Scenariusz zajęć dla dzieci 6- letnich pt.”....A po deszczu – słońce”
Cele ogólne:
· Doskonalenie umiejętności niezbędnych o nauki czytania i pisania: porównywanie i rozpoz. liter, identyfikowanie, umiejętność syntezy i analizy słuchowej i wzrokowej;
· Rozwijanie spostrzegawczości i logicznego myślenia;
· Kształtowanie umiejętności prawidłowego liczenia;
· Rozwijanie umiejętności współpracy w zespole, komunikowania się, dzielenia na role.
Cele operacyjne:
· Potrafi prawidłowo podać rozwiązanie zagadki;
· Dopasować napis do odpowiedniej ilustracji;
· Poprawnie kojarzy poszczególne odgłosy ze zjawiskami przyrodniczymi;
· Potrafi odczytać wyrazy i posegregować je;
· Zna kolory tęczy;
· Poprawnie stosuje liczebniki główne i porządkowe;
· Rozpoznaje cyfry od 1-7;
· Współdziała z grupą podczas wykonywania poleceń;
Pomoce:
Nagrania „Muzyka i ruch dla każdego”- Piosenka powitalna, duże kartki z napisami: To wiatr, A to burza, A to piorun, Burza, To deszcz.
Napisy dla każdego dziecka jeden z w/ wymienionych ,dostosowanych do poziomu dzieci w zakresie czytania. Koperty z imionami dzieci, 4 koła hula – hop duże, 4 symbole zjawisk przyrodniczych: lekki wiatr, gwiżdżący wiatr, padający deszcz, błyskawica, instrumenty muzyczne: bębenek, talerze, rekwizyty: butelki po wodzie mineralnej, gazety.
Wiersz M. Konopnickiej pt. „Tęcza”, kolorowe paski bibuły / 7 kolorów tęczy / tak aby każde dziecko miało do wyboru odpowiedni kolor.
Kartoniki z cyframi od 1- 7 , komplet dla każdego dziecka.
Karton podzielony na cztery części – 4 pory roku; naklejki w 4 kolorach: żółty, zielony, czerwony, niebieski.
Przebieg:
1. Powitanie piosenką: „ Wszyscy są witam was”.
2. Słuchanie zagadek słownych:
Kiedy błyskawica, kiedy ulewa
Wielka, groźna, straszna.... /burza/
Co to jest odgadnij!
Leci tylko na dół
Jest tylko na dworze
Suchy być nie może! /deszcz/
Jasny zygzak na ciemnym niebie,
Może czasem przestraszyć ciebie! / piorun, błyskawica/
Turla się, ryczy i rzęzi
Jakby się urwał z uwięzi.
Wielki i dziki kot
Czasem znów wali jak młot ,to jest ../ grzmot/
Szumi, gwiżdże, czasem gna
Skąd i dokąd? Kto go zna ?
Dmucha, szarpie, czasem rwie
Po co? Za co? Kto go wie? /wiatr/
3.Zabawy słowem.
Nauczycielka rozdaje koperty/ wizytówki/ z wyrazem lub zdaniem dla
każdego dziecka.
należy dopasować napis do odpowiedniej ilustracji /dla dzieci
czytających/ lub odwzorować i porównać z odpowiednim napisem / dzieci
nie czytające/.
4.Słuchanie zagadek muzycznych.
Dzieci określają ,nazywają odgłosy zjawisk atmosferycznych : wiatr,
deszcz, burza.
Potem wybierają napis do globalnego czytania i dopasowują do
rozwiązania poszczególnych zagadek.
5.Zabawa dydaktyczna w zespołach.
Nauczycielka zaprasza chętnie dzieci do wybranych zespołów / terytorium
koła hula – hop/, terytoria oznaczono symbolicznie. Każdy zespół
otrzymuje rekwizyty:
1. lekki wiatr –bębenki, gazety.
2. gwiżdżący wicher – butelki
3. deszcz – gazety.
4. błyskawica – talerze.
Dzieci uważnie patrzą, który zespół został wywołany, a następnie głośno prezentują odgłosy swojego terytorium.
6.Zabawa relaksacyjna „Pada deszczyk” z towarzyszeniem muzyki Klanzy.
7.Słuchanie recytowanego wiersza M. Konopnickiej pt. ”Tęcza”
Dzieci odpowiadają na pytanie:
-Jakie kolory ma tęcz w sali?
-Ile kolorów jest na naszej tęczy?
Następnie nauczycielka przypina cyfry obok kolorów tęczy, a także
rozdaje dzieciom komplety cyfr od 1- 7.
- Który z kolei jest kolor niebieski, czerwony..... itd.
8.Zabawa ruchowa ze śpiewem „Magiczna cyfra siedem”
9.Zabawa z piłką „Kolory” / inna wersja/
Dzieci określają odpowiedni kolor np.
Czerwony jak? – burak
10.Zabawa ruchowa „Ruchoma tęcza”.
11.Pogadanka „Co by było, gdyby nie było kolorów....”. Prezentacja dwóch obrazków.
12.Zabawa graficzna „Cztery pory roku”
Dzieci naklejają naklejki / 4 kolory/ na odpowiednią część dużego
kartonu. Wybierają jeden kolor dla oznaczenia pory roku, wyjaśniając
swój wybór.
13.Relaksacja przy muzyce.
adomini