Kliniczna wykłady- 1.doc

(36 KB) Pobierz

Psychologia kliniczna – charakterystyka dyscypliny

24.02.2009 Historia psychologii klinicznej

Psychologia kliniczna to odrębna dziedzina naukowa, bo posiada własna teorię, metodę i swój przedmiot. Jest działem psychologii stosowanej. Termin zapożyczony z medycyny – była stosowana w klinikach, obecnie nie dotyczy miejsca pracy, a zakresu wiedzy wraz z narzędziem pomiaru.

- na gruncie polskim zaistniała w latach 60-tych, w związku z wydaniem pierwszego podręcznika Lewickiego ; poprzedzonego zjazdem, w trakcie którego Lewicki przedstawił konieczność zajmowania się psychologia kliniczną. Pierwsza katedra została otwarta w Poznaniu, później w Krakowie, Warszawie, Gdańsku, w Katowicach w latach 70tych.

- Przed i po wojnie psychologia kliniczna była wymieniana w ramach innych dyscyplin; na rozwój miały duży wpływ zmiany ustrojowe- dlatego rozwijała się w Polsce wolno- większy nacisk na grupę, nie jednostkę, wpływ społeczny. Klinicyści nie byli psychologami a asystentami psychiatrycznymi; nie wolno było stosować większości metod. Przełom nastąpił w latach 80-tych wraz z psychologią humanistyczną.

Na świecie:

Wiedza psychologiczna zwykle była wiązana z pedagogiką, nauką medyczną (pediatria, psychiatria), prawem, filozofią. Największy rozwój przypadł na lata 90-te.

Psychologia kliniczna wyrosła na podstawie 4 źródeł:

1)     Nurt pragmatyczny L. Witmera z Uniwersytetu Pensylwanii.

·         Wprowadził metodę koncepcji klinicznej do pracy

·         Wprowadził nazwę ps. klinicznej i eksperymentu klinicznego

·         Łączył psychologię kliniczną z medycyną, socjologią, pedagogiką;

·         Eksperyment kliniczny- podstawowa metoda pracy psychologa klinicznego, łączy elementy eksperymentu laboratoryjnego i naturalnego. Nie kontroluje każdej zmiennej, ale te diagnozowane; jest prowadzony w warunkach indywidualnych, budowany dla każdego klienta, zwykle odbywa się w gabinecie, bezpośrednio w kontakcie z klientem, służy do badania zjawisk wewnętrznych, mechanizmów obronnych, zjawisk osobowościowych.

2)     Nurt teoretyczny- psychoanaliza Freuda ( zwłaszcza metapsychologia, teoria popędów).

3)     Nurt eksperymentalny – jej zręby tworzyła ps. rosyjska (Pawłow itp.:), radziecka, behawioryzm, poznawcza.

4)     Nurt psychologii ruchu higieny psychicznej

·         C. Beers („Umysł, który sam siebie odnalazł”)- walczył o leczenie chorób psychicznych nie poprzez izolację; Meyer

·         W Polsce- profesor Kazimierz Dąbrowski- teoria dezintegracji pozytywnej.

- Źródła te tworzyły zręby psychologii klinicznej dużo wcześniej na świecie niż w Polsce.

- Powiązania psychologii klinicznej z psychiatrią są duże, ale wykracza ona poza obręb psychiatrii.

Psychologia kliniczna to dziedzina badań i praktyki psychologicznej zajmująca się opisem i wyjaśnianiem zaburzonego zachowania i przezywania, określeniem ich psychospołecznych przyczyn oraz stosowaniem tej wiedzy w diagnozie i terapii.

·         Podejście wąskie:

Przedmiotem psychologii klinicznej jest zaburzone zachowanie, przystosowanie lub zaburzenia czynności i ich wewnętrzne mechanizmy regulacji.

·         Podejście szerokie:

Psychologia kliniczna wykracza poza obręb zaburzeń zachowania i przystosowania, zajmuje się promocją zdrowia, profilaktyką, prewencja.

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin