Scenariusz zajęcia terapeutycznego z elementem metody ruchu rozwijającego W.Sherborne
Temat: „Radość o poranku”
Cele
Dziecko:
- Doskonali koordynację wzrokowo - ruchową
- Kształtuje poczucie bezpieczeństwa, akceptacji samego siebie, swojego ciała
- Kształtuje więzi z rodzicami
- Rozpoznaje i nazywa emocje
Pomoce:
Muzyka o różnorodnym tempie charakterze
Instrumenty perkusyjne: kołatka, grzechotka, bębenek
Przebieg zajęć:
1. Muzyczne powitanie. Każde dziecko śpiewa swoje imię z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych.
2. Zabawa ruchowa pt. „Słuchaj bębenka”. Dzieci tańczą do muzyki. Starają się poruszać zgodnie z tempem i dynamiką utworu. Gdy muzyka umilknie słychać bębenek, który zaczarowuje dzieci w : miłego kotka, złego psa, sennego misia. Muzyka i bębenek pojawiają się razem na przemian. Charakter muzyki zminia się.
3. Dokończ zdanie. Uczestnicy zabawy wraz z mamami siedzą w kręgu. Dokańczają zdanie: „Jestem wesoły, gdy...”
4. ,,Zabawy z mamą”- ćwiczenia „z” w parach według metody ruchu rozwijającego W. Sherborne :
- "Lustro"- rodzice i dzieci siedzą naprzeciwko siebie, dziecko wykonuje dowolne ruchy, gesty, wykorzystuje mimikę twarzy, rodzic naśladuje ruchy dziecka- zmiana ról.
- Dziecko leży na podłodze, rodzic turla go w różne strony - zmiana ról.
- "Naleśnik"- dziecko leży na plecach, na podłodze, rodzic "zwija go w naleśnik", "smaruje dżemem, posypuje cukrem, kroi" - zmiana ról.
- Dziecko i rodzic siedzą na podłodze w siadzie prostym, opierają się plecami o siebie, dziecko pcha plecami rodzica- zmiana ról.
- "Wóz"- rodzic ciągnie za kostki dziecko, które leży na plecach.
- Dziecko siada przy nodze rodzica, obejmuje ją rękoma, ten powoli idzie ciągnąc dziecko.
- "Fotelik"- rodzic w siadzie skrzyżnym, dziecko siada opierając się plecami o rodzica, kołysanie dziecka przy dźwiękach muzyki klasycznej, relaksacja.
- "Tunel" - rodzic w klęku podpartym, dziecko przechodzi pod rodzicem.
- Prowadzenie ślepca - rodzic ma zamknięte oczy, dziecko prowadzi go po sali - zmiana ról.
- "Krokodyl"- rodzic leży na brzuchu, dziecko kładzie się na niego tak, by brzuchem dotykać pleców rodzica. Rodzic wozi dziecko po sali
5. Zabawa wyciszająca „Cicho jak myszki” Dzieci siedzą wygodnie i zamykają oczy. Jedno z nich próbuje skradać się po całym pomieszczeniu cicho jak myszka. Reszta dzieci próbuje usłyszeć z zamkniętymi oczami, gdzie myszka właśnie się znajduje. Wyciągniętym ramieniem i palcem wskazującym dzieci p okazują kierunek, w którym – jak przypuszczają – znajduje się myszka.
6. Pożegnanie. Siad w kręgu, korekcja postawy, pochwalenie dzieci, pożegnanie rodziców.
Opracowała mgr W.Puz
alfs28