Dni świąteczne nakazane.doc

(34 KB) Pobierz

Kan. 1246

§ 1

Niedziela, w czasie której jest czczona tajemnica paschalna, na podstawie tradycji apostolskiej winna być obchodzona w całym Kościele jako najdawniejszy dzień świąteczny nakazany. Ponadto należy obchodzić dni:

Narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa,

Objawienia Pańskiego,

Wniebowstąpienia,

Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa,

Świętej Bożej Rodzicielki Maryi,

Niepokalanego Poczęcia NMP,

Wniebowzięcia NMP,

Świętego Józefa,

Świętych Apostołów Piotra i Pawła,

Wszystkich Świętych.

 

§ 2

Konferencja Episkopatu może jednak, za uprzednią aprobatą Stolicy Apostolskiej, niektóre z dni świątecznych nakazanych znieść lub przenieść na niedzielę.

 

Kan. 1247

W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego.

 

Kan. 1248

§ 1

Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego.

 

§ 2

Jeżeli z braku świętego szafarza albo z innej poważnej przyczyny nie można uczestniczyć w Eucharystii, bardzo zaleca się, ażeby wierni brali udział w liturgii Słowa, gdy jest ona odprawiana w kościele parafialnym lub innym świętym miejscu, według przepisów wydanych przez biskupa diecezjalnego, albo poświęcali odpowiedni czas na modlitwę indywidualną w rodzinie lub w grupach rodzin.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin