KONSPEKT VI.docx

(13 KB) Pobierz

KONSPEKT VI

 

TEMAT: „RADZĘ SOBIE Z SYTUACJĄ TRUDNĄ”

 

CELE:

- zdobycie umiejętności analizy sytuacji konfliktowej

- nauka wyrażania uczuć i potrzeb w takich sytuacjach

- kształcenie umiejętności reagowania w sytuacji przemocy

MIEJSCE REALIZACJI: Policyjna Izba Dziecka

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

1.      Wprowadzenie – Sytuacje przemocy czy znęcania się mogą przytrafić się każdemu. Wiele osób nie wie jak się wtedy zachować. Dlatego też będziemy chcieli wspólnie wymyślić i nauczyć się radzić sobie w trudnych sytuacjach.

 

2.      Ćwiczenie 1 – Ćwiczenie z nieletnimi reagowania w sytuacjach przemocy. Prowadzący prosi chętną osobę o odgrywanie scenek . Odgrywanie 3 scenek po kolei. Po każdej główny „aktor” dzieli się swoimi odczuciami i mówi czy było to dla niego trudne czy łatwe doświadczenie. Pozostałe osoby w skupieniu obserwują.

 

Scenka 1: Jackowi bardzo chce się pić. W czasie krótkiej przerwy biegnie do szkolnego sklepiku i ustawia się jako jeden z pierwszych, pewny, że zdąży się napić. Gdy już dochodzi do okienka, Adam, chłopak z innej klasy, wypycha go z kolejki mówiąc:„Spadaj, ja tu stałem!”.

 

Scenka 2: Na boisku podczas przerwy podchodzą do ciebie dwaj silni, dobrze zbudowani chłopacy i mówią:„Dawaj pieniądze!”.

 

Scenka 3: Twój dobry kolega mówi przy tobie do drugiego chłopaka coś obraźliwego o tobie, a także wyśmiewa się z twojego wyglądu.

 

Następnie pozostałe osoby wypisują na kartce jak myślą, co wtedy czuła ofiara przemocy i jak mogła się zachować. Po wysłuchaniu wszystkich propozycji prowadzący przeprowadza dyskusję na temat, czy dane zachowanie było słuszne oraz czy można było postąpić              inaczej.

 

3.      Ćwiczenie 2: „Bezpieczne – niebezpieczne”. Każdy z nieletnich odczytuje kolejne sytuacje, następnie wszyscy razem rozmawiają jak zachować się bezpiecznie w każdej z nich. Chodzi o to aby pokazać nieletnim, ze w pewnych sytuacjach bezpieczniej jest ulec, niż narażać się na pobicie.

 

Sytuacja 1: Na korytarzu podchodzi do ciebie grupka chłopców i zaczyna cię kopać. Niedaleko jest nauczyciel i duża grupa uczniów.

 

Sytuacja 2: Wychodzisz ze szkoły późnym wieczorem, jest ciemno i pusto. Podchodzi do ciebie grupka wysokich chłopaków, mają noże. Grożą ci i chcą abyś oddał im pieniądze, bo inaczej potną ci ubranie albo zrobią coś gorszego.

 

Sytuacja 3: Trzy osoby niszczą twój plecak w szatni. Wokół jest pełno uczniów.

 

4.      Ćwiczenie 3 – Każdy z nieletnich otrzymuje kartkę z zestawem sytuacji. Po ich odczytaniu mają odpowiedzieć na trzy pytania:

- Co czuje osoba poszkodowana?

- Dlaczego te osoby użyły przemocy?

- W jaki sposób mógłbyś pomóc osobie poszkodowanej?

 

Sytuacja 1: Widzisz w szatni jak grupa starszych uczniów próbuje okraść młodszego.

 

Sytuacja 2: Twój kumpel obgaduje w nieprzyjemny i obraźliwy sposób nieobecnego chłopaka. To nie jest twój kolega, ale denerwuje cię treść ich rozmowy.

 

Sytuacja 3: Na twoich oczach koledzy chowają teczkę uczniowi, któremu wszyscy dokuczają. Uczeń bez skutku szuka teczki, podczas, gdy inni się śmieją.

 

Sytuacja 4: Twoi koledzy nie chcą rozmawiać z jednym chłopakiem z klasy. Uważają, że się wywyższa i przy każdej okazji wyśmiewają się z niego. Ty uważasz, że chłopak jest fajny i nie zasługuje na takie traktowanie.

 

5.      Podsumowanie – Prowadzący zachęca każdego nieletniego, aby dokończył zdanie: „Na zajęciach nauczyłem się, że …”

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin