INFORMACJE OGÓLNE.doc

(34 KB) Pobierz

INFORMACJE OGÓLNE

1) Nazewnictwo

- Nazwa łacińska: Aphonopelma chalcodes
- Nazwa polska: Brak
- Inne nazwy: Mexican blonde, Desert blond

2) Wygląd i wielkość

Ptaszniki z tego gatunku osiągają ok. 6 - 7 cm samego ciała, rozpiętość odnóży osiąga do 15-16 cm Dość jednolicie ubarwiony pająk. Karapaks jest czymś pomiędzy beżem a jasnym brązem. Uda pająka są nieco ciemniejsze - brązowe. Odwłok jest koloru ciemnego beżu i ciemnego, dojrzałego brązu. Dalsze segmenty nóg są jasnoszare.

3) Długość życia

Samica w odpowiednich warunkach może przeżyć więcej niż 20 lat, samiec zdecydowanie krócej (maksymalnie rok od ostatniej wylinki).

4) Występowanie i biotop

Zamieszkuje trawiaste i półpustynne tereny na pograniczu Meksyku i USA.

5) Cechy szczególne i ciekawostki

Ptaszniki z gatunku Aphonopelma chalcodes mogą być agresywne, kiedy atakują potrafią być naprawdę szybkie. Choć z reguły są łagodne i poruszają się ospale, niektóre osobniki mogą odstąpić od reguły.

WARUNKI HODOWLI

1) Terrarium

Terrarium dla dorosłego osobnika powinno mieć wymiary około 30/30/20(dł./szer./wys.) cm. Może być otwierane z przodu lub góry. Konieczna jest wentylacja w postaci pasków z nawierconej aluminiowej płytki. Druciane i plastikowe siatki nie są najlepszym rozwiązaniem, gdyż mogą zostać przegryzione.

Młode osobniki trzymamy w pudełkach po kliszy lub pojemnikach na mocz. Wraz ze wzrostem przekładamy je do coraz większych "terrariów". Hodowcy stosują z powodzeniem pudełka po sałatkach, czekoladkach, wacikach do uszu, pojemniki na żywność różnych rozmiarów itp. Popularne są takze faunaboxy różnych rozmiarów, które dość tanio można dostać w sklepach zoologicznych.

Terrarium powinno być ustawione z dala od kaloryfera, głośników, wszelkich sprzętów powodujących drgania, w miejscu spokojnym, gdzie nie będzie narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, strącenie z półki lub potłuczenie.

Jako podłoża używamy kwaśnego torfu, włókna kokosowego lub ich mieszanki, grubość podłoża powinna wynosić ok. 5- 7 cm co umożliwia pająkowi kopanie i zapewnia utrzymanie odpowiedniej wilgotności. Powinniśmy zapewnić pająkowi kryjówkę, którą można zrobić z łupiny kokosa lub ceramicznej doniczki. Tylną ścianę terrarium możemy wykonać z korka, kory, słomianki lub zaprawy tynkarskiej bądź styropianu pomalowanych farbą wszystko zależy od naszych zdolności i pomysłowości. Jako wystrój wykorzystujemy korzenie, kawałki kory, łupiny orzecha kokosowego wszystko najlepiej odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią nietoksycznym lakierem bezbarwnym. Terrarium możemy obsadzić żywymi roślinami ale najczęściej zostają one zniszczone przez mieszkańca, najlepiej spisują się sztuczne rośliny.

2) Oświetlenie i ogrzewanie:

Do ogrzania terrarium można użyć żarówki lub kabla grzewczego. Większość hodowców wybiera to pierwsze rozwiązanie, gdyż żarówka poza funkcją grzewczą oświetla także terrarium. Przeważnie zaleca się stosowanie żarówek o mocy 15-25 wat. Można oczywiście zastosować mocniejszą - wszystko zależy jak daleko od terrarium umieszczone jest źródło ciepła (unikamy montowania promienników w terrarium z uwagi na możliwość poparzenia naszego pająka). Żarówka nie ma możliwości regulacji a podłączenie jej pod termostat nie wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Trzeba, więc metodą prób i błędów tak dobraną moc żarówki oraz tak ustawić odległość by temperatura utrzymywała się na nadanym poziomie.
Żarówka może być zwykła, biała lub czerwona, której stosowanie jest wskazane szczególnie nocą. Czerwone światło jest niewidoczne dla ptaszników i możemy je bez kłopotu obserwować w porze ich największej aktywności.

Jeżeli zdecydujemy się na użycie kabla grzewczego powinniśmy zaopatrzyć się w termostat. Sam kabel możemy zamontować pod terrarium, za jego ściankę lub wmontować go w nią (w przypadku, gdy np. ozdabiamy ją korkiem, zaprawą z kamieniami itp.). Nie powinno się umieszczać kabla bezpośrednio w terrarium. Moc 25 wat jest zupełnie wystarczająca.

Należy pamiętać by zapewnić pająkowi miejsca o różnych temperaturach. Jedna część terrarium powinna być mocniej ogrzewana by zwierzę samo mogło wybrać, jakie warunki są dla niego w danej chwili najlepsze.

3) Temperatura i wilgotność

Temperatura w przedziale 25-28?C z nocnym spadkiem do ok 22 stroni C, wilgotność powinna wynosić około 65 - 70%.

4) Żywienie

Młode karmimy wylęgiem świerszcza, krojonymi mącznikami oraz pinkami, którym przed podaniem zgniatamy główki. Wraz ze wzrostem ptasznika podajemy coraz większy pokarm pamiętając by nie był on większy niż ciało pająka. Dorosłym osobnikom podajemy wszelkiego rodzaju bezkręgowce odpowiedniej wielkości - karaczany, świerszcze, szarańczę, drewnojady. Raz na jakiś czas można podać mysiego oseska. Kręgowce powinny jednak stanowić dodatek i urozmaicenie a nie podstawę diety. Można podawać także samodzielnie złapane owady. Odławiać je należy w miejscach gdzie nie są one narażone na działanie spalin, oprysków z pól oraz wszelkich innych zanieczyszczeń. Należy wystrzegać się owadów mogących zrobić pająkowi krzywdę (inne pająki, osy itp.) oraz potencjalnie trujących (gąsienice, pluskwiaki itp.). Najlepsze są przedstawiciele prostoskrzydłych - szarańczaki, pasikoniki, świerszcze.

ROZPOZNAWANIE PŁCI

Samica jest mocniej zbudowana od samca, niejednokrotnie jednak osiąga mniejszą rozpiętość odnóży. Samiec na goleniach pierwszej pary nóg posiada haki służące do przytrzymania samicy podczas kopulacji. Na nogogłaszczkach dojrzałe samce posiadają narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy). Ubarwienie dorosłej samicy znacznie różni się od ubarwienia samca, samica zachowuje swój wygląd natomiast samiec staje się całkowicie czarny. Płeć można rozpoznać już u niedorosłych osobników po budowie płytki płciowej lub z wylinki.

ROZMNAŻANIE

Stosunkowo trudne, ze względu na małe rozpowszechnienie w hodowlach i pochodzenie większości osobników z odłowu. Samica nie jest zbyt agresywna w stosunku do samca. Po 4-9 miesiącach od kopulacji samica buduje kokon. Może być w nim 400-600 jaj. Wylęgają się po ok. 6 tygodniach, a pająkami stają po kolejnych 30-50 dniach.

Ocena
Zasady oceniania

o        jad: 1

o        szybkość: 1

o        temperament: 2

o        trudność hodowli: 3

o        podatność na błędy hodowców: 3

o        ocena ogólna: 10

Polecany dla średnio doświadczonych hodowców.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin