Gospodarowanie przestrzenne- wykład.odt

(19 KB) Pobierz

Pojęcie gospodarowania (administrowania, zarządzania). Jest to termin wieloznaczny, spośród jego desygnatów za najważniejsze uznać należy:

  1. zarządzanie w ujęciu potocznym- jest to zespół działań polegających na dyspozycji, decyzji i nadzorze zarówno w sprawach dotyczących podstawowych zadań jednostki zarządzanej jak i we wszystkich innych kwestiach związanych z jej funkcjonowaniem, nie wyłączając prawa mianowania organów reprezentujących tę jednostkę oraz samego prawa reprezentowania tej jednostki.
  2. Zarządzanie w ujęciu ekonomicznym- jest to zespół działań zmierzających do zabezpieczenia wartości jednostki zarządzanej a w miarę możliwości do jej podwyższenia.
  3. Zarządzanie w ujęciu funkcjonalnym- jest to zespół względnie stale powtarzających się czynności dotyczących jednostki zarządzanej obejmujących: planowanie, organizowanie, motywowanie i kontrolowanie.
  4. Zarządzanie w ujęciu cywilno-prawnym- jest to kierowanie sprawami majątkowymi jednostki zarządzanej w taki sposób w jaki pozwala to możliwie najlepiej  zabezpieczyć jej interes ekonomiczny obejmujące zarówno czynności faktyczne jak i prawne, nie wyłączając prawa reprezentowania tej jednostki przed sądami i urzędami.

Elementy wpływające na przebieg procesu zarządzania nieruchomością:

1.                  otoczenie nieruchomości i zmiany, które w nim zachodzą- wpływa ono na wielkość i strukturę popytu i podaży nieruchomości decydując o jej pozycji na rynku obiektów konkurencyjnych. Analiza tego elementu obejmować będzie:

a. tzw. środowisko własne

b. tzw. środowisko konkurencyjne

c. tzw. środowisko ogólne

2.                  Zmiany technologiczne na rynku nieruchomości

3.                  Poszukiwanie najkorzystniejszego sposobu użytkowania nieruchomości

4.                  Regulacje prawne i ich faktyczne konsekwencje

5.                  Cykliczność faz rozwoju gospodarki obejmująca kolejne następowanie po sobie ożywienia, rozkwitu, recesji i depresji.

Strategie zarządzania nieruchomościami. Najistotniejszym jest podział na tzw. strategię ofensywną i defensywną.

Strategia defensywna (bierna, pasywna)- przy tym typie zarządca skupia swoją działalność na zabezpieczeniu wartości ekonomicznej nieruchomości unikając przy tym działań obarczających większym stopniem ryzyka.

Strategia ofensywna (aktywna, czynna)- przy tym typie zarządca zmierza do wzrostu wartości ekonomicznej nieruchomości nie unikając przy tym działań o charakterze ryzykownym.

Cechy osobowościowe i wiedza wymagana od zarządcy nieruchomości:

1.                  wiedza o charakterze prawno- adm.

2.                  wiedza techniczna z różnych dziedzin

3.                  wiedza menadżerska (umiejętności planistyczne)

4.                  wiedza z zakresu kontaktów międzyludzkich.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin