Magnolia.doc

(736 KB) Pobierz
Magnolia (Magnolia L

Magnolia (Magnolia L.) – rodzaj drzew lub krzewów, należący do rodziny magnoliowate. Rosną dziko
w Azji Wschodniej oraz Ameryce Południowej i Północnej. W Polsce magnolie nie występują w środowisku naturalnym, są często uprawiane jako rośliny ozdobne.

 

 

Kwiat magnolii pośredniej Kwiat magnolii gwiaździstej

Kwiat magnolii pośredniej                                 Kwiat magnolii gwiaździstej

 

Kwitnąca magnolia pośrednia

Kwitnąca magnolia pośrednia

 

 

1.      Charakterystyka:

 

Pokrój

Największe uprawiane u nas gatunki magnolii osiągają wysokość kilkunastu metrów, ale większość uprawianych magnolii to niewysokie drzewa dorastające do wysokości 5 m. Mają dość zwartą, ale świetlistą koronę. Rozgałęziają się nisko nad ziemią. Pojedyncze duże pąki osadzone są na końcach gałązek.

 

Liście

Liście pojedyncze, duże, błyszczące.

 

Kwiaty

Są główną ozdobą magnolii. Z daleka wyglądają, jak tulipany kwitnące na drzewie.Tak dużych kwiatów nie ma żadne z drzew rosnących w Polsce. Mają one barwę u różnych odmian od białej do czerwonej, poprzez różne odcienie różu. Ich budowa jest bardzo prosta - nie mają podziału na płatki korony, ani działki kielicha, lecz tzw. tepale, umieszczone w dwóch okółkach po 3-6 szt. Nie wytwarzają też nektaru, lecz nektaropodobną wydzielinę i zapylane są przez chrząszcze. Mieszańce ogrodowe i niektóre gatunki kwitnią bardzo obficie, a jej kwiaty rozwijają się wiosną, jeszcze przed pojawieniem się liści (kwiecień-maj). Czasami zdarza się, że jesienią zakwitają ponownie, choć nie tak już obficie. Szereg magnolii kwitnie latem już po rozwinięciu liści np. magnolia tripetala, magnolia sieboldii, magnolia hypoleuca.

 

Owoc

Owocostan składający się z mieszków. U wielu gatunków magnolii z nasion znajdujących się
w mieszku można wyhodować sadzonkę.

 

Systematyka

Gromada okrytonasienne, podgromada Magnoliophytina, klasa Magnoliopsida, podklasa Magnoliidae, nadrząd Magnolianae, rząd magnoliowce, podrząd Magnoliineae, rodzina magnoliowate, podrodzina Magnolioideae, plemię Magnolieae.

 

Wybrane gatunki

·         magnolia drzewiasta - Magnolia acuminata

·         magnolia gwiaździsta - Magnolia stellata

·         magnolia górska, (magnolia Frasera)) - Magnolia fraseri

·         magnolia japońska - Magnolia kobus

·         magnolia lekarska - Magnolia officinalis

·         magnolia Loebnera - Magnolia x loebneri

·         magnolia naga - Magnolia denudata

·         magnolia parasolowata - Magnolia tripetala

·         magnolia pośrednia (m. Soulange'a) - Magnolia x soulangiana

·         magnolia purpurowa - Magnolia liliflora

·         magnolia Siebolda - Magnolia sieboldii

·         magnolia szerokolistna - Magnolia hypoleuca

·         magnolia wielkokwiatowa - Magnolia grandiflora

·         magnolia wielkolistna - Magnolia macrophylla

·         magnolia wierzbolistna - Magnolia salcifolia

 

 

2.      Zastosowanie:

 

Roślina ozdobna

Ze względu na okazałe kwiaty są sadzone w parkach, ogrodach botanicznych i ogródkach przydomowych.

 

Sposób uprawy

Sadzi się je w dole wypełnionym przygotowaną wcześniej żyzną ziemią zmieszaną z obornikiem lub torfem. Po zasadzeniu roślinę podlewa się, a glebę wokół ściółkuje korą lub torfem. Pomoże to utrzymać właściwą wilgotność gleby oraz uchroni korzenie przed przemarznięciem. Magnolie mają kruche korzenie
i bardzo źle znoszą przesadzanie. Od marca do początku lipca nawozi się kilka razy niewielką ilością nawozów mineralnych wieloskładnikowych lub jednorazowo nawozem o przedłużonym działaniu. Przed zimą wokół młodych sadzonek dobrze jest obsypać kopczyk z trocin lub kory, a całą sadzonkę okryć jutowym workiem lub słomą. U starszych roślin nie jest to konieczne. Magnolii nie przycina się.

 

Wymagania

Magnolie najlepiej rosną w miejscach zasłoniętych od wiatru, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Większość gatunków potrzebuje głębokiej i żyznej gleby, o odczynie lekko kwaśnym. Młode rośliny są wrażliwe na silne mrozy, starsze drzewa są odporne na mróz. Jednak przy silnych mrozach
u niektórych gatunków i odmian przemarzają pąki kwiatowe.

 

Szkodniki, choroby i ich zwalczanie

Magnolie rzadko atakowane są przez choroby i szkodniki. Przy podlewaniu magnolii nie wolno zwilżać wodą liści, gdyż sprzyja to szerzeniu się chorób bakteryjnych i grzybowych.

·         Przędziorki

Objawy: rozjaśnienia blaszki liściowej, na spodniej stronie bardzo drobne (0,2 mm) pajęczaki
i delikatna pajęczynka. Zwalczanie: przy dużej ilości szkodnika opryskiwanie środkami przędziorkobójczymi.

·         Mszyce

Atakują głównie wierzchołki pędów i młode liście. Rośliny słabo rosną, a zaatakowane miejsca pokryte są ogromną ilością mszyc i lepką wydzieliną. Zwalcza się je opryskiwaniem preparatami mszycobójczymi.

·         Choroby bakteryjne

Objawy: drobne, czarne plamki na liściach, wokół których liście żółkną i deformują się. Przyczyną jest bakteria Pseudomonas syringae. Zarażone pędy czernieją i obumierają. Zarażone pędy usunąć
i spalić, a całą roślinę opryskiwać kilka razy preparatem Miedzian 50WP.

·         Choroby grzybowe

Rzadko atakują magnolię. Można je rozpoznać po plamach, deformacjach i przebarwieniach liści oraz skupiskach grzybni na liściach. Zwalcza się kilkukrotnym opryskiwaniem środkami grzybobójczymi. Aby zapobiec szerzeniu się chorób grzybowych należy jesienią zgrabić i spalić liście spod magnolii.

·         Myszy i norniki

Mogą obgryzać korę wokół nasady pnia. Rany trzeba zamalować maścią sadowniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem Topsinu lub Benlate. Szkodniki zwalczać za pomocą środków chemicznych lub odstraszać.

 

 

3.      Ciekawostki:

 

·         Magnolie były jednymi z pierwszych roślin kwiatowych. Pojawiły się na Ziemi w trzeciorzędzie, przed epoką lodowcową i tworzyły ogromne lasy. Epoka lodowcowa zniszczyła je, przetrwały tylko resztki na Dalekim Wschodzie i w Ameryce Północnej.

·         W Chinach kwiaty magnolii uważane są za symbol czystości i szczerości.

·         Kora i pączki magnolii wielkokwiatowej, magnolii japońskiej, magnolii nagiej i magnolii lekarskiej mają własności lecznicze.

·         Płatki kwiatowe magnolii japońskiej i magnolii nagiej są używane do przyprawiania ryżu i do marynat.

·         Nazwa rodzaju Magnolia została nadana przez Charlesa Plumiera dla upamiętnienia francuskiego botanika Pierre'a Magnola.

 

 

4.      Bibliografia:

 

1.       Maciej Mynett, Magdalena Tomżyńska: Krzewy i drzewa ozdobne. Warszawa: MULTICO Oficyna Wyd., 1999. ISBN 83-7073-188-0. 

2.       Katalog roślin II. Drzewa, krzewy, byliny.. Warszawa: Agencja Promocji Zieleni, Związek Szkółkarzy Polskich, 2003. ISBN 83-912272-3-5. 

 

 

5.      Opis gatunków:

 

Magnolia drzewiasta (Magnolia acuminata (L.) L.) – gatunek drzewa należący do rodziny magnoliowatych. Magnolia ta rośnie w Ameryce Północnej (we wschodnich stanach USA). Sprowadzona została do Europy na początku XVIII wieku. W Polsce jest czasami sadzona, jako roślina ozdobna. Przez skrzyżowanie tej magnolii z magnolią nagą (M. denudata) otrzymano odmiany o cytrynowożółtych kwiatach. Wyhodowano również mieszańce tej magnolii z magnolią purpurową (M. liliflora) oraz magnolią gwiaździstą (M. stellata).

 

 

                                                              Owoce

          Liść magnolii drzewiastej                    Gałązka z liśćmi magnolii drzewiastej                            Owoce

 

Charakterystyka

 

Pokrój 

Duże drzewo. W swoim naturalnym środowisku osiąga wysokość do 30 m. Korona o stożkowym pokroju.

 

 

Liście 

Bardzo duże (25–30 cm), o owalnym kształcie z zaostrzonym wierzchołkiem. Górna część blaszki ciemnozielona, spodem jaśniejsze i miękko owłosione. Jesienią przebarwiają się na żółto lub brązowo.

 

Kwiaty 

Z wyglądu przypominają kwiaty tulipanowca. Podobnie, jak u wszystkich magnolii brak zróżnicowania na kielich i koronę. Kwiaty o średnicy około 10 cm składają się przeważnie z 9 płatków i lekko pachną. Zewnętrzne płatki są zielone, wewnętrzne zielonożółte. W środku kwiatu liczne pręciki i słupki. Zakwita później niż inne magnolie, bo dopiero pod koniec maja lub z początkiem czerwca.

 

Owoc 

Koralowoczerwony, walcowaty owocostan złożony z licznych mieszków. Z nasion można wyhodować sadzonki. Jednak w Polsce tylko nieliczne owocostany zawierają nasiona.

 

Wymagania 

Jest znacznie bardziej wytrzymała na mróz od innych hodowanych u nas gatunków magnolii (wytrzymuje temp. do –30°C). Również późne jej kwitnienie jest zaletą, gdyż nie przemarzają jej kwitnące kwiaty, jak zdarza się to u magnolii kwitnących wczesną wiosną.

 

 

Magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata) – gatunek drzew lub krzewów, należący do rodziny magnoliowatych. Pochodzi z Japonii. W Polsce nie występuje w środowisku naturalnym. Jest uprawiana, jako roślina ozdobna w parkach, ogrodach botanicznych i ogródkach przydomowych. Jest obok magnolii pośredniej jednym z częściej sadzonych gatunków magnolii.

 

 

Charakterystyka

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin