Leonardo-Millenium.doc

(30 KB) Pobierz
Leonardo/Millenium

FAQ


>Witam,
>Mam LPG Elpigaz i sterownik LEONARDO. Mam też oprogramowanie Leonardo 2.2.1 i 2.2.7. Czytałem też LeonZet!
>Ostatnio bawiłem się trochę parametrami Leonardo i tak:
>
>1. Jakie parametry ma Kolega dla "cut off" ?
>Ja mam 1700 obr/min i 40 dla silniczka krokowego. Domyślnie było 1700 obr/min i 80 dla krokowego, ale to zbyt dużo i wstawiłem 40. Próbowałem również 0, ale silnik się dławił przy dodawaniu gazu powyżej 1700 obr/min - podczas działania funkcji "cut off".
>
>2. Czy Kolega próbował z funkcją przyśpieszenie ???
>Ja spróbowałem dla parametrów - TPS 4,0 V i dla silniczka krokowego 100.
>Nie zauważyłem specjalnej różnicy. Dla informacji TPS 4.0 V to dla informacji pedał przyśpieszenia wciśnięty ok 85-90 %.
>Maksymalna wartość napięcia sygnału TPS wynosi u mnie ok 4,5 V.
>Myślę iż można by spróbować np.: wartość 150 - dla silniczka krokowego ???
>Co Kolega o tym sądzi ??? Jakieś doświadczenia w tej materii ???
>
>3. Również inne parametry, jakieś sugestie, rady, uwagi ???
 

 

Wiec po kolei:

 

1. CUT-OFF. Ta funkcja nie dziala najlepiej - nie jest zalezna od pozycji TPS, co jest na mojego gusta lipa. Jezeli pudelko poczuje, ze obroty intensywnie spadaja, krokowy ustawia sie na zadana pozycje CUT-OFF i trwa w niej tak dlugo, jak dlugo obroty nie przekrocza zadanego progu. A kiedy przekrocza? Ano jak dodasz gazu i silnik lyknie wiecej powietrza (i ubogiej mieszanki), albo gdy rozpedzonym autkiem zredukujesz bieg.

Jezeli ustawisz tu 0-10 (niezalecane takze ze wzgledow mechanicznych) masz efekty glupawego dawkowania gazu. Ponadto mija pare chwil zanim krokowy dzwignie sie z np.10 do potrzebnego np.95, mieszanka robi sie za uboga i mamy piekne bum ;-))) Osobiscie olewam ta funkcje, w nielicznych przypadkach ustawiam tak, aby zamiast "domykac", cut-off otwieral !!!

Jesli sie komu zdaje, ze dzieki tej opcji zmniejszy zuzycie, to nie ma racji...

Dobra rada frico: im dluzszy kolektor, tym paluchy dalej od CUT-OFF ;-)

 

2. PRZYSPIESZANIE. Wlasciwie powinno sie to nazywac "skok do pozycji zadanej". Przydatna rzecz, ale tez ma swoje za uszami. Funkcja dosc powiklana, dziala gdy w opcjach TPS wybrano cokolwiek prucz "bez TPS" oraz gdy wskaznik TPS nie jest niebieski (bieg jalowy). W chwili przekroczenia zadanego napiecia TPS krokowy jednorazowo skacze na to, co mu tam ustawisz, uwazaj na "Opcja: stala pozycja atuatora" - bo zamiast "w gure" moze skakac w dul (do o.s.p.a. wroce dalej bo to wazne).

Jednak zgrzyt polega na tym, ze przekroczenie zadanego napiecia sprawia stale, ze krokowy nie trzyma sie czerwonego slupka (do slupkuw wruce dalej) a jedynie wskazan sondy i czerwony mozna sobie wsadzic. W wypadku jej awarii nie ma szans by autko chcialo jechac (moze to i dobrze). Osobiscie uzywam jej, gdy mam powody przypuszczac, ze silnik moze przykro rabnac.

Ogolna zasada: im dluzszy kolektor, tym funkcja bardziej zalecana, ale mozna ja olac. Optymalne nastawy dla TPS 0-5V to z reguly 1,2-2,5V i 100-150 krokuw.

 

3. INNE (Voila!)

Istnieja 2 filozofie pracy tego systemu.

1. Samoadaptacja (nie zalecam)

2. Praca wg parametrow zadanych

Dla zobrazowania w czym rzecz, przyjmij prosze za fakt, iz optymalne dawkowanie gazu uzyskuje sie przy pracy krokowego w zakresie 55-85 krokow (zakres regulacyjny 0-255), zaleznie od charakterystyki ukladu reduktor-mikser, pojemnosci silnika i jego zapotrzebowania na gazidlo, tj. mocy. Zacznijmy od "slupkow".

SLUPKI:

To te 2 pionowe kreski;

- niebieski - zakres dopuszczalnych zmian pozycji regulatora krokowego (atuatora) dla biegu jalowego

- czerwony - jw., poza biegiem jalowym

Parametry (dlugosc, polozenie, polozenie granicy dolnej i gurnej wzgledem Pozycji Wyjsciowej Atuatora /PWA/) mozna dowolnie konfigurowac programem.

WRZUCANIE SLUPKUW:

Czesto widuje sterowniki, w kturych "slupki nie wystepuja". To kompletny brak doswiadczenia montazysty - ten zaawansowany sterownik dziala wowczas jak byle badziewie za 200zeta. Aby sie pojawily, musisz przytrzymac obroty na poziomie ponad bodajze 3200 przez 15-30 sekund, daj dla spokoju 3600. Programik ocenia w jakim zakresie polozen atuatora pracuje sonda i wrzuca wartosci domyslne, ktore potem mozesz modyfikowac - na ekranie kompa pojawiaja sie te 2 paski. Czasem pudelko uparcie nie chce tego zrobic - wowczas w opcjach TPS ustaw "bez TPS" i ponuw prube, musi wejsc. Wstepny uklad slupkuw daje Ci pojecie o aktualnej charakterystyce zasilacza - musisz go tak wyregulowac, aby miec rzeczone 55-85PWA.

Smialo sprubuj opcje "kompletne wykasowanie pamieci" i wrzuc sobie slupki "od nowa" - zdziwisz sie byc moze, gdy wywali Ci slupeczki np. na poziomie 190PWA ;-)))

Czas na deser, wiec wracamy do filozofii

Ad1. Samoadaptacja - pudelko bazujac sie na usrednionych w czasie wskazaniach sondy przesuwa razem slupki po skali, w gure lub w dul, starajac sie zapewnic optymalne dawkowanie w miare rozregulowywania sie reduktora. Zauwaz, ze tak na prawde to zmienia jedynie parametr PWA, cala reszta jest tego konsekwencja. Rzecz w tym, ze uklad i tak nie bedzie dzialal dobrze jesli nie bedzie 55<PWA<85. Ponadto w przypadku wlaczenia CUT-OFF i PRZYSPIESZANIE zachowanie sterownika stanie sie absurdalne.

Dobra rada frico:

- niech pudelko nie mysli za Ciebie /no chyba, ze nie czujesz, co robic z tym ambarasem/

Ad2. Zadane Parametry

Wlacz ptaszka w okienku "Opcja: stala pozycja wyjsciowa atuatora".

Teraz ze sterownikiem mozesz zrobic co Ci sie podoba, zaloze sie ze jestes w stanie zrobic to lepiej niz kawalek plastiku ;-)))

Jesli chcialbys wiecej /mozna duzo wiecej/, to tylko LeonZet !!!

 

Mam nadzieje, ze pomoglem,

pozdrowienia

wkyrks*

 

* - publikacja za zgoda ekoteh@poczta.onet.pl

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin