PLC(1).doc

(312 KB) Pobierz

POLITECHIKA LUBELSKA

Wydział Mechaniczny

LABORATORIUM AUTOMATYKI

Nazwisko i Imię:

Bielak Grzegorz

Ćwiczenie

Nr. 1

Grupa:

MD 105.6a

Semestr V

Rok akad. 05/06

Temat ćwiczenia:

Programowanie sterowników PLC na przykładzie sterownika firmy GE Fanuc serii 90 Micro.

Data wykonania:

20.12.2005

Ocena:

 

 

1.      Cel ćwiczenia

 

Celem ćwiczenia było zapoznanie się z budową, działaniem oraz programowaniem sterownika mikroprocesorowego serii 90 Micro GE Fanuc, oraz napisanie prostego programu w języku drabinkowym.

 

2.      Budowa  sterowników PLC

 

- jednostki centralnej (CPU)

- bloków wejść cyfrowych

- bloków wejść analogowych

- bloków komunikacyjnych

- bloków wyjść cyfrowych

- bloków wyjść analogowych

- bloków specjalnych

 

3.      Przebieg ćwiczenia

 

Do zaprogramowania sterownika używaliśmy programu Logicmaster Software. Umożliwia on programowanie w dwóch językach LD i FBD. Prace rozpoczęliśmy od utworzenia nowego folderu, w którym byłby przechowywany nowy program. W tym celu należało, w oknie Program Folder Functions wcisnąc klawisz F1 Select/Create a Program folder. Pojawiło się nowe okno w którym utworzyliśmy nowy folder. Po dwukrotnym naciśnięciu klawiszu Esc powróciliśmy do okna Programming Software. Aby rozpocząć edycję programu należało wcisnąc klawisz F1 Program Display/Edit. Pojawił się ekran przedstawiający pusty program. Aby wprowadzić program należało kursorem podświetlić linię End Of Program Login i nacisnąć klawisz F1 Insert. W tym momencie wspomniana linia przesunęła się w dół robiąc miejsce na wprowadzanie szczebla. Ponadto zmieniła się górna belka ukazująca podstawowe elementy. Posługując się górną belką wprowadzaliśmy kolejno symbole nadając im oznaczenia zgodnie z poniższym diagramem.

Po naciśnięciu klawiszu Esc powróciliśmy do okna Programming Software.

Należało teraz wprowadzić utworzony program do sterownika. Można to zrobić pod warunkiem, że sterownik znajduje się w trybie Online i jest zatrzymany (tryb Stop).

W oknie Programming Software używamu klawisza F9 Utility/Load/Store/etc. W nowym oknie Program Utility Functions wybieramy opcje F2 Store from Programmer to PLC, by zapisać program na sterowniku. Pojawi się nowe okno Store from Programmer to PLC w którym widniał nasz folder. Po wciśnieciu klawiszu Enter i podaniu odpowiedzi Yes w dwóch komunikatach dotyczących nazwy folderu program zostanie zapisany.

 

 

4.      Funkcje użyte w programie:

 

styk normalnie otwarty – przewodzi sygnał, gdy wartość logiczna przypisanej zmiennej wynosi 1

 

-( )- przekaźnik zwierający styki w momencie dotarcia sygnału. Wartość logiczna przypisanej zmiennej jest wtedy ustawiona na 1

 

-( S )- przekaźnik ustawiający. Jego styki sa zwierane w momencie dotarcia sygnału. Styki pozostają zwarte (nawet wtedy gdy sygnał przestanie dopływać) aż do momentu zadziałania sprzężonego przekaźnika kasującego –( R )-

 

-( R )- przekaźnik kasujący. Jego styki są rozwierane w momencie dotarcia sygnału. Styki pozostaną rozwarte (nawet gdy sygnał przestanie dopływać) aż do momentu zadziałania sprzężonego przekaźnika ustawiającego –( S )-.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.      Wnioski.

 

.   Po zapoznaniu się z programem Logicmaster do programowania sterownika Fanuc 90 – Micro, można stwierdzic , że program daje ogromne możliwości przy sterowaniu procesami.

     W porównaniu do układów automatyki przekaźnikowej (stykowej) ze sterownikami PLC - zwykłe układy automatyki przemysłowej, zbudowane są w oparciu o połączone układem styków okablowane elementy przełączne takie jak: stycznik, przekaźnik, człony czasowe itp. wbudowane do szafy sterowniczej.. Zaletą układów opartych na sterownikach PLC oprócz zmniejszenia gabarytów i energochłonności jest to, iż w przypadku zmian w układzie sterowania lub rozszerzenia układu nie zmienia się okablowania i nie buduje się nowych bloków, lecz wprowadza się zmiany w programie.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin