projekt- Dzień Dobry- Czechy.pdf

(565 KB) Pobierz
9659538 UNPDF
W dobie integracji z UE starałyśmy się przekazać naszym uczniom jak najwięcej
wiedzy o krajach wchodzących w jej skład. W związku z tym zorganizowałyśmy  DZIEŃ
KULTURY EUROPEJSKIEJ pt.: ,,DZIEŃ DOBRY­ CZECHY”. 
Była to impreza środowiskowa, na którą przybyli zaproszeni goście z zewnątrz oraz
rodzice uczniów. Impreza została mile przyjęta, dlatego też postanowiłyśmy podzielić się
swoimi doświadczeniami, przestawiając scenariusz imprezy.
DZIEŃ DOBRY ­ CZECHY
SCENARIUSZ  IMPREZY  Ś RODOWISKOWEJ DLA SZKOŁY  PODSTAWOWEJ
Cele:
­ zapoznanie uczniów z gospodarką, kulturą i obyczajami Czech,
­ nauka podstawowych zwrotów języka czeskiego,
­ doskonalenie umiejętności korzystania ze słowników, encyklopedii, map,
śpiewnika muzycznego,
­ aktywizacja uczniów, 
­ wdrażanie do samodzielnej i zespołowej pracy,
­ integracja członków Szkolnego Klubu Europejskiego ze środowiskiem lokalnym
oraz promocja szkoły.
Środki dydaktyczne:
­ Encyklopedia PWN, słownik czesko­polski, mapa Europy, śpiewnik czeski pt.: „Ja,
pisnicka”, tabliczki z napisami w języku czeskim i polskim, flaga Czech, Polski,
Niemiec (kraj poznany w roku szkolnym 2004/05) Polski i UE, kronika Szkolnego
Klubu   Europejskiego,   album   pt.   ,,Czechy”   (wykonany   przez   członków   klubu),
kasety wideo znanych czeskich bajek pt.: ,,Krecik”,, Przygody Rumcajsa”, kukiełki
do teatrzyku pt.: „Jak Cypisek zwiedza Pragę”, Rumcajsa i Hanki wykonane przez
członków klubu, zabytki Pragi namalowane farbami na dużych arkuszach papieru,
scenografia, krótki rys historyczny o zabytkach Pragi.
* Tydzień przed rozpoczęciem imprezy środowiskowej pt.: ,, DOBRÝ   DEN CZECHY”,
szkoła została udekorowana w barwy i napisy czeski, a uczniowie zostali poinformowani
o  konkursie   języka  czeskiego.  W  gabinetach  lekcyjnych  na  tablicach  magnetycznych  i
gazetkach  ściennych   zostały   porozwieszane   tabliczki   z   napisami   w   języku   czeskim   i
polskim np. 
­  zwroty grzecznościowe : dzień dobry­ dobrý  den
do widzenia­ naschledanow
dziękuję ­ dikuji
proszę ­ prosim
cześć – ahoj                                                                   
                                         życzymy dużo piątek­ pŕejeme Vám mnoho jedniček
1
 
życzymy miłego dnia­ pŕejeme Vám dobr é ho dne
­  nazwy szkolne : tablica ­ tabule
lekcja­ hodina                     biurko­ psaci stul
temat – t é ma                       szkoła­ skola
książka – kniha                  długopis­ kuli č kov á  tu ž ka
zeszyt – se š it                      ołówek­ tu ž ka
kreda – k ří da                      linijka­ pravitko
piórnik­ pen á l
* Na biurku nauczyciela ustawione flagi czeskie wykonane przez członków klubu.
* Nad głównym wejściem szkoły napis ,,DOBRÝ DEN CZECHY”. Na    korytarzu
wystawione flagi: Czech, Niemiec, Polski i UE.
* Na głównym korytarzu szkolnym przygotowana scena do odegrania teatrzyku
kukiełkowego pt.: ,,Jak Cypisek poznaje Pragę”.
* W bibliotece szkolnej przygotowane wideo do obejrzenia bajek czeskich pt.: ,,
Krecik”, ,,Przygody  Rumcajsa” dla klas O­III oraz klas IV­VI. 
PRZEBIEG IMPREZY
1.   Powitanie   uczniów   i   pracowników   szkoły   przez   członków   Szkolnego   Klubu
Europejskiego. 
2.   Zapoznanie   wszystkich   uczestników   z   przebiegiem   dnia   DOBRÝ  DEN   CZECHY   –
apel informacyjny.
3.   Od   godz.   8:00   do   10:00   klasy   0­III   i   IV­VI   oglądają  bajki   czeskie   pt.:   ,,Przygody
Rumcajsa”, ,,Krecik”, następnie w swoich klasach pod opieką wychowawców przystępują
do konkursu plastycznego pt.: ,,Pozdrowienia z Czech”. Technika prac dowolna i format
kartki dowolny.
4.   Podczas   przerw   lekcyjnych   odpowiedzialni   członkowie   klubu   włączają  muzykę  w
wykonaniu zespołów i wokalistów czeskich.  W tym czasie jury w składzie np. wybrani
nauczyciele   (3   osoby),   zaproszeni   goście   (2   osoby)   rozstrzygają  wyżej   wymieniony
konkurs   plastyczny   w   dwóch   kategoriach   wiekowych   w   klasie   O­   III   i   IV­   VI,
przydzielając I­ II­ III miejsce.
5. O godz.. 10:30 wszyscy uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście oglądają teatrzyk
kukiełkowy pt.: ,,Jak Cypisek poznaje Pragę”, w wykonaniu członków klubu.    
Scenariusz teatrzyku pt.: ,,JAK CYPISEK POZNAJE PRAGĘ”.
(Namalowany las, słychać śpiew ptaków, sylwetki Hanki i Rumcajsa).
NARRATOR ­ Było to w przededniu odpustu w Pradze. Rumcajs przechadzał       się w
żecholedzkim lesie.
2
ławka­ lavice
 
HANKA – Proszę, siądź chociaż na chwilę.
RUMCAJS – To te buty  same  mnie niosą. Może one  wiedzą, gdzie podziewa się nasz
Cypisek ? 
HANKA – Ostatnio Cypisek mówił, że nas opuści, że chce poznać świat.
RUMCAJS – Idziemy go szukać ! 
NARRATOR – Ledwo się obejrzeli, a już byli na wzgórzu Hradczany w Pradze.
(namalowany Hradczany Zamek, obok stoi uczeń z  informacją o w/w zabytku)
HANKA – Och! Jaki piękny zamek.
RUMCAJS   –   Znajduje   się  on   na   wzgórzu   Hradczany   na   brzegu   rzeki   Wełtawy.   To
siedziba władców Czech.
UCZEŃ – Hradczany zamek. To pierwszy drewniano – ziemny gród, istniał już w końcu
IX w. W 1303 r. Spłonął, a odbudował go Król Karol IV. Po 200 latach zamek ponownie
spłonął. Jednak kolejni władcy odbudowali zamek, który był siedzibą cesarską i wielkim
ośrodkiem  sztuki,  w  tym  także  sztuki  alchemicznej.  Obecnie   na  Hradzie,  czyli   zamku,
urzęduje prezydent Czech.
HANKA – Jesteśmy na Złotej Uliczce! 
( namalowana Złota Uliczka, obok stoi uczeń z informacją o w/w zabytku)
RUMCAJS   –   Haneczko,   znam   legendę  o   tej   uliczce!   Legenda   głosi,  że   Złotą  Uliczkę
zamieszkiwali  alchemicy  zajmujący  się wyrabianiem   złota.  Dlatego  też uliczka  ta  nosi
nazwę złotej.
UCZEŃ  –   Złota   Uliczka   należy   do   najbardziej   malowniczych   miejsc   w   Pradze.   To
malutkie domki w których mieszkali strzelcy zamkowi. Domki te dobudowane były do
murów   obronnych.   Początkowo   uliczka   była   zbudowana   po   obu   stronach   tak,  że
szerokość  jej   w   niektórych   miejscach   nie   przekraczała   1   metra.   W   XX   w.   Uliczkę
odrestaurowano   i   przywrócono  budynkom   dawny  kształt.   Na   Złotej   Uliczce   mieszkało
wielu sławnych pisarzy, jak Franz Kafka czy laureat Nagrody Nobla Jarosław Seifert. 
HANKA – Zobacz Rumcajsie, jaki wielki kościół, ma chyba ze 100 m. 
(namalowana Katedra Św. Wita, obok stoi uczeń z informacja o w/w zabytku) 
RUMCAJS – To Katedra Świętego Wita.
HANKA – W tej Katedrze odbywały się koronacje czeskich władców, wesela i chrzciny
królewskich dzieci.
RUMCAJS – Obecnie w świątyni znajdują się setki dzieł sztuki.
UCZEŃ – Katedra Św. Wita to jeden z najcenniejszych zabytków, który jest symbolem
Pragi.   Katedra  Św.   Wita   jest   już  trzecim   kościołem   wybudowanym   na   Hradczanach.
Katedrę budowano  przez   ponad  600  lat.  Posiada  cech  gotyku,  renesansu  i  baroku.  Ma
wysokości 34 m. a najwyższa wieża 96 m., kształtem przypomina ogromny odwrócony
okręt. Po wejściu do świątyni widzi się olbrzymie okno z witrażem. W środku znajdują
się  22   kaplice.  Ściany   niektórych   kaplic   ozdobiono   okładzinami   ze   złota   i
półszlachetnych kamieni.
HANKA – O! Jak ten Most Karola się zmienił? 
(namalowany   most   dzieci  śpiewają  czeską  piosenkę  pt.:   ,,Na   Tom   Prazskym   Moste”,
obok stoi uczeń z informacją o w/w zabytku).
3
 
RUMCAJS – Prawie do połowy XVIII w. Był to jedyny most w Pradze. Dawniej jeździły
po nim dorożki, później samochody.
HANKA – A dzisiaj most jest deptakiem spacerowym.
DZIECI – Śpiewają w/w piosenkę.
UCZEŃ – Most Karola uważany jest za perłę budownictwa średniowiecznego. Przedtem
nazywany   był   Mostem   Kamiennym   lub   Mostem   Praskim.   Most   Karola   ma   ponad   pół
kilometra   długości.   Budowa   mostu   była   pomysłem   króla   Karola   IV,   zrealizował   go
najważniejszy praski architekt Peter Parle. Na obu krańcach Mostu Karola wznoszą się
gotyckie  wieże zbudowane jak i cały most z piaskowca. Na środku  mostu znajduje  się
barokowa   rzeźba  św.   Jana   Nepomucena   wykonana   z   brązu.   Legenda   głosi,  że  św.
Nepomucen zginął w nurtach rzeki Wełtawy. Król Karol IV kazał go zrzucić z mostu za
nie   wyjawienie   tajemnicy   spowiedzi   jego  żony.   Dziś  rzeźbę św.   Nepomucena   można
spotkać  na     każdym   moście,   gdyż  jest   to   patron   broniący   nadrzeczne   okolice   przed
powodziami.
(namalowany las, słychać śpiew ptaków) 
HANKA – To był piękny dzień, ale naszego Cypiska nigdzie nie ma !
CYPISEK – Jestem! (mówiąc ziewa ).
HANKA – Och mój kochany, malutki syneczku.
KONIEC.
6.   O   godz.   11:30   odbywa   się  konkurs   znajomości   języka   czeskiego.   Uczniowie   przez
tydzień przyswajali sobie zwroty czeskie, które znajdowały się w gabinetach lekcyjnych.
W   ciągu   określonego   czasu   np.   15   min.   Chętnie   uczniowie   pisali   zwroty   czeskie   z
polskim   tłumaczeniem.   Jury   oceniało   poprawność  zapisu.   Laureatem   został   uczeń  z
największą  liczbą  poprawnie   napisanych   zwrotów   czeskich.   Konkurs   odbywał   się  w
dwóch kategoriach wiekowych klas I – III i IV – VI.
7. Po odbytych konkursach nastąpiło uroczyste wręczenie nagród z wyżej wymienionych
i opisanych konkursów.
8.   Na   zakończenie   DNIA   KULTURY   EUROPEJSKIEJ   –   DOBRÝ  DEN   –   CZECHY
odbyła się wieczorna dyskoteka w rytmie muzyki czeskiej.
Scenariusz opracowały opiekunki SKE
Bożena Karwat i Maria Tyliszczak
Samorządowej Szkoły Podstawowej
i Oddziału Przedszkolnego
w Sieniawie Lub.
4
 
Zgłoś jeśli naruszono regulamin