Informacja o zasadach oceniania egzaminu przedterminowego z prawa konstytucyjnego.doc

(28 KB) Pobierz
Informacja o zasadach oceniania egzaminu przedterminowego z prawa konstytucyjnego (wersja pierwsza):

Informacja o zasadach oceniania egzaminu przedterminowego z prawa konstytucyjnego (wersja pierwsza):



I. Prawidłowe odpowiedzi: 1-a,c,d; 2-b,d; 3-b; 4-b,d; 5-c; 6-c,d; 7-b,c; 8-d; 9-a,d; 10-b,c.

Za test można było otrzymać maksymalnie 10 punktów. Uzyskanie punktu za pytanie testowe warunkowane było zaznaczeniem wszystkich prawidłowych odpowiedzi. Nie przyznawano punktacji częściowej.


II. Za kazus można było otrzymać maksymalnie 5 punktów; po jednym punkcie przyznawano za wskazanie każdego z poniższych problemów: 1). wyłączność inicjatywy ustawodawczej Rady Ministrów w zakresie ustawy o zmianie ustawy budżetowej (art. 221 Konstytucji); 2). zakaz tzw. obładowywania ustawy budżetowej, czyli zamieszczania w tej ustawie treści innych niż związane z dochodami i wydatkami państwa; 3). wyłączność ustawy w zakresie określania podmiotów, przedmiotów opodatkowania i stawek podatkowych (art. 217 Konstytucji), oznaczająca niedopuszczalność regulowania tych kwestii w rozporządzeniach; 4). uzależnienie dopuszczalności ustawowego upoważnienia do wydania rozporządzenia od zamieszczenia w przepisie upoważniającym wytycznych co do treści rozporządzenia (art. 92 ust. 1 Konstytucji); 5). konieczność ustanowienia odpowiedniej vacatio legis, która – w świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego – powinna w odniesieniu do podatków płaconych w cyklu rocznym wynosić do najmniej miesiąc.


III. Za pytanie otwarte można było otrzymać maksymalnie 6 punktów. W przypadku pytania dotyczącego Rzecznika Praw Obywatelskich punkty przyznawano za: wskazanie, iż RPO stoi na straży praw i wolności człowieka i obywatela oraz że każdy ma prawo wystąpienia do RPO z wnioskiem o pomoc w ochronie swoich wolności i praw naruszonych przez organy władzy publicznej (1 pkt); określenie pozycji ustrojowej RPO jako organu niezawisłego, niezależnego, odpowiadającego jedynie przed Sejmem (1pkt), wskazanie na łatwość dostępu do RPO, odformalizowanie procedury, wymogi, które musi spełnić wniosek, bezpłatność postępowania oraz swobodę RPO w podejmowaniu spraw (2 pkt); wskazanie na środki, które może podejmować RPO w sprawach indywidualnych (badanie każdej sprawy na miejscu, żądanie złożenia wyjaśnień, żądanie wszczęcia postępowania w sprawach cywilnych, możliwość wnoszenia kasacji lub rewizji nadzwyczajnej itd. - 1pkt); środki o charakterze generalnym (występowanie z wnioskiem o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, występowanie do TK z wnioskiem o abstrakcyjną kontrolę norm, wnioski do SN o podjęcie uchwały mającej na celu wyjaśnienie przepisów budzących wątpliwości w praktyce - 1 pkt).

W przypadku pytania o cechy Konstytucji jako ustawy zasadniczej punktowano: Konstytucja jako powszechnie obowiązujący akt normatywny, który ze względu na szczególną treść, szczególną formę oraz szczególną moc prawną określany jest jako ustawa zasadnicza (1 pkt); szczególna treść konstytucji polegająca na zakresie regulowanych przez nią materii - ogólne zasady ustroju państwowego, naczelne organy państwa, zakres ich kompetencji i relacje wzajemne, podstawowe prawa, wolności i obowiązki jednostki - oraz sposobie (szczegółowości) regulowania tych materii (2 pkt); szczególna forma konstytucji - szczególna nazwa, specyfika trybu powstawania i trybu jej zmiany (2 pkt) oraz szczególna moc prawna konstytucji polegająca na przyznaniu jej najwyższego miejsca w systemie prawa stanowionego (1 pkt).


IV. Oczywiście błędna odpowiedź mogła być powodem odjęcia punktu. Odjęcie punktów za błędne odpowiedzi dotyczyło tylko kazusu bądź pytania, a nie testu.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin