PIELEGNACJA KONCZYN GMORNYCH.doc

(45 KB) Pobierz
PIELĘGNACJA KOŃCZYN GMÓRNYCH

PIELĘGNACJA KOŃCZYN GÓRNYCH

 

RAMIONA:

Defekty:

v     Zwiotczenie mięśni i powłok skórnych spowodowane np.: schudnięciem, wiekiem, chorobą, zaburzeniem gospodarki wydzielniczo-hormonalnej, problemami z tarczycą. 

Co robić?

Masaże, wzmocnienie mięśni, elektrostymulacja (wzmocnienie przez prąd), aktywny tryb życia, fitness.

Peelingi, jonoforezy, nawilżenie, wygładzenie, zabiegi wprowadzające substancje odżywcze głęboko.

Można stosować wszystkie kosmetyki na ramiona i przedramiona (dla cery alergicznej, dojrzałej, młodej, wrażliwej, suchej), ale NIE na trądzik (dla tłustej)!

 

v     Otyłość

v     Rogowacenie okołomieszkowe.

Atakuje zewnętrzną stronę ramion. Polega na wzmożonym, nieprawidłowym rogowaceniu mieszków włosowych z braku wit. A lub innych hormonalnych dolegliwości.

Co robić?

              Delikatnie złuszczyć peelingiem mechanicznym lub chemicznym, natłuścić, nawilżyć,

zastosować kwasy owocowe, sok z cytryny, natrzeć solą, dawniej używano cukru z oliwą.

 

ŁOKCIE:

Defekty:

v     Nadmiernie zrogowaciała, sucha, czasem przebarwiona skóra (nie zawsze jest to objaw zaniedbań higienicznych), może być łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, stwardnienie rozsiane od sterydów, szare plamy.

Co robić?

Złuszczamy (kosmetyki takie jak w obrębie twarzy, dla skóry suchej, łuszczącej się), zrobić masaż z witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach  - ADEK oraz NMKT – nienasycone niezbędne kwasy tłuszczowe. Poza tym olejki z pestek czarnuszki, porzeczki, ogórecznika, maska termiczna, zioła.

 

DŁONIE:

·         ze skóra szyi (i oczami) starzeją się najszybciej

·         na dłoniach mamy mało tk. tłuszczowej

·         włókna kolagenowe i elastynowe ułożone są luźno

·         skóra na  zewnętrznej stronie dłoni posiada bardzo mało gruczołów łojowych, a na wewnętrznej jest ich zupełnie pozbawiona (ale ma potowe)

·         pielęgnacja gabinetowa jest tylko uzupełnieniem codziennych, regularnych zabiegów domowych (w gabinecie zabiegi mają większą moc przez wyższe stężenie substancji)

·         na dłonie dobre produkty z proteinami pszenicy

 

 

 

PAZNOKCIE:

 

Płytka paznokciowa spoczywa na łożysku łącznotkankowym i przesuwa się rosnąc. Wolny brzeg – to, co wystaje, a to, co zakryte to macierz – miejsce wzrostu paznokcia, jeżeli zostanie uszkodzona to płytka się zdeformuje, może wystąpić bruzdkowanie poprzeczne, ubytki (wysłać do podologa). Część przednia macierzy to korzeń – przód zabarwiony na białawo (obłączek, łękotka, smile line).

Obrąbek naskórkowy wytworzony jest z komórek wału paznokciowego, potocznie skórka.

Płytka paznokciowa składa się z trzech warstw;

Wewnętrzna, złożona z luźno ułożonych komórek, które do siebie nie przylegają, jest miękka, ma więcej wilgoci.

Zewnętrzna, komórki ściśle do siebie przylegają, jest twarda, pełni funkcje ochronne przed urazami mechanicznymi i chemicznymi.

Na wolnym brzegu z hyponychium, łuszcząc się pomaga w usuwaniu czynników chorobotwórczych, wirusów, grzybów itp.

Paznokcie to przydatki skóry zbudowane z kreatyny, wapnia, tłuszczów, wody. Nie zawiera jednak substancji wiążących wodę. Nasącza się, ale szybko odparowuje. Paznokcie wykazują dużą przepuszczalność.

Naturalny wzrost paznokcia to ok. 0,12cm na dobę, czyli 3-4 mm na miesiąc. Może być szybszy przy wzmożonym ukrwieniu (najszybszy 20-30-40 lat, słabiej u dzieci i starszych). Całkowity odrost paznokcia to 150dni (5 m-cy) w obrębie dłoni i 2-3 razy dłużej w obrębie stóp.

Substancje wzmacniające i stymulujące wzrost płytki wykazują wit. A, H – biotyna, B6, E oraz wapń, fosfor, cynk, lecytyna.

 

Rodzaje paznokci:

 

Ø      normalne, mocne, twarde – dobre ukrwienie łożyska, są elastyczne, gładkie. Można stosować odpowiednie preparaty z witaminami, w tym z biotyną.

 

Ø      suche, łamliwe, rozdwajające się – są cienkie i słabe, lakier utrzymuje się krótko, powierzchnia jest matowa, końcówki połamane, płytka łuszczy się przy brzegach. Są mocne, ale kruche i mało giętkie. Należy stosować olejki i kremy, podkłady wyrównujące, np. podkład z włóknami nylonowymi. Odżywkami malować przy brzegach!

 

 

Ø      uszkodzone – ze zniszczoną górna warstwą kreatyny, np. po zdjęciu sztucznych paznokci, po chorobie. Paznokcie mają uszkodzona, popękaną, łuskowatą powierzchnię, są słabe, cienkie, łamliwe i rzadko rosną poza opuszkę.

 

Ø      miękkie, giętkie, łamliwe  - wyginają się, a lakier nie utrzymuje się na nich długo (są tłuste- można dać podkład). Należy zastosować utwardzacze z kreatyną, wapniem, beztłuszczowe kremy do paznokci.

 

 

 

 

 

 

ZABIEGI DŁONI I PAZNOKCI

 

  1. Pielęgnacyjne:

 

v     Manicure klasyczny (cążkowy):

    1. DIAGNOSTYKA

Bierzemy dłoń, patrzymy czy są jakieś przeciwwskazania, jeśli tak (jak stan zapalny to drożdżyca, jak szaro-zielone to grzybica)to odsyłamy do dermatologa.  Jeżeli widzimy jakieś ranki, zadrapania, zaczerwienienia to pytamy czy klientka zna przyczynę (w razie nierozpoznania jakiejś choroby, lub żeby po prostu nie sprawić bólu). Brodawka to choroba wirusowa i zakaźna! Mamy prawo odmówić wykonania zabiegu i wysłać klientkę do lekarza!

 

    1. DEZYNFEKCJA

Narzędzia dezynfekujemy po zabiegu i jeszcze raz przy klientce. Dezynfekujemy również dłonie klientki i swoje.

 

    1. PIŁOWANIE

Kształt paznokcia zależy od życzenia klientki oraz naszej sugestii. Piłujemy przed moczeniem, bo paznokcie pęcznieją przez wodę. Można na sucho również lekko odsunąć skórki – na tyle na ile się da.

 

    1. MOCZENIE

Po moczeniu dłoni można zastosować krem przeciw wyschnięciu.

 

    1. USUWANIE SKÓREK

Oczywiście delikatnie, tak, aby nie sprawić klientce bólu i nie spowodować późniejszego bruzdowania paznokcia.

 

    1. Nakładamy PODKŁAD, który chroni przed wnikaniem lakieru i pełni funkcję odżywki.

 

    1. Nakładamy 2 WARSTWY LAKIERU

 

 

    1. UTWARDZACZ

 

v     Manicure biologiczno-chemiczny:

Czynności są podobne jak w przypadku manicure klasycznego, z tym, że skórki pokrywamy płynem i usuwamy patyczkiem różanym lub kopytkiem.

Należy pamiętać, że płyn usuwa kreatynę, a płytka paznokcia jest zbudowana również z kreatyny, dlatego nie można powtarzać tego zabiegu zbyt często.

 

v     Manicure francuski:

Służy do optycznego wydłużenia płytki paznokcia.

 

v     Masaż:

Klasyczny, reflekso-terapeutyczny, z zakresu akupunktury, kamieniami itp.

Masaż wykonuje się od opuszków palców w kierunku serca. Rodzaj masażu należy dostosować do charakteru i upodobań klientki (relaksujący i spokojny czy energiczny).

 

v     Zabiegi rewitalizujące – można dać wszystko :)

 

 

  1. Zdobnicze:

v     nail art.,

v     nail piercing i biżuteria na paznokciach,

v     przedłużanie paznokci,

v     mendhi – tatuaże robione henną,

v     jedwabny fiberglass,

v     sztuczne  paznokcie,

v     lakiery.

 

 

CHOROBY PŁYTKI PAZNOKCIOWEJ

 

1.                                                                    Pierwotne:

 

Bielactwo – białe, odbarwione miejsca, tzw. „kwitnące paznokcie”, może to być skutek mikrouszkodzeń macierzy, pęcherzyków powietrza pod płytką paznokcia, braku witamin, złej diety.

 

Bruzdkowanie poprzeczne (uszkodzenie macierzy) oraz podłużne (liszej płaski, wiele chorób wewnętrznych)

 

Łamliwość (pękanie przy bokach) i odzielanie (rozwarstwianie) - wynik np. przesilenia wiosennego/jesiennego, niedoboru witamin, zbyt częstego malowania)

 

Przerost – dotyczy najczęściej palca wskazującego i polega na tym, że płytka paznokcia jest grubsza, mocniejsza i zakrzywiona na kształt szpona. Można trochę spiłować i nosić krótkie paznokcie, aby zatuszować deformację.

 

Zaklęśnięcie – koilonychia, paznokieć jest wklęsły, ma łyżeczkowaty kształt. Gdy występuje u młodych ludzi to jest szansa, że minie z wiekiem. Klienta należy wysłać do dermatologa, bo jest to symptom chorobowy.

 

 

 

 

2.                  Wtórne:

 

Drożdżyce – atakuje wały paznokciowe, są one czerwone, obrzęknięte, bolące, występuje stan zapalny, potem przechodzi na płytkę, która się kruszy (może się wykruszyć całkiem), posiada inne zabarwienie. Efekt cywilizacyjny.

 

Grzybica – objawy są podobne jak w drożdżycy, ale zaczyna się od wolnego brzegu (najłatwiej rozpoznać na początku choroby, w późniejszym stadium jest to bardzo trudne). Ma zabarwienie szaro-zielone.

 

Zanokcica – infekcja bakteryjna, występuje po bokach paznokcia, stan ropny, zakaźna. Koniecznie do lekarza.

 

Łuszczyca – jest chorobą nieuleczalną (tylko objawowo sterydami). Nie jest zakaźna, powstają zagłębienia. Czasem jest skutkiem dużych alergii lub używania zbyt ostrych chemikaliów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin