Cc.doc

(54 KB) Pobierz
Konspekt zajęcia

Konspekt zajęcia

 

Prowadzący: Aleksandra Rawska

Uczestnicy: dzieci 6-letnie

Temat: Zapoznanie dzieci z litera C, c wielką i małą, drukowaną i pisaną na podstawie piosenki Cudaczek oraz wyrazów: Celina, cebula             

Cele ogólne:

- zapoznanie z wyglądem wielkiej i małej, drukowanej i pisanej litery C, c

- określenie głoski c jako spółgłoski

- ćwiczenie słuchu fonemowego

- rozwijanie koordynacji słuchowo-ruchowo-wzrokowej

- wdrażanie do sprzątania po zakończonej pracy

Cele operacyjne - dziecko:

- rozpoznaje graficzny obraz litery C i c oraz identyfikuje go z głoską c

- intuicyjne rozpoznaje głoskę c jako spółgłoskę

- dokonuje analizy i syntezy słuchowej wyrazów

- ma rozwiniętą koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową

- wie, że po skończonej pracy należy uprzątnąć swoje stanowisko pracy

Formy: z całym zespołem, indywidualnie, w parach

Zasady: stopniowania trudności, indywidualizacji

Metody:             

- metoda dobrego startu

Pomoce: CD Od piosenki do literki cz.1C., piłka, instrumenty perkusyjne wykonane przez dzieci na wcześniejszych zajęciach, plastelina, kartki z bloku rysunkowego, mazaki, długopisy, karty z wzorem litery C, c, obrazek z literą C, c, litery C i c drukowane i pisane małe i wielkie, białe kartoniki do budowania schematu wyrazów, czerwone i niebieskie nakrywki, niebieska plastelina

 

Literatura: M. Bogdanowicz, M. Barańska, E. Jakacka, Metoda Dobrego Startu. Od piosenki do literki, cz. 1. 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

I. Z a j ę c i a  w p r o w a d z a j ą c e

1.      Powitanie

Zabawa Przesyłamy pozdrowienia. Nauczyciel wraz z dziećmi siada w kręgu. Turla piłkę do dziecka, mówiąc: Pozdrawiam…(wymienia imię dziecka). Dzieci kolejno postępują tak samo.

2.      Ćwiczenia orientacji w schemacie ciała i przestrzeni

Dzieci ćwiczenia zgodnie z instrukcją nauczyciela:

- dobierzcie się parami i ustańcie jedno za drugim

- ci którzy są ustawieni z tyłu wskażą prawą ręką lewe ucho oraz lewą rękę kolegi, położą prawą rękę na jego lewym ramieniu, prawym biodrze i lewym kolanie

- zmiana ról (wykonanie tych samych poleceń)

- stańcie w rozsypce na jednej nodze, spróbujcie poskakać na niej do przodu, do tyłu, w lewo w prawo, w koło

3.      Wprowadzenie do tematu zajęć

- rozwiązanie zagadki: rośnie w polu lub w ogrodzie. Z tego w całym świecie słynie, że gdy z niej zdejmujesz skórkę, to ci łezka z oka płynie (cebula). Gdy pomyślisz sobie o niej, buzia krzywić się zaczyna. Owoc żółty, tropikalny. Czy odgadłeś? To…(cytryna)

- posłuchajcie uważnie piosenki pt. Cudaczek

4.      Słuchanie piosenki pt. Cudaczek

5.      Ćwiczenia funkcji językowych

ü      Omówienie piosenki:

- jak sądzicie, co oznacza słowo, które jest tytułem piosenki?

- jak ubrany jest Cudaczek?

- co to jest kubraczek?

- co to są cekiny?

- opiszcie wygląd Cudaczka.

Cudczek wygląda inaczej niż wszyscy jest wiec bardzo zabawny

ü      Kończenie słów piosenki: co on robi? Śmiesznie… (skacze). Co on lubi? Sok z …?(cytrynki). Robi po nim, smieszne…?(minki)

ü      Dodawanie brakujących sylab, tak aby powstały słowa: ….ytryna, …udeczek, …bulka

ü      Cudaczek pozamieniał sylaby w niektórych słowach piosenki. Jak one naprawdę brzmią?: bul-ce-ka (cebulka), try-cy-nka (cytrynka), ki-ce-ny (cekiny)

ü      Jaką głoską zaczynają się te słowa?

ü      Czy głoska c jest samogłoską czy spółgłoską?

ü      Podawanie przez dzieci przykładów wyrazów z głoską c (np. cegła, cukierek, cement, cynamon, noc, koc, piec, praca, taca, motocykl)

ü      Modelowanie struktury dźwiękowej wyrazu cebula.

- dzielenie na głoski wyrazu cebula

- budowanie z białych nakrywek schematu wyrazu cebula z jednoczesnym podziałem na sylaby

- wyróżnienie pierwszej głoski w wyrazie cebula

- budowanie modelu wyrazu cebula

- określenie w wyrazie liczby samogłosek i spółgłosek

- pokaz drukowanej małej litery c             

- umieszczenie pod modelem wyrazu cebula małej drukowanej litery c oraz poznanych liter

ü      Przypięcie na tablicy obrazka przedstawiającego dziewczynkę. Zgadnijcie jak ma imię dziewczynką, która uwielbia bawić się z Cudaczkiem? Jej imię zaczyna się na głoskę c. Nadanie imienia dziewczynce - Celina

ü      Modelowanie struktury dźwiękowej wyrazu Celina.

- dzielenie na głoski wyrazu Celina

- budowanie z białych nakrywek schematu wyrazu Celina z jednoczesnym podziałem na sylaby

- budowanie modelu wyrazu Celina

- określenie w wyrazie liczby samogłosek i spółgłosek

- pokaz drukowanej wielkiej litery C             

- umieszczenie pod modelem wyrazu Celina wielkiej drukowanej litery C oraz poznanych liter

ü      Czytanie połączeń litery c z samogłoskami: ca, co, ci, cu, cy, ce, ec, ac, oc, uc, yc

II. Z a j ę c i a  w ł a ś ci w e

1.      Ćwiczenia ruchowe

Zabawa Pajacyk

Dzieci próbują skakać jak pajacyk wykonując polecenia nauczyciela:

- stańcie na baczność, unosząc rączki w bok, podskoczcie i stańcie w rozkroku. Przy drugim podskoku opuście rączki i złączcie nogi. Powtórzcie tę czynność kilka razy

Zabawa Cudaczek

Skaczcie zabawnie jak Cudaczek, postarajcie swoimi „cudacznymi” skokami rozbawić kolegów. Przypomnijcie jaki, nosek miał Cudaczek? (jak kulka). Wyobraźcie sobie, że macie taki sam nosek. Pokażcie mi swój nosek, dotykając go palcami najpierw jednej, potem drugiej dłoni po kolei.

2.      Ćwiczenia ruchowo-słuchowe

ü      Śpiewają fragment piosenki o Cudaczku (Kto z Cudaczkiem się pobawi, temu humor się poprawi):

- rytmicznie maszerujcie

- rytmicznie grajcie na swoich instrumentach

- stańcie w lekkim rozkroku i rytmicznie kiwajcie głową najpierw na boki, potem do przodu i do tyłu.

3.      Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe

ü      Umieszczenie litery c pisanej w wyrazie cebula. Przyjrzyjcie się małej literze c. Jaką inną literę wam przypomina? Czym się od niej różni? Jak sądzicie, w którym miejscu należy ją zacząć pisać? Obserwujcie, w jaki sposób należy pisać literę c: w którym miejscu należy zacząć, w jakim kierunku prowadzić dłoń. Zobaczcie jak się pisze literę c podczas śpiewania fragmentu piosenki. Uformujcie długi cienki wałeczek z plasteliny i naklejcie go na wzór litery. Wykonajcie następujące ćwiczenia:

- napiszcie literę C palcem na wzorze z plasteliny

- powtórzcie to ćwiczenie śpiewając fragment piosenki o Cudaczku

- śpiewając fragment piosenki piszcie literę C najpierw łokciem na dywanie, potem piętą.

ü      Podstawienie litery C pisanej w wyrazie Celina. Przyjrzyjcie się uważnie wielkiej literze C. Czym różni się od małej litery c? Zobaczcie jak piszę tą literę podczas śpiewania fragmentu piosenki. Wykonajcie następujące ćwiczenia:

- napiszcie literkę c palcem na wzorze.

- uformujcie krótszy od poprzedniego wałeczek z plasteliny i naklejcie go na wzór

- śpiewając fragment piosenki o Cudaczku napiszcie literę c palcem na wzorze z plasteliny

- śpiewając fragment piosenki o Cudaczku napiszcie literę c palcem w powietrzu, łokciem w powietrzu

Spróbujcie napisać literę C, c na kartkach z bloku - jedną obok drugiej - najpierw mazakiem, potem długopisem. Czym trudniej pisze się literkę? Jak myślicie dlaczego?

 

III. Z a j ę c i a  k o ń c o w e

Zamknijcie oczy i słuchając instrumentalnej wersji piosenki o Cudaczku wyobraźcie go sobie. Ulepcie go z plasteliny. Kiedy będzie smutni, on na pewno was rozweseli. Po skończonej pracy nie zapomnijcie sprzątnąć po sobie plasteliny.

 

 

Uwagi o realizacji:

………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Zgłoś jeśli naruszono regulamin