scenariusz zajęć kl II Wkrótce święta - piękno zwyczajów świątecznych.doc

(138 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ KSZTAŁCENIA ZINTEGROWANEGO

 

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KSZTAŁCENIA ZINTEGROWANEGOW KL. II

 

BLOK TEMATYCZNY: Nadchodzi świąteczny, radosny czas –                                                                                                                                                                                 na prezenty i zabawę czeka każdy z nas.

TEMAT DNIA: Wkrótce święta - piękno zwyczajów świątecznych

 

CEL OGÓLNY: Poznawanie zwyczajów ludowych, kształtowanie poczucia więzi rodzinnych.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

           -  potrafi wymienić zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia,

          -  swobodnie wypowiada się na temat przygotowań do nadchodzących świąt,

           -  zna tradycje wigilijne kultywowane w różnych regionach Polski,

          -  wie jak należy przygotować się do wieczoru wigilijnego,

          -  umie złożyć życzenia najbliższym,

          -  wie, że opłatek jest najważniejszy na stole,

          -  pamięta o przygotowaniu upominków,

          -  potrafi wyrazić radość z otrzymanego prezentu,

          -  rozumie czytane teksty, czyta z odpowiednią intonacją,

          -  wie, że nazwy świąt piszemy wielką literą,

          -  twórczo, zgodnie współpracuje w grupie, wykonując różne zadania,

          -  odgrywa scenki dramowe z grupą,

          -  aktywnie uczestniczy w zabawach ze śpiewem,

          -  zna i chętnie śpiewa kolędy,

-          mnoży i dzieli w zakresie 30, zna kolejność wykonywania działań,

-          rozwiązuje zadania, w których występuje porównywanie różnicowe i ilorazowe,

-          potrafi za pomocą ruch i wyobraźni przedstawić wartość iloczynu i ilorazu,

-         sprawdza swe umiejętności w grach towarzyskich i kartach pracy.

METODY NAUCZANIA: wg W. Okonia:

-          podające ( opowiadanie, wyjaśnienie ),

-          poszukujące (dyskusja, pogadanka, gry i zabawy dydaktyczne, m. sytuacyjne ),

-          waloryzacyjne ( impresyjne –odczucia, wrażenia wywołane przez kontakt z działaniem ),

-          ekspresyjne ( organizowanie przeżyć i ocenianie ),

-         operatywne (praktycznego działania, ćwiczeń ).

      wg Z. Zaorskiej:

-         ułatwiające proces uczenia: zabawy rozluźniające, gry dydaktyczne,                                 wymiany myśli, zabawy integrujące.

FORMY PRACY: zbiorowa, indywidualna, grupowa.

METODY WYCHOWANIA: wg H. Muszyńskiego:

-          wpływu osobistego wychowawcy ( oddziaływanie przykładem osobistym,    

sugestie, perswazje),

-          wpływu sytuacyjnego (nagradzanie, przydzielanie funkcji, stawianie zadań uczniom do wykonania, dostarczanie informacji , przekonywanie, kierowanie działalnością ),

               -    samowychowania (samokontrola, samoocena, integracji).

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: - wzrokowe (,, plątaninka” sylabowa, teksty wierszy, zwyczajów świątecznych, życzeń, krzyżówki, napisy, ilustracje, szablony, karty pracy, monety... ),

-          słuchowe ( nagrania magnetofonowe )

KIERUNKI EDUKACJI: polonistyczna, przyrodniczo- społeczna, matematyczna, muzyczno – ruchowa,plastyczna.

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ

.

1.Spotkanie w kręgu przy choince i zaśpiewanie kolędy ,,TRZEJ KRÓLOWIE”.

2.Odczytanie hasła z ,,plątaninki” sylabowej zapisanej na szarym papierze – piękno zwyczajów świątecznych, krótka informacja, kiedy mała i wielka litera ( święta – mała, wyjątek karty świąteczne, żeby  było bardziej uroczyście, Boże Narodzenie – wielka ).

3.Swobodne wypowiedzi uczniów na temat zwyczajów i obrzędów związanych ze  

   świętami Bożego Narodzenia na podstawie doświadczeń uczniów.

4.Czytanie głośne przez wybranych uczniów wierszy pt.: ,,Przy wigilijnym stole”- Tadeusz Szyma, ,,Przed  zapaleniem choinki ’’- Konstanty Ildefons Gałczyński; udzielanie odpowiedzi na pytania: O jakich zwyczajach jest  mowa? ( dzielenie się opłatkiem, składanie życzeń, śpiewanie kolęd, pozostawienie  wolnego miejsca dla nieznajomego, prezenty... ),

Jaki jest nastrój wiersza?( uroczysty,  podniosły, niezwykły, serdeczny...).

5.Odczytanie zwyczajów świątecznych z kartek panujących w różnych regionach Polski ( zał. nr 1).

6.Śpiewanie piosenki przy choince pt. ,,Srebrne kolczyki” sł. Krystyna Wodnicka, muz. Edward Pałasz.

7.Gromadzenie słownictwa na kartonie–zbieramy określenia rzeczowników (przymiotniki)

                    

                     choinka  (jaka? ) duża, wysoka, kolorowa, ładna, piękna, świąteczna,  

                     barwna... (uczniowie zapisują na kartonach )

 

                     ozdoby ( jakie? ) kolorowe, srebrne, złote, okrągłe, podłużne...

 

8.Ćwiczenia dramowe ,,stop – klatka”- uczniowie w grupach wyznaczają fotografa. Udają,że ubierają choinkę. Fotograf ustawia modeli do zdjęcia. Na hasło - ,,stop – klatka”,  uczniowie pozostają w nieruchomych pozycjach. Nauczyciel podchodzi do grup i musi  odgadnąć, jakie czynności dzieci wykonywały – co widzi na zdjęciu ?

 

9.Zabawa matematyczno - ruchowa przy melodii kolęd – ubieranie choinki:

-          zawieście złote bombki – ich ilość to iloczyn liczb 2 i 5,

-          wieszamy :orzechy – iloraz liczb 12 i 1,

                                    cukierki – iloczyn liczb 3 i 4,

                                    gwiazdki – iloraz liczb 18 i 3 ,itd.

 

10.Obliczanie z ilu oczek będzie składał się łańcuch na choinkę? – np. Liczbę 12 zmniejsz 2 razy, do otrzymanego wyniku dodaj 14, otrzymaną liczbę zmniejsz 4 razy itd.

12.Praca w grupach – rozwiązanie krzyżówki, konkurs, która grupa pierwsza (zał. nr 5).

     Dokończenie w grupach zdania z tablicy.

 

             Lubimy Boże Narodzenie, ponieważ....

 

13.Rozmowa na temat życzeń składanych z okazji świąt. Wklejenie do zeszytów po jednym zwyczaju, który zachował się w innych regionach Polski oraz życzeń.

14.Odgrywanie przez grupy scenek dramowych – wybranego zwyczaju związanego ze świętami – pozostali muszą odgadnąć.

15.Zabawa matematyczna ,,Przezroczyste ręce” – mnożenie i dodawanie dowolnych liczb.

 

   N – l  zaprasza np. troje dzieci i prosi o ukrycie w lewej i prawej ręce po jednej monecie. Mówi, że dziś będzie ,,czarodziejem” i odgadnie w której ręce jest moneta 5 – groszowa i 10 – groszowa. Po ukryciu monet mówi:

-          wartość monety z prawej ręki pomnóż przez dowolną liczbę parzystą,

-          wartość monety z lewej ręki pomnóż przez dowolną liczbę nieparzystą,

-          oblicz sumę tych liczb i powiedz głośno.

Jeśli podana suma jest parzysta to moneta 5 – groszowa jest w prawej ręce, jeśli zaś nieparzysta to w lewej ręce.

 

16.Trening logicznego i twórczego myślenia - ,,Zaczarowane choinki”. N – l opowiada  historyjkę. Na polanie rosły choinki po 2 obok siebie. Dzieci postanowiły je ogrodzić  płotkami tak , aby w każdej części rosły tylko 2. Niestety miały tylko 3 płotki, pomóż  im! ( zał. nr 6).

17. Sprawdzamy, co potrafimy – praca na kartach matematycznych ( zał. nr 2, 3 ).

18.Wykonanie kart świątecznych, pomalowanie otrzymanych wzorów i naklejenie na kolorowe kartki z bloku technicznego ( zał. nr 4 ).

19. Zadanie i wyjaśnienie pracy domowej.

20. Ewaluacja zajęć.

-          Co sobie uświadomiliście na dzisiejszych zajęciach?

-          Co z nich wynosicie?

-          Jakie to ma dla was znaczenie?

-          Co zastosujecie w swoim życiu?

-          Jakie działania podejmiecie po dzisiejszych zajęciach?

-          Które momenty zajęć najbardziej wam się podobały i dlaczego?

-          Jak oceniacie swoją i kolegów aktywność na zajęciach?( Uczniowie zaznaczają na skali od 0 do 6 oraz piszą trzy nazwiska osób według nich najaktywniejszych na zajęciach).

21. Zakończenie piosenką np. ,,Dzwonki sań”sł. Elżbieta Zechenter- Spławińska, melodia amerykańska.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pomoce dydaktyczne:

 

Zał. nr 1 – zwyczaje świąteczne.

 

1.     Pozostawienie części jedzenia w garnkach dla dusz zmarłych i unikanie w tym dniu ciężkich prac, by nie obrazić ,, gości” z innego świata.

2.     Obsypywanie się wzajemnie grochem, ziarnem zboża i orzechami, aby ludziom w następnym roku dobrze się działo.

3.     Nacieranie skóry zmoczonymi w wodzie monetami w celu uniknięcia choroby.

4.     Obserwowanie zdarzeń podczas kolejnych dwunastu dni od Bożego Narodzenia do świąt Trzech Króli, aby przewidzieć, jakie zdarzenia nastąpią po sobie w ciągu dwunastu miesięcy roku.

5.     Oglądanie nieba po wigilijnej wieczerzy – rozgwieżdżone niebo zapowiada pomyślny rok.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin