konspekt logopedia2.doc

(23 KB) Pobierz
KONSPEKT ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH

KONSPEKT ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH

 

KONSPEKT NR 2.

 

SP. nr 14 w L

Diagnoza logopedyczna

 

Konrad K. Lat 9, uczeń II klasy. Od dwóch lat uczęszcza na terapię logopedyczną.  Sygmatyzm interdentalny szeregu syczącego, parasygmatyzm - głoski szumiące są zastępowane przez syczące. Brak głosek szumiących, [ż], [cz], [dż] w ich miejscu występują odpowiednio syczące [z], [c], [dz] ,  głoska [sz]  występuje już w izolacji i w sylabach, w mowie spontanicznej pojawia się wadliwa, międzyzębowa wymowa głosek syczących.
Cel główny:

- Utrwalenie głoski [sz] w wyrazach, usprawnianie artykulatorów, zwłaszcza doskonalenie pionizacji języka,

Cele szczegółowe;             

- Utrwalenie dźwięku w sylabach,

- Utrwalanie głoski [sz] w wyrazach,

- Różnicowanie głosek ze słuchu,

- Usprawnienie pamięci i koordynacji wzrokowo - słuchowej -  ruchowej,

- Doskonalenie słuchu fonematycznego ,

Metody: ćwiczenia artykulacyjne i fonacyjne, kontrola wzrokowa, słuchowa.

Środki dydaktyczne: ilustracje zwierząt – rybki i żabki - wykorzystane do ćwiczeń artykulacyjnych, analizator głosek, wiersz pt. „Szara myszka”, ilustracja „Drzewa w czasie wiatru" obrazki z głoską [sz] w nagłosie, program komputerowy „Mówiące obrazki” , .Obrazki : szafa , szalik, szampon, szyba, szyja.

Przebieg zajęć:

I. Przywitanie się z dzieckiem. Logopeda prosi dziecko aby usiadło obok niego i opowiedziało jak było na komunii? Jakie dostało prezenty, czy dużo było gości itp.

  1. Ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne:

1. Ćwiczenia języka:

- kląskanie językiem o podniebienie twarde,

- dotykanie czubkiem języka na zmianę dolnych i górnych zębów przy mocno opuszczonej żuchwie,

        wypychanie językiem policzków,

        unoszenie czubka języka do wałka dziąsłowego (język wąski)- opuszczanie języka w dół (język szeroki – łopata)

        „malowanie sufitu” – czubkiem języka głaskanie podniebienia twardego,

2. Ćwiczenia warg:

- dmuchanie przez wargi ułożone w kształt dzioba i z zębami górnymi na dolnej wardze,

- parskanie,

- nadymanie policzków i powolne wypuszczanie powietrza ustami lub nosem,

- wypowiadanie sylab : ap, op, ep, yp, up z przedłużeniem zwarcia warg,

- szybkie zmiany układu ust „uśmiech” i „ryjek”,

- ziewanie,

 

III. Ćwiczenia słuchu fonematycznego.

1. Logopeda pokazuje dziecku obrazek przedstawiający „Drzewa w czasie wiatru”. Rozmowa na temat: " Co szumi?". Opowiadanie ilustracji przedstawiającej " Drzewa w czasie wiatru", próba naśladowania odgłosu szumu drzew.

2. Program komputerowy: - „Mówiące obrazki”- obrazek  muszla i czajnik z gotującą się wodą . Logopeda prosi dziecko aby spróbowało naśladować szum muszli i gotującej się wody w czajniku.

IV. Utrwalenie głoski [sz].Logopeda czyta wiersz a dziecko ma za zadanie klasnąć wtedy gdy usłyszy głoskę [sz]

1.Zapoznanie z treścią wiersza pt. „Szara myszka”

Szara myszka w szafie mieszka,

a na imię ma Agnieszka.

Ma w szufladzie trzy koszule,

kapelusze, szelki, sznurek.

Grywa w szachy, pisze wiersze,

tuszem robi szlaczki pierwsze.

Chętnie szynkę je i groszek,

kaszę, gulasz, gruszek koszyk.

2. Ćwiczenia z "ANALIZATOREM GŁOSEK" Demonstracja działania "Analizatora głosek". Podczas wymowy głoski [sz] zapala się zielona lampka. Dziecko kilkakrotnie do mikrofonu wymawia głoskę [sz]. Następnie zapalamy zieloną lampkę, ćwicząc sylaby [sza], [szo], [sze], [szu], [szy].

4.Łączenie w pary wyrazów rymujących się: Logopeda prosi dziecko aby przeczytało wyrazy i połączyło ze sobą te które się rymują.

kosz – grosz

groszek – śpioszek

gruszka – muszka

szelki – muszelki

5.Zapamiętywanie kolejności obrazków: szafa, szalik, szampon, szyba, szyja. Zadaniem dziecka jest zapamiętać wszystkie. Przewracamy obrazki na drugą stronę, a następnie pytamy: co jest na drugim obrazku i sprawdzamy poprawność odpowiedzi odsłaniając obrazek, co jest na czwartym, pierwszym, drugim, trzecim obrazku itd. aż wszystkie zostaną odsłonięte.

6.Rozwiązywanie zagadek:

„Płyn do mycia włosów….”

„U żyrafy jest bardzo długa…”

„Nosimy go zimą na szyi..”

„Boi się kota…”

7.Omówienie pracy domowej. Obrazek do pokolorowania i odnalezienie i zaznaczenie na nim jak najwięcej rzeczy w nazwach których znajduje się głoska [sz].
VI. Pożegnanie się z dzieckiem. Pochwalenie za pilną pracę podczas zajęć.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin