KONSPEKT LEKCJI TECHNIKI
I Część ogólna lekcji (tzw. metryczka lekcji)
1. DATA: 11.2007 r. PRZEDMIOT: Technika KLASA: II a, II b, II c, II d, II e gimnazjum
2. TEMAT JEDNOSTKI METODYCZNEJ: Mieszkamy wygodnie i funkcjonalnie.
3. TEMAT JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: Działanie domowej instalacji gazowej, wodociągowej i kanalizacyjnej.
4. CELE LEKCJI:
Wiadomości: uczeń wie:
- co to jest instalacja gazowa oraz wodno - kanalizacyjna;
- w jakich urządzeniach domowych jest wykorzystywany gaz;
- jak postąpić w przypadku konieczności udzielenia pierwszej pomocy w sytuacji
zatrucia gazem;
- jakich zasad należy przestrzegać w przypadku ulatniania się gazu w domowej
instalacji gazowej;
Umiejętności: uczeń potrafi:
- krótko scharakteryzować w jaki sposób doprowadzony jest gaz do domu;
- wymienić etapy oczyszczania ścieków;
- udzielić pomocy osobie zatrutej gazem;
5. METODY PRACY NAUCZYCIELA: pogadanka, dyskusja, indywidualna praca ucznia.
6. ŚRODKI I POMOCE DYDAKTYCZNE: tablica, kreda, schematy instalacji gazowej
i wodno - kanalizacyjnej, instrukcja obsługi kuchenki gazowej.
7. FORMA ORGANIZACJI PRACY UCZNIÓW: zbiorowa, indywidualna.
8. CZAS TRWANIA LEKCJI: 1*45 min.
9.PROWADZACY: Lorek Ewa
II CZĘŚĆ SZCZEGÓŁOWA LEKCJI (PRZEBIEG LEKCJI)
Lp.
Ogniwa lekcji
Przebieg lekcji - czynności
Czaswmin.
Nauczyciela
Ucznia
1.
2.
3.
Stworzenie ładu zewnętrznego
i wewnętrznego.
Poznanie faktów na lekcji.
Kształtowanie pojęć.
Wita się z klasą.
Sprawdza listę obecności.
Podaje temat lekcji i zapisuje go w dzienniku.
Temat: „Działanie domowej instalacji gazowej, wodociągowej i kanalizacyjnej.”
Zachęca uczniów do aktywności: podaje zasadę oceny ich pracy na lekcji.
(Za dobrą odpowiedź uczeń otrzymuje +, +++ to ocena bardzo dobra).
W celu sprawdzenia wiadomości z lekcji poprzedniej nauczyciel odpytuje ochotników. Zadaje pytania:
- Co to jest instalacja elektryczna?
- Co to jest bezpiecznik i jaką pełni rolę?
- Co oznacza zapis na bezpieczniku 10A/230V?
- Wymień rodzaje bezpieczników.
Wprowadzenie do tematu lekcji.
Zadaje pytania:
- Jakie znacie rodzaje gazu używanego w domowych instalacjach gazowych?
- Czy gaz ziemny ma jakiś zapach?
- Jaki składnik i dlaczego dodaje się do gazu ziemnego?
Zajmują miejsca
w klasie.
Witają nauczyciela.
Wyjmują zeszyty
i zapisują temat lekcji.
Słuchają.
Słuchają. Odpowiadają.
Słuchają. Odpowiadają na pytania.
3
5
Przebieg lekcji – czynności
4.
5.
Wiązanie teorii
z praktyką.
Kształtowanie umiejętności
i nawyków.
Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z przykładową instalację gazową. Poleca uczniom przyjrzeć się instalacji
i krótko omówić w jaki sposób doprowadzany jest gaz elektryczny do mieszkania (załącznik nr 1).
Zadaje pytanie:
- Za pomocą jakiego przyrządu możemy sprawdzić ile zużyliśmy w danym miesiącu gazu?
- Czy potraficie wymienić jakie są objawy zatrucia gazem?
- Wymieńcie kilka zasad, które należy przestrzegać, aby zapobiec ulatnianiu się gazu
(załącznik nr 2).
Nauczyciel na podstawie instrukcji obsługi kuchenki gazowej poleca jednemu uczniowi przeczytać jakie obowiązują zasady bezpiecznego użytkowania tego urządzenia (załącznik nr 3).
- Co to jest wodomierz?
- Co to jest syfon i do czego służy?
- Do jakiej instalacji odprowadzana jest zużyta woda?
- Czy potrafisz wymienić etapy oczyszczania ścieków?
Rozdaje uczniom karki
z przykładami instalacji wodno – kanalizacyjnej i poleca krótko opisać w jaki sposób do mieszkań jest doprowadzona woda oraz
w jaki sposób ścieki są odprowadzane na zewnątrz (załącznik nr ...
JO_AN_NA