SCENARIUSZ IMPREZY INTEGRACYJNEJ
PT. „JABŁKA – PYSZNE DARY JESIENI”
Data: 7 listopada 2008r.
Przygotowanie i prowadzenie”: Marzanna Maj i Anna Wnuk-Przegalińska
Grupy: I,II, III, IV
Miejsce: sal gimnastyczna
Cele:
o zachęcenie dzieci do spożywania owoców i ich przetworów jako źródło witamin, uświadamianie wartości odżywczych owoców dla prawidłowego rozwoju, wyrabianie nawyku zdrowego odżywiania się
o utrwalenie wiadomości na temat jabłek
o dostarczenie dzieciom radości ze wspólnej zabawy
Metody: poszukujące, podające, ekspresyjne, praktycznego działania
Formy: grupowa, zespołowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: teksty wierszy „ Jesienią...” M. Konopnickiej, „Jabłuszko” E.M. Skorek, „Dziesięć czerwonych jabłek”, „Na jabłonce” , kaseta z muzyką , sylweta jabłka – pocięta o dużym formacie, materiały papiernicze, sylwety owoców – mały format , wiersz „Entliczek Pentliczek ‘ – J. Brzechwa, „Już owoców pełen kosz” – piosenka z płyty CD „Wesoła Szkoła”, 4 arkusze szarego papieru, jabłka i ich przetwory, talerzyki, wykałaczki, łyżeczki, papierowe serwetki
PRZEBIEG:
1. Powitanie. Zabawa integracyjna „Jeśli jesteś wesoły”.
JEŚLI JESTEŚ WESOŁY
Jeśli jesteś wesoły, to śpiewaj jak my,śpiewaj jak my, śpiewaj jak my.Jeśli jesteś wesoły to śpiewaj jak my.i licz głośno -raz, dwa, trzy, hej!
Jeśli jesteś wesoły, to skacz, tak jak my,skacz tak jak my, skacz tak jak my.Jeśli jesteś wesoły to skacz tak jak my,i licz głośno -raz, dwa, trzy, hej!
Jeśli jesteś wesoły, to klaszcz tak jak my,klaszcz tak jak my, klaszcz tak jak my. Jeśli jesteś wesoły to klaszcz tak jak my,i licz głośno -raz, dwa, trzy, hej!
Jeśli jesteś wesoły, to tup tak jak my,tup tak jak my, tup tak jak my.Jeśli jesteś wesoły, to tup tak jak my,i licz głośno -raz, dwa, trzy, hej!
Jeśli jesteś wesoły, to machaj jak my,machaj jak my, machaj jak my.Jeśli jesteś wesoły, to machaj jak my,i licz głośno -raz, dwa, trzy, hej!
2. Rozwiązanie zagadki:
Okrągła kula na drzewie się czerwieni, wszyscy ją lubią – to pyszny dar jesieni.
3. Słuchanie wiersza L. Krzemienieckiej pt. „Jabłka”.
JABŁKAWniosły dzieci z sadu koszyk przepełniony:jabłek żółtych, jabłek kraśnych, jabłuszek zielonych.Teraz trzeba jabłka dobrze poukładać i pomyśleć, które jabłko do czego się nada.Które do zjedzenia, które do pieczenia,które znów na marmoladę, które do suszenia.Wniosły dzieci z sadu koszyk przepełniony:jabłek żółtych, jabłek kraśnych, jabłuszek zielonych.
- Rozmowa n/t wartości odżywczych i zdrowotnych jabłek.
4. Zabawa inscenizowana oparta na treści i melodii piosenki pt. „ Już owoców pełen kosz”
sł.: St. Karaszewski, muz.: T. Strąk
JUŻ OWOCÓW PEŁEN KOSZ1. Hula w polu psotny wiatr, I jabłonią trzęsie. A z jabłoni jabłek grad Szur, szur przez gałęzie!
Ref. Już owoców pełen kosz, Mienią, mienią się barwami. Te owoce smaczne są Zjedz je, zjedz je razem z nami!
2. Kiedy w polu wicher dmie, Pójdę pod jabłonie. I nastawię ręce dwie Hop, jabłuszko w dłonie!
3. Jabłka, co czerwienią lśnią Do domu zaniosę. I sałatkę zrobię z nich. Spróbuj bardzo proszę.
5. Zabawa - rysowanie wierszyka „Jabłuszko” S.M. Skorek
Rysuję serduszko,
Ale bez czubeczka,
Tu środek, ogonek,
Brakuje listeczka.
Zobacz, co tu z drzewa spadło,
Duże, smaczne, słodkie jabłko.
6. Inscenizacja wiersza J. Brzechwy ‘Entliczek Pentliczek ‘.Teatr żywego aktora w wykonaniu dzieci
Entliczek-pentliczek, czerwony stoliczek, A na tym stoliczku pleciony koszyczek, W koszyczku jabłuszko, w jabłuszku robaczek, A na tym robaczku zielony kubraczek. Powiada robaczek: "I dziadek, i babka, I ojciec, i matka jadali wciąż jabłka, A ja już nie mogę! Już dosyć! Już basta! Mam chęć na befsztyczek!" I poszedł do miasta. Szedł tydzień, a jednak nie zmienił zamiaru, Gdy znalazł się w mieście, poleciał do baru. Są w barach - wiadomo - zwyczaje utarte: Podchodzi doń kelner, podaje mu kartę, A w karcie - okropność! - przyznacie to sami: Jest zupa jabłkowa i knedle z jabłkami, Duszone są jabłka, pieczone są jabłka I z jabłek szarlotka, i kompot, i babka! No, widzisz, robaczku! I gdzie twój befsztyczek? Entliczek-pentliczek, czerwony stoliczek.
7. QUIZ „ Co wiemy o jabłkach?
- Gdzie rosną jabłka? (jabłoń)
- Gdzie rosną jabłonie? (sad)
- Jak nazywa się ciasto z jabłkami? (szarlotka)
- Jak nazywamy zesmażone jabłka? (dżem)
- Do jakich potraw dodajemy jabłka? (sałatki, surówki, zupa, bigos, naleśniki)
- Kto miał w wierszu dosyć jabłek? (robaczek)
8. Zabawa dydaktyczna „Znajdź jabłko do pary”. Wybrane dzieci dobierają jabłka do pary, określając ich wielkość i kolor.
9. Degustacja jabłek i ich przetworów.
10. Zabawa paluszkowa „Dziesięć czerwonych jabłek”
Dziesięć czerwonych jabłek na drzewie rosło.
(podnieś w górę ramiona jak gałęzie drzew)
Pięć dla ciebie i pięć dla mnie.
(najpierw potrząśnij jedną, a następnie drugą ręką)
Zaraz drzewem potrząsnę,
(potrząsaj ciałem)
Jabłuszka pozrzucam,
(poruszaj palcami w powietrzu w dół)
Raz, dwa, trzy, cztery, pięć,
(policz palce jednej ręki)
Sześć, siedem, osiem, dziewięć, dziesięć.
(policz palce drugiej ręki)
11. Zabawa plastyczna
- I – kolorowanie sylwety jabłka
- II – malowanie jabłek w koszu
- III – lepienie jabłek z plasteliny
- IV – lepienie jabłek z masy solnej
12. Pożegnanie. Zabawa integracyjna „Jeśli jesteś wesoły”
Jeśli jesteś wesoły, to jabłuszka rwij,to jabłuszka rwij, to jabłuszka rwij,Jeśli jesteś wesoły to jabłuszka rwiji licz głośno - raz, dwa, trzy, hej!
Jeśli jesteś wesoły, to jabłuszka jedz,to jabłuszka jedz, to jabłuszka jedz, Jeśli jesteś wesoły to jabłuszka jedz,i licz głośno -raz, dwa, trzy, hej!
WIERSZE I PIOSENKI DO WYKORZYSTANIA NA ZAJĘCIACH W PRZEDSZKOLU:
1. Piosenka WNIOSŁY DZIECI Z SADU
Wniosły dzieci z sadu koszyk przepełniony:
jabłek żółtych, jabłek kraśnych, jabłuszek zielonych.
Teraz trzeba jabłka dobrze poukładać
i pomyśleć, które jabłko, do czego się nada.
Które do zjedzenia, które do pieczenia,
które znów na marmoladę, które do suszenia.
2. DZIESIĘĆ CZERWONYCH JABŁEK
3. Piosenka JABŁUSZKO
...
pati_label