Krokwie.doc

(387 KB) Pobierz
Krokwie

Krokwie

 

Krawędziaki, bale lub grube deski użyte jako elementy dźwigające podkład i pokrycie dachowe oraz obciążenia czasowe, nachylone pod pewnym kątem do poziomu i prostopadle do okapu, nazywamy krokwiami.

 

Krokwie położone w narożu wypukłym nazywamy - krawężnicą  a w narożu wklęsłym, czyli w koszu - krokwią koszową. Krótkie krokwie wspierające się jednym końcem na krawężnicy lub na krokwi koszowej zwą się kulawkami.

 

Wymiary są uzależnione od rodzaju obciążenia i wielkość dachu.

Zazwyczaj krokwie mają minimum 14cm wysokości i są rozstawione co 70 -100 cm. Stosowane obecnie przekroje krokwi: 5 x 14, 5 x 16, 8 x 16, 5 x 18 i 6x18 cm. ) krawężnice i krokwie koszowe z reguły o większym przekroju, np. 16x20 cm .

 

Krokwie przy stosunku szerokości do wysokości 1/3 - 1/4 powinny być usztywnione na podporach, aby nie nastąpiło ich zwichrowanie.

 

Krokwie przy stosunku tych boków mniejszym niż 1/4 powinny mieć usztywnienie poprzeczne w postaci krzyżulców między krokwiami, przybijanych do boków krokwi.

 

Krokiew  nie wolno łączyć na długość, z wyjątkiem miejsc podpartych.

 

W  kalenicy krokwie łączone są na zwidłowanie, w nakładkę wzajemną lub na styk skośny w dotyk bezpośrednio lub za pośrednictwem deski lub bala, zastępującego płatew kalenicową.

 

Złącze krokwi w kalenicy wykonuje się w następujący sposób: krokwie grubości powyżej 8 cm - na zwidłowanie zespolone kołkiem o średnicy 2,5 cm wykonanym z drewna twardego lub śrubą 12mm (rys. 1 k ), krokwie grubości 7-8 cm - na nakładkę prostą kołkowaną (rys. 2 k ), krokwie grubości 5-7 cm łączy się w dotyk z nakładkami (rys. 5 k) lub w dotyk do deski kalenicowej (rys. 4 k).

Krokwie do płatwi przybija się ukośnymi gwoździami z obu stron (rys. 3 k). Oparcie krokwi na ścianach zewnętrznych zależne jest od rodzaju i konstrukcji stropu.

 

Krokwie w kalenicy przy małych spadkach połaci dachowych można opierać również na płatwi kalenicowej, łącząc krokwie ze sobą za pomocą klamry stalowej bądź z desek przykręconych śrubami.

 

 

W budynkach ze stropami drewnianymi, gdzie końce belek wystają poza zewnętrzne lico ściany i belki stropowe znajdują się pod każdą parą krokwi, krokwie można opierać bezpośrednio na belkach stropowych, łącząc końce krokwi z belkami na wrąb czołowy wg rys. 19-3a.

 

W budynkach ze stropami ogniotrwałymi krokwie opiera się na murłacie (namurnicy) zakotwionej w murze za pomocą kotew z nakrętką w odstępach co 2,5-4 m i na każdym końcu murłaty (rys. 19-3c). Krokwie z murłatą łączy się na wzajemny wrąb ukośny, przybijając krokwie do płatwi dwoma lub czterema gwoździami.

Poszczególne złącza powinny być tak wykonane, aby zapewniały właściwe przeniesienie sił na nie działających, a więc zgodnie z rysunkami szczegółowymi lub sztuką ciesielską w przypadku braku takich rysunków.

 

Rys. 1k  Złącze krokwi w kalenicy na zwidłowanie.

 

Rys. 2k  Złącze krokwi w kalenicy na nakładkę prostą.

 

Rys. 3k  Złącze krokwi na płatwi w kalenicy.

 

Rys. 4k  Złącze krokwi w dotyk do deski kalenicowej.

 

Rys. 5k  Złącze krokwi w dotyk z nakładkami .

 

 

 

 

 Usługi Ciesielskie - domy drewniane - domy  szkieletowe - konstrukcje dachowe więźby - www.lech-bud.org

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin