Scenariusz - wykorzystanie komputera na lekcji języka polskiego w klasie 5
(2 godziny)
Temat: Poznajemy bazyliszka – opis.
Cele:
Uczeń umie:
- zredagować opis postaci literackiej;
- dzięki zastosowaniu różnorodnych środków stylistycznych osiągnąć plastyczność opisu;
- wyszukać odpowiednie fragmenty w tekście;
- przełożyć obraz literacki na obraz plastyczny;
- pracować w grupie
Metody: pogadanka, m. przekładu intersemiotycznego, elementy m. norm i instrukcji
Pomoce dydaktyczne: tekst legendy Bazyliszek, program komputerowy Paint
Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna
Tok lekcji:
1. Przypomnienie treści legendy – opowiadanie (praca domowa uczniów)
2. Zapisanie tematu.
3. Wyodrębnianie z tekstu legendy opisu bazyliszka. Zapisywanie w ramce elementów opisu.
Opis z legendy
Nasze wyobrażenia
kogucia głowa, purpurowy grzebień w kształcie korony; długa, cienka, wężowa szyja; pękaty kadłub – pokryty nastroszonymi, czarnymi piórami; wysokie, kosmate nogi; łapy o ostrych i dużych pazurach; wyłupiaste, okrągłe, sowie, jaskrawe, płomieniste oczy – jarzące się czerwono i żółto; podobny do koguta i węża
4. Określanie barw, którymi namalował bazyliszka narrator (czerwony, żółty, czarny i purpurowy). Określanie rodzajów barw – dodatkowa praca przygotowana przez uczennice uzdolnione plastycznie.
5. Rysowanie bazyliszka w programie Paint (wykorzystanie opisu potworka z legendy, odwołanie się do wyobrażeń uczniów). Uzupełnianie tabeli – nasze wyobrażenia.
6. Opis bazyliszka – praca samodzielna. Przypomnienie kompozycji opisu, zwrócenie uwagi na konieczność zastosowania różnych czasowników i przymiotników. Praca wykonywana na kartce z brudnopisu.
7. Omówienie jednego wypracowania.
8. Zadanie pracy domowej
a) Popraw swoje wypracowanie. Przepisz je do zeszytu.
b) Dla chętnych – Czy bazyliszki żyją dziś na świecie? – znajdź informacje o nich w encyklopedii PWN lub multimedialnej.
malgosia765