Czarodziejska moc bajek.doc

(29 KB) Pobierz
Czarodziejska moc bajek

Czarodziejska moc bajek.

             

              Bajki kreują niezwykły świat. Z ich pomocą dziecko uczy się reguł, jakie rządzą rzeczywistością i wzorów zachowań. Przede wszystkim jednak bajki rozbudzają dziecko i dostarczają mu wiele radości. Bajki umożliwiają utożsamianie się z bohaterem, przeżywanie coraz to nowych przygód i emocji.

W bajkowym świecie rządzą reguły dobra i ono zawsze zwycięża. Szczęśliwe zakończenie daje dziecku, które już poczuło się bohaterem, przyjemne uczucie sukcesu. Bajkowy świat jest magiczny, a tak właśnie myśli dziecko: magicznie, przypisując przedmiotom martwym atrybuty życia, doszukując się cech ludzkich również u roślin czy zwierząt. Magia rządzi rozwiązywaniem trudnych problemów, służy zaczarowaniu świata, ułatwia zrozumienie rzeczywistości odpowiednio do indywidualnego rozwoju dziecka. Dlatego też zarówno te bajki, które mają swoją genezą w folklorze, jak i te współczesne możemy objąć wspólną nazwą BAJEK CZARODZIEJSKICH.

W bajkach czarodziejskich możemy wyodrębnić część zmienną i stałą. Stała odnosi się do opisywanej w bajkach rzeczywistości, opowiada jaki jest ten świat

Zmienna- bo rzeczywistość ulega przeobrażeniom.

W obecnych czasach dzieci raczej niechętnie słuchają opowieści o zaklętych rycerzach czy uwięzionych księżniczkach, bo jest to świat dla nich nie zrozumiały, świat minionych epok. Część stała bajki natomiast powoduje, że bajki zawsze cieszyły się niesłabnącym powodzeniem, ponieważ uwalniały od lęku, poprzez oswojenie się z zagrożeniem. W bajce bowiem każde zagrożenie mija, bohater znajduje szczęśliwe rozwiązanie i koniec jest szczęśliwy.

Bajka jest utworem, który rozwija i kształtuje osobowość dziecka. Przez pryzmat bajki poznaje ono świat, przenosi się w inne środowiska i okresy historyczne. Uczy się wzorów postępowania, poznaje normy moralne i zachowania, które są oczekiwane i nagradzane. Utożsamia się z bohaterem, chce być takie jak on- odważne, piękne i dobre Obniżają wspomniany poziom lęku- gdyż dzieci lubią się bać wtedy gdy wiedzą, że za chwilę nastąpi przyjemne uczucie ulgi. Szczęśliwe rozwiązanie buduje pokłady optymizmu i nadzieję, że własne problemy również zostaną rozwiązane. Bajka uwrażliwia na los ludzi, zwierząt, a nawet upersonifikowanych roślin i przedmiotów. Dziecko staje się wrażliwsze na zło, ból i niesprawiedliwość. Dzięki bajce może też zaspokoić swe potrzeby psychiczne- bycia kochanym, akceptowanym i bezpiecznym. W obecnych czasach bajki stosowane są przez terapeutów, jako metoda obniżania poziomu lęków, zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Zachęcam więc do opowiadania dzieciom bajek, które znamy z dzieciństwa, do czytania, a także układania własnych. Zainteresowanych układaniem bajek rodziców odsyłam do lektury książki pt. „Bajki terapeutyczne”. M. Molickiej. W następnym numerze gazetki podam przykład takiej bajki.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin