Konspekt zajęć logopedycznych rrr.doc

(39 KB) Pobierz

Opracowała: mgr Alicja Szalewska

Konspekt zajęć logopedycznych

 

                                            Temat: Utrwalenie prawidłowej artykulacji głoski r.

 

Cel główny: Utrwalenie prawidłowej artykulacji głoski r.

Cele szczegółowe:

                                           Uczeń potrafi:

l        prawidłowo wykonać ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne;

l        poprawnie wybrzmiewać głoskę [r] w sylabach, wyrazach i zdaniach;

l        poprawnie nazywa obrazki z głoską [r];

l        poprawnie układa wyraz z liter i go wybrzmiewa;

l        kontroluje słuchowo swoje wypowiedzi;

l        pracuje w grupie;

l        poprawnie wykonuje polecenia nauczyciela.

 

Metody i techniki: wzrokowa, słuchowa, zabawa, demonstracja,

Formy: praca indywidualna, w parach ( grupowa)

Pomoce: nożyczki, klej, papier, kolorowe paski papieru, krzyżówki, kostka do gry, koperty
z zadaniami,  rebusy, wierszyki.

 

                                                               Przebieg zajęć

 

I. Część wstępna:

 

l        Powitanie, poznanie imion dzieci.

l        Ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne

-  dmuchanie na pasek papieru przy jednoczesnym wymawianiu [t], a następnie [trr];

zdmuchiwanie skrawków papieru z czubka języka;

- „dzwoni telefon” - dziecko wydaje dźwięk telefonu, np. trrr, trrr, drrr, drrr;

II. Część ogólna:

l        „Rzuć kostką” - rzucamy kostką, ile oczek wypadnie, taki nr zadania wykonujemy (1 - 6), np. zagadki, rebusy, podawanie wyrazów z głoską [r]; każde dziecko powtarza wyraz
z zadania kolegi;

l        Co to jest” - dzieci kolejno odkrywają obrazki z głoską [r]; następnie z literek układają dany wyraz i kolejno głośno wymawiają.

l        „ Rymowanka” - dziecko ma połączyć wyrazy tak, aby się ze sobą rymowały. Następnie głośno je odczytuje.

l        „Wierszyki” - każde dziecko losuje jeden wierszyk i głośno go czyta.

l        „ Domino” - podklej kartki  grubszym papierem, wytnij prostokąty – domino, następnie ułóż wyrazy tak, aby każdy następny zaczynał sie taką sama literą, jak kończy się poprzedni.

 

III. Część podsumowująca:

l      słowna ocena pracy uczniów;

l      rozdanie zadań domowych i ich wyjaśnienie ( wklejenie do zeszytów);

l      pożegnanie.

 

 

                                                                     Bibliografia

 

1. M. Dembińska „ Domowe zabawy logopedyczne”,Warszawa 1994r.                                

2. G. Demel „Minimum logopedyczne nauczyciela przedszkola”, 2004r.

3. „ Logopedia – pytania i odpowiedzi” pod red. T. Gałkowskiego, G. Jastrzębowskiej, t.II. Opole 2003r.

4.A. Sosna „ Wymawiamy poprawnie głoski”, zeszyt 1,2 i 3, Warszawa 1996r.

5. M. Wrzesińska „ Chcę poprawnie wymawiać – ćwiczenia logopedyczne”, Poznań 1999r.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin