biologiczne podstawy zachowan - biopsychologia Wyklad ( 1 ).doc

(83 KB) Pobierz

Biologiczne podstawy zachowań Biopsychologia ( 1 )

 

Podręczniki : ‘’ Biologiczne podstawy zachowania się ludzi i zwierząt ‘’ – Bogdan Sadowski

 

Behawioryzm (ang. behavior lub behaviour - zachowanie) - kierunek psychologiczny, który rozwinął się w XX wieku, przede wszystkim w USA.

Założenia behawioryzmu:

akkolwiek kierunek ten nie neguje występowania zjawisk psychicznych, twierdzi, że są one swoistymi, ubocznymi efektami działania mózgu, których nie da się skutecznie badać metodami naukowymi, gdyż są one niedostępne obserwacji,

dlatego, jeśli psychologia ma być rzetelną nauką, musi się ograniczyć do mierzalnych, jasno zdefiniowanych eksperymentów, w których ludzi poddaje się działaniu określonych bodźców i obserwuje się ich określone reakcje na te bodźce.

Behawioryzm jest próbą zastosowania ścisłych, znanych z nauk przyrodniczych metod badawczych do badania ludzkiej psychiki. Behawioryzm doprowadził do ulepszenia metodologii nauk psychologicznych, kładąc nacisk na statystyczne zależności między obiektywnie mierzalnymi bodźcami i reakcjami. W swej złagodzonej postaci w dużym stopniu współtworzył współczesną teorię uczenia się, psychologię poznawczą oraz psychologię społeczną.

W skrajnej postaci behawioryzm zakładał, że bardziej złożone zjawiska psychiczne, takie jak np. uczucia wyższe, czy struktury wpojone kulturowo, nie mają większego wpływu na działanie ludzi, lecz że ludzie podobnie jak wszystkie inne zwierzęta działają wg stosunkowo prostych zasad opierających się na stałych, odruchowych lub wyuczonych reakcjach na bodźce. Według tego skrajnego poglądu, większość zdrowych osobników ludzkich, niezależnie od ich "zawartości mózgu" będzie w tych samych warunkach reagować podobnie na podobne zestawy bodźców. Teoria ta jest już jednak w zasadzie porzucona, gdyż stoi w sprzeczności z wieloma eksperymentami psychologicznymi dowodzącymi dużego znaczenia tzw. zmiennych pośredniczących podczas reakcji na konkretne bodźce.

W ramach behawioryzmu rozwinęły się dwa podstawowe paradygmaty: warunkowanie klasyczne (inaczej warunkowanie reaktywne lub warunkowanie pawłowowskie) i warunkowanie instrumentalne nazywane także zamiennie warunkowaniem sprawczym.

 

 

S ---  UKŁAD NERWOWY --- R

                                         BODZIEC                                                                                          WYJŚCIE

 

Jak intensywność bodźca działa na nas samych ?

 

Bodźcowi 1 odpowiada reakcja :

 

 

                                                   S2 --- UKŁAD NERWOWY --- R2

                                         BODZIEC                                                                                          WYJŚCIE

 

Intensywność bodźca a czasem reakcji

Np. kawa zmienia zależność

 

 

 

 

SPOSOBY EKSPERYMENTOWANIA

 

1.       Sposób – EKSPERYMENT ( OSTRY )

-  zwierze się usypia

 

2.       Sposób – EKSPERYMENT ( PRZEWLEKŁY , CHRONICZNY )

 

psychologia (ang. psychology), naukowe badanie zachowania i procesów psychicznych organizmów.

Eksperymenty, hipnozy, badanie, praktyki – PODSTAWOWE

Jakieś metody, podejścia np. terapia, praca selekcja kadr. - STOSOWANE

 

Dział badań podstawowych   ---  dział badań stosowanych

 

psychologia fizjologiczna (ang. physiological psychology), gałąź psychologii, która bada czynniki fizyczne i chemiczne stanowiące podłoże zachowania i procesów psychicznych.

- układ trawienny , wydalniczy, poszczególnych komórek

- konkretnym u podstaw zachowań

- badania podstawowe i badania stosowane

 

Psychologia farmakologiczna – bada substancje, które reagują w zachowaniu. ( mają wpływ na zachowanie ) – które wspomagają procesy.

 

neuropsychologia (ang. neuropsychology), gałąź psychologii, która bada zachowanie i procesy umysłowe jako funkcje aktywności mózgu i układu nerwowego.

- związek psycholog. Z neuro . Zmiany w układzie nerwowym. Co zmieniło się w zachowaniu. Wiązanie pewnych struktur z zachowaniem.

 

Psychofizjologia — dział nauki z pogranicza psychologii i fizjologii, zajmujący się wzajemnym związkiem procesów psychicznych i fizjologicznych. Opisuje on wzajemną zależność emocji, zmian świadomości, sposobów zachowania z funkcjonowaniem mózgu, układu krążenia, oddychania, motoryki i układu hormonalnego. Dziedziny psychofizjologii wydziela się pod względem tematów badania, głównych psychologicznych systemów funkcjonowania oraz obszarów zastosowania. Do głównych tematów należą emocje oraz reakcje na stres, zmiany świadomości, napięcie, odprężenie i sen. Psychologia kognitywna bada, w jaki sposób przerabiane są informacje w przypadku bodźców zmysłowych lub w przypadku zadań kognitywnych. Psychofizjologia ma także wkład w badania dziedzin takich jak psychiatria i psychologia.

Różnica czasowa prądy S 1 i S 2 mózg przestaje rozróżniać jeżeli są krótkie odstępy czasowe. Zmianom emocjonalnym towarzyszą zmiany rytmu serca.

 

korelacja - (ang. correlation), miara stopnia, w jakim dwie zmienne są ze sobą związane, czyli wykazują systematyczną współzmienność.

 

genetyka behawioralna - (ang. behavior genetics), dyscyplina badawcza, zmierzająca do wyodrębnienia komponentów genetycznych cech behawioralnych; zainteresowanie psychologów badaniami nad genetyką ludzkiego zachowania. Szuka się związku między zachowaniem a dziedziczeniem. Wpływ środowiska bardzo duży. Genetyka ma wpływ na obecną kondycję.

 

ekologia (ang. ecology), nauka badająca związki między organizmami a ich środowiskiem. Nauka o zachowaniu zwierząt badanych w środowisku naturalnym. Podglądanie zachowania zwierząt.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin