B_Skibicka_Nowakowska_Sankami_po_europie.doc

(42 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA

4

 

Barbara Skibicka-Nowakowska

Przedszkole Miejskie nr 5 w Toruniu

Grupa wiekowa 3-4 – latki

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

 

TEMAT: „Sankami po Europie” – blok integralny

 

TREŚCI PROGRAMOWE:

¨     rozpoznawanie godła i barw narodowych  - rozumienie pojęcia „ojczyzna”;

¨     interesowanie się życiem ludzi w innych krajach i obszarach klimatycznych;

¨     pojmowanie różnic występujących między ludźmi na świecie: zwyczaje, kultura, folklor oraz język, którym się posługują;

¨     uczestniczenie w zabawach i zajęciach zmierzających do rozwijania procesów poznawczych;

¨     nabywanie umiejętności kolejnego wypowiadania się podczas rozmów z całą grupą, uczenie się słuchania swoich kolegów;

¨     uczenie się używania zwrotów grzecznościowych w określonych sytuacjach: dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, przepraszam;

¨     rozumienie treści przekazywanych przez znaki słuchowe – rozpoznawanie umownego sygnału zapraszającego do zabawy;

¨     dokładne wykonywanie podejmowanych czynności i zadań;

¨     próby sklejania ze sobą elementów papierowych.

 

CELE:

Dzieci będą:

¨     poznawać wybrane państwa Unii Europejskiej, ich flagi, stolice, niektóre zwyczaje, tradycje i język, jakim posługują się mieszkańcy tych krajów;

¨     używać zwrotów grzecznościowych: dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, przepraszam (również w językach obcych);

¨     określać kolory flag, wyszukiwać różnice i podobieństwa;

¨     uczestniczyć w zabawach zmierzających do rozwijania procesów poznawczych;

¨     rozpoznawać umowne sygnały słuchowe (np. dźwięk dzwoneczków – tworzymy kulig);

¨     oklejać pudełka kolorowym papierem i przyklejać gotowe, papierowe elementy.

 

METODY PRACY:

¨     czynne: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych;

¨     słowne: rozmowa, opis;

¨     oglądowe: obserwacja, pokaz.

FORMY PRACY:

z całą grupą, zespołowa i indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

¨     flagi krajów UE i Polski;

¨     plansze i zdjęcia z krajów UE;

¨     plansze z bezpiecznymi zabawami na sankach;

¨     płyty CD i kasety magnetofonowe z melodiami z krajów UE i magnetofon;

¨     piosenki: „Tak się zachmurzyło”, „Święty Mikołaju”

¨     zagadka;

¨     sanki;

¨     dzwoneczki;

¨     szarfy;

¨     chusty;

¨     pudełka od zapałek, paski kolorowego papieru, elementy (płozy) z brystolu, klej, pędzle;

¨     zjeżdżalnia.

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

1.     Przywitanie rodziców, zaproszenie do obserwacji zajęcia.

2.     Rozwiązanie zagadki słownej – nawiązanie do tematu

Dzieci siedzą w kole na dywanie. Nauczycielka mówi zagadkę i prosi o zgłaszanie się tych dzieci, które znają odpowiedź.

„Kiedy ciągniesz je pod ośnieżoną górę

trzymaj mocno przywiązany do nich sznurek,

bo jak tylko sznurek wymsknie ci się z dłoni

wnet za nimi będziesz musiał na dół gonić.”   (SANKI)

3.     Nawiązanie do wiadomości dzieci..

Nauczycielka prezentuje sanki i pyta się – jak są one zbudowane (siedzenie i płozy). Rozmawia z dziećmi na temat zabaw na saneczkach i bezpieczeństwa podczas tych zabaw.

4.     Zabawa dzieci przy piosence „Tak się zachmurzyło”.

Dzieci śpiewają piosenkę i ilustrują ją ruchem – tworzą zaprzęgi i naśladują jazdę sankami z górki.

5.     „Podróż kuligiem” – zabawa ruchowa

Dzieci siadają na dywanie, otrzymują szarfy, które zakładają przez ramię. Nauczycielka wyjaśnia słowo „kulig” oraz zasady zabawy. Dzieci przy dźwiękach dzwoneczka chwytają za szarfy kolegów i koleżanek – tworząc kulig – poruszają się lekkim biegiem po sali jeden za drugim – wyruszamy w długą podróż.

Dzieci tworzą kulig za każdym razem, gdy zmieniają państwo.

6.     Przystanek pierwszy - FRANCJA

To właśnie do Francji przyjeżdżają zimą turyści, którzy w Alpach uprawiają sporty zimowe. Dzieci witają się ze sobą i z rodzicami, mówiąc „Bon jour”.

Francja to kraj artystów: muzyków, pisarzy, ale przede wszystkim malarzy.

Dzieci dobierają się parami, jedno z dzieci maluje obraz – a drugie naśladuje ruchy pierwszego jakby było odbiciem lustrzanym (podczas zabawy w tle - muzyka francuska).

We Francji, a zwłaszcza w Paryżu – stolicy, odbywają się też pokazy mody – dzieci zamieniają się w modeli i modelki i spacerują w rytm muzyki.

7.     Przystanek drugi – WIELKA BRYTANIA

W Wielkiej Brytanii wszyscy mówią w języku angielskim, witamy się mówiąc „Hello”. W Londynie jest duży, sławny zegar o nazwie Big Ben. Anglicy są bardzo punktualni i zawsze o godzinie piątej po południu piją herbatę – dzieci naśladują picie herbaty.

Zabawa ze śpiewem w języku angielskim „Stand up – sit down”

8.     Przystanek trzeci – HISZPANIA

Jesteśmy w Madrycie – stolicy Hiszpanii – witamy się, mówiąc „Buenos dias”

Hiszpania to ciepły kraj, rzadko gości tu zima. Natomiast latem upały są ogromne i dlatego rosną tu owoce cytrusowe, daktyle, banany i winorośle.

Ulubioną rozrywką Hiszpanów jest corrida, czyli walka byków z torreadorem, a najbardziej znanymi tańcami hiszpańskimi jest flamenco i pasadoble.

Dzieci dobierają się parami – jedno w parze otrzymuje apaszkę – jest torreadorem, a drugie – bykiem. W rytmie muzyki hiszpańskiej dzieci przedstawiają walkę byka i torreadora.

9.     Przystanek czwarty - FINLANDIA.

Nauczycielka prezentuje flagę Finlandii, wyjaśnia, że jest to kraj, w którym na północy zima trwa nawet pół roku, a w porze zimowej niemal przez całą dobę panują tu ciemności, natomiast latem – dzień polarny. Tu w Laponii mieszka św. Mikołaj. Dzieci znają piosenkę o świętym Mikołaju, więc ją zaśpiewają. W Finlandii wymyślono również śmieszne stworki, przypominające trochę misie, trochę hipopotamy – są to muminki (nauczycielka prezentuje maskotkę).

10. Powrót „kuligiem” do naszej ojczyzny.

Powtórzenie wrażeń i wiadomości z „podróży”.

11. Praca dzieci.

Na pamiątkę podróży dzieci wykonają saneczki z pudełek od zapałek, formy z brystolu i kolorowego papieru. Nauczycielka wyjaśnia, jak wykonać pracę. Przypomina o estetyce prac i prawidłowym nakładaniu kleju pędzlem.

12. Zawody saneczkarskie

Te dzieci, które ukończą pracę mogą wziąć udział w zawodach – parami puszczają saneczki po plastikowej zjeżdżalni.

 

13. Ocena prac i organizacja wystawy.

Dzieci oglądają i oceniają wspólnie z nauczycielką wszystkie prace. Zostaną one umieszczone w kąciku dla rodziców.

 

LITERATURA:

ABC...Program wychowania przedszkolnego XXI wieku

Iwona Fechner-Sędzicka, Daria Ghłówczewska, Alicja Nehring „Poznajemy kraje Unii Europejskiej”, wydawnictwo „Aker”, Toruń 2003.

Alicja Nehring „Unia Europejska krok po kroku”, wydawnictwo „Zapolex”, Toruń 2001.

Urszula Smoczyńska – Nachtmann „Kalendarz muzyczny w przedszkolu”

Zagadki Smoka Obiboka - Granna

Płyty CD i nagrania magnetofonowe.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin