swoich odczuć podczas zajęć
Środki dydaktyczne:
ü Wystrój Sali: sufit – niebieski niebo z gwiazdami, suche liście rozłożone na folii na dywanie; okna przysłoniono tkaninami w kolorze żółci i brązu
ü Lampka zapachowa z olejkiem lawendowym
ü Miód lub krem orzechowy
ü Wentylator lub wiatraczek w celu wywołania efektu wiatru
ü Płyta z nagraniem „Jesieni” A. Vivaldiego
PRZEBIEG:
SYTUACJA EDUKACYJNA
Czynności nauczyciela
CZYNNOŚCI DZIECI
1. Zaproszenie dzieci do kręgu w zaciemnionej części sali
2. Zapalenie lampki zapachowej – stymulacja węchu
3. Powitanie każdego dziecka z osobna
· Nauczycielka śpiewa piosenkę witając w ten sposób każde dziecko z osobna. Podczas śpiewu masuje każdemu dziecku rączkę olejkiem lawendowym – stymulacja dotyku; prosi każde dziecko o powąchanie rączki – stymulacja węchu
5. Przeczytanie opowiadania i rozmowa na temat jego treści
ü Utrwalenie nazw pór roku
ü Ustalenie cech danej pory roku
6. Zagadki słuchowe – odgadywanie dźwięków, naśladowanie odgłosów (sowa, szum wiatru, liści)
7. Zabawa przy muzyce Vivaldiego
8. Spotkanie z żywiołem (wiatrem)- stymulacja dotyku, czucia
· Nauczycielka zaprasza kolejno każde dziecko na które pada strumień powietrza, ustalenie, co czuje dziecko w danej chwili
· Ustalenie cech wiatru
9. Zgromadzenie dzieci w zaciemnionej części sali.
· Stymulacja smaku – nauczycielka daje każdemu dziecku miodu do spróbowania.
· Określanie jego smaku i koloru
10. Ćwiczenia oddechowe – zdmuchiwanie zapalonej lampki
11. Ewaluacja – rozmowa na temat tego, co się dzieciom w tych zajęciach podobało a co nie
12. Praca przy stolikach – tworzenie obrazka na powitanie jesieni przy użyciu kredek
· Siedzą w kręgu, wąchają zapach z lampki
· Wąchają swoje rączki, określają, do czego jest ten zapach podobny
· Słuchają opowiadania
· Nazywają porę roku, o której jest mowa w opowiadaniu
· Słuchają odgłosów ptaków, próbują odgadnąć, kto wydaje dany dźwięk, naśladują te odgłosy
· Aktywnie uczestniczą w zabawie, tańczą do muzyki, wyrażają ją ruchem
· Określają swoje odczucia
· Wypowiadają się na temat odczuć podczas zajęć, co im się podobało a co nie
· Chętne dzieci malują obrazki na powitanie wiosny
crazy_amazon