Scenariusz-parasol.doc

(28 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć dramowych

(na podstawie podobnego scenariusza z internetu)

WIEK: 8-9 lat

CZAS: 45-60 minut

 

TEMAT:

Czy wszystkich cieszy to samo? (na podstawie wiersza Joanny Kulmowej pt. „Parasole”)

 

 

CELE OGÓLNE:

ñ          kształtowanie umiejętności konstruowania dialogów,

ñ          rozwijanie inwencji i twórczej aktywności w trakcie prowadzenia rozmów w rolach,

ñ          kształtowanie postawy życzliwości,

ñ          uczenie akceptacji innych i samego siebie,

ñ          ćwiczenie ekspresji i plastyki ciała.

ñ          uświadomienie własnej indywidualności przy jednoczesnym poszanowaniu odrębności innych;

ñ          panowanie nad emocjami, koncentracja, współdziałanie w grupie;

ñ          doskonalenie mimiki, ekspresji, operowanie ciałem;

 

CELE SZCZEGÓŁOWE (OPERACYJNE):

ñ          dzieci za pomocą gestów i mimiki pokarzą swoje odczucia po odsłuchaniu wizualizacji

ñ          dzieci napiszą na kartkach o swoich odczuciach w czasie wizualizacji i przeczytają to oraz o odczuciach parasola

ñ          uczestnicy pokażą ruchem, gestem, mimiką i dźwiękiem podane sytuacje w grupach

ñ          uczniowie prawidłowo odpowiedzą na zadawane pytania

ñ          dzieci prawidłowo odegrają swoje role podczas scenek oraz wywiadu

 

 

TECHNIKI I STRATEGIE DRAMOWE:

ñ          metoda słowna: wizualizacja, wiersz, rozmowa;

ñ          wprawki dramatyczne: odgrywanie podanych sytuacji (pokaż, naśladuj);

ñ          ćwiczenia dramowe: wywiad, praca w grupach, odgrywanie scenek, wchodzenie w rolę;

ñ          forma pracy zespołowa i indywidualna.

 

 

POMOCE:

ñ          płyta CD ze spokojną muzyką i nagranym padającym deszczem, odtwarzacz CD;

ñ          parasole;

ñ          kartki papieru, coś do pisania;

ñ          tekst wiersza Joanny Kulmowej pt. „Parasole”

ñ          karteczki z rolami do przedstawienia

ñ          rysunek parasola przeciwko słońcu i deszczu

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

I. Wytworzenie skojarzeń z tematem (wprowadzenie)

 

1. Wizualizacja przy spokojnej muzyce - spacer

Zamykamy oczy. Jest zimny, ponury dzień. Wychodzimy na spacer i zabieramy ze sobą parasole. Od razu zimny wiatr owiewa nam twarz. Idziemy błotnistą ścieżką przez park. Zaczyna padać deszcz, otwieramy nasze parasole i chodzimy w strugach deszczu po zapadanej Warszawie. Gdy już zaczynamy czuć jak nam woda chlupie w butach, wracamy do ciepłej sali.
 

2. Zabawa: Krąg uczuć
Uczniowie siedzą w kręgu. Jedna osoba wchodzi do środka i pokazuje gestem i mimiką swoje odczucia po odsłuchaniu wizualizacji (zmęczenie, radość, zadowolenie z ciepła).
 

3. Prośba, by dzieci napisały na kartkach co czuły w czasie wizualizacji (złość, niechęć, było zimno, mokro...) i po kolei przeczytały swoje odczucia.

 

4. Prośba, by dzieci napisały obok na kartkach odpowiedz: Jak myślicie co czuły wasze parasole? (to samo co my: trzęsły się z zimna, przemokły, itp... ) i przeczytały potem.

 

5. Ćwiczenie dramowe- krótkotrwałe naśladowanie ruchem, gestem, mimiką i dźwiękiem następujących sytuacji w trzech grupach.
- marznięcie i moknięcie podczas spaceru,
- otwieranie parasola i schronienie się pod nim przed deszczem
- wpadanie kropelek deszczu do kałuży i na szybę
 

          II. Określenie problemu zajęć i jego rozwiązywanie (praca nad problemem)

 

1.      Podanie konkretnego tematu zajęć: Czy wszystkich cieszy to samo?

 

2.      Odczytanie wiersza Joanny Kulmowej pt. „Parasole”


„Parasole” Joanna Kulmowa

Parasole nigdy nie mówią: „Jak dzisiaj strasznie pada!”
Ledwie zapachnie deszczem, wzlatują w czarnych stadach
Niech tylko się zbierze trochę chmur,
Kracząc wyfruwa parasoli sznur.

I małe parasolęta, co ledwie wykluły się z jajek,
Marzą o takim deszczu, co nigdy nie ustaje.
Siedzą w gniazdach, patrzą na błoto
I radośnie ćwierkają: „Potop!”

A po deszczu na płacz im się zbiera i ronią kropelki wody,
Kiedy tak tęsknią, zeschnięte, do pięknej brzydkiej pogody.

 

3.      Dlaczego parasol się cieszy? Wypowiedzi dzieci, np.: jest potrzebny, jest do tego stworzony...
(Dzieci są zaskoczone treścią tekstu. Żadne z nich nie pomyślało wcześniej, że parasole mogły się cieszyć.)

 

4.      Podział na trzy grupy przez odliczanie
 

- układanie w zespołach odpowiedzi na pytanie: Czym jest brzydka pogoda dla ciebie, a czym dla parasola?
- grupowanie kartek: podobne do podobnego.
- stworzenie wspólnej odpowiedzi przez klasę (zebranie podobnych kartek razem)
 

5.      Czy wszystkich cieszy to samo? - ćwiczenie dramowe - uczestnicy akcji wchodzą w role (losowanie karteczek): dziecka, staruszki, rolnika, turysty, sprzątaczki.

- do środka kręgu wchodzą wszyscy, których cieszy padający śnieg (dziecko, turysta) i pokazują ruchem dlaczego się cieszą (dziecko lepi i rzuca kule, ciągnie sanki; turysta zjeżdża na nartach...)
- do środka kręgu wchodzą wszyscy, których martwi padający śnieg (staruszka - boi się, że się przewróci, sprzątaczka - będzie miała bardzo dużo ciężkiej pracy...)
- i kolejno wchodzą do kręgu ci, którzy cieszą się słońcem (np. dziecko - będzie można się kąpać, opalać, grać w piłkę;) potem ci, którzy się martwią (np. rolnik - boi się, że będzie susza).

 

6.      Wywiad z parasolem - podział na dwie grupy:
wyobraźcie sobie, że jesteście dziennikarzami naszego szkolnego pisemka "Kropelka" i macie do kolejnego numeru przeprowadzić wywiad z "panem Parasolem".
- Narada w grupach; wybór dwóch przedstawicieli do przedstawienia wywiadu.
- Działanie w roli: wywiad

 

7.      Czego dzisiejsze zajęcia was nauczyły ?

- co jest dobre dla jednych, dla innych jest złe,
- co jednych cieszy, drugich martwi.

Zagadnienie przygotowane do przedstawienia dzieciom, gdyby miały problem z odpowiedzią na pytanie z punktu 7

- Pokazanie rysunku słonecznego parasola oraz zwykłego parasola i pytanie „Co lubi ten parasol”? - słońce, deszcz.
- podział na dwie grupy przez odliczanie: grupa parasoli ochraniających przed słońcem i grupa parasoli ochraniających przed deszczem - wejście w rolę.
- czego pragną parasole z pierwszej grupy - dzieci wołają -  my chcemy słońca,
- czego pragną parasole z drugiej grupy - my chcemy deszczu

 

III. Uogólnienie wniosków (podsumowanie)

 

Kiedy potrafimy dobrze zrozumieć innych ludzi ?
(pytanie pomocnicze : Kiedy pomyśleliście, że parasole cieszą się, gdy pada deszcz ? - wtedy gdy poznaliśmy wiersz "Parasole".

Jaki wniosek z tego wypływa ? - żeby wiedzieć co jest dla kogoś dobre a co złe, trzeba go najpierw poznać).

Zgłoś jeśli naruszono regulamin