zaczyna wykorzystywać swój szczególny dar, który
doprowadza go do dysleksji, już około trzeciego
miesiąca życia. Przypuszczalnie początek rozwoju specyficznych
zdolności, sprawności i deficytów dyslektyka następuje pomiędzy trzecim a szóstym miesiącem życia. Sądzę, że jeśli niemowlę wcześniej wykorzystuje zniekształcającą funkcję mózgu, to skutki będą dużo poważniejsze niż dysleksja. Percepcja takiej osoby może być na tyle nieadekwatna, że nie potrafi ona normalnie funkcjonować w realnym świecie. Otrzymuje etykietę dziecka autystycznego bądź opóźnionego umysłowo.
li
Niemowlęctwo potencjalnego dyslektyka
Psycholodzy twierdzą, że trzymiesięczne niemowlę zaczyna rozpoznawać twarze bliskich osób. Oznacza to, że jest ono w stanie skupić wzrok i kontrolować zbieżność dwóch obrazów docierających do mózgu, w innym przypadku bowiem nie mogłoby widzieć twarzy. Chociaż trzymiesięczne dziecko widzi, nie panuje jeszcze nad mięśniami szyi na tyle, by mogło skierować głowę i patrzeć w dowolną stronę. Widzi więc tylko to, co rozgrywa się w polu jego wzroku.
Spróbujmy teraz stworzyć scenariusz dla Potencjalnego Dyslektyka, w skrócie P.D. Nasz mały P.D. ma trzy miesiące i leży w kołysce. Ze swojej perspektywy widzi tylko komodę i czyjąś rękę wystającą znad krawędzi łóżeczka. Jeżeli małemu P.D. zdarzy się, że komórki 92
w mózgu wykrzywią spostrzegany obraz, to nie zobaczy wjęcej tego, co widzą jego oczy. Zobaczy inny obraz. Mały P.D. jest ciekawy, do kogo należy ręka, a więc i łatwością „doda" do ręki inny obraz i zobaczy twarz stojącej obok osoby. Widząc twarz, może sprawdzić, czy to ta sama osoba, która daje mu jeść.
Mały P.D. dezorientuje swój ą percepcję: na widok fragmentu ręki matki w jego umyśle pojawia się cały jej wizerunek. Odkąd z powodzeniem wykorzystał swą zdolność, będzie dalej to robił, badając otaczający świat
93