Gra ściganka.docx

(13 KB) Pobierz

Konspekt z zajęć

W grupie dzieci 5-6 letnich „Maki”

 

Temat: „Gra ściganka” zabawa dydaktyczna

Dział programowy: wychowanie umysłowe

Cele: - poznanie zasad gry

-zachęcanie dzieci do przestrzegania zasad zabawy

-zwrócenie uwagi na nową formę zajęć

-nauka działania w zespole

-kształcenie logicznego myślenia

-Doskonalenie analizy i syntezy logatomowej wyrazów

-liczenie elementów w zbiorze

-utrwalenie obrazu graficznego znanych liter i liczb

-ćwiczenia w czytaniu

-doskonalenie techniki czytania

-ćwiczenia w czytaniu za zrozumieniem

-ćwiczenia spostrzegawczości

-rozwiązywanie prostych działań matematycznych z użyciem znaków +,-,=,>,<

 

Metoda: słowna, czynna, oglądowa

Forma pracy: indywidualna, zespołowa, z grupą

Literatura: „Dziecięca matematyka dla rodziców i nauczycieli” E. Gruszczyk- Kolczyńskiej

„Zabawy i gry dydakcyjne dla przedszkoli” E. Gruszczyk- Kolczyńska

„Nauka czytania i pisania” B. Rocławski

„ABC sześciolatka”

-propozycje internetowe

Pomoce: napisy: „start”, „meta”, krążki do utworzenia planszy gry, dwa kręgle, szarfy, zestaw zabaw i zadań do wykonania (tj.: puzzle zdaniowe, napisy, karty pracy, zagadki, tekst do czytania, zadania matematyczne itp.) 2 kostki do gry, znaczki dla każdego dziecka – Brawo, kredki, ołówki.

Przebieg zajęcia:

  1. Zapoznanie dzieci z nową formą zajęć- gry wyjaśnienie zasad zabawy. Podział dzieci na 2 zespoły. Wybranie kapitanów drużyny.
  2. Omówienie sposobu postępowania przypadku postoju na kolorowym polu – czyli wykonanie przez daną grupę określonego zadania umysłowego lub fizycznego.
  3. Zadania umysłowe do wykonania:

·                    Ułóż zdanie z puzzli i przeczytaj je.

·                    Policz ile kłów mają morsy na obrazku i zapisz działanie.

·                    W każdym wyrazie otocz pętelką tę literę, którą wskazuje liczba znajdująca się po drugiej stronie szuflady. Zaznaczone litery czytane od dołu utworzą hasło.

·                    Dorysuj tyle kropek na kokardzie , aby po obu stronach było tyle samo kropek.

·                    Znajdź jak najwięcej wyrazów KOT i otocz je w kółeczko. Pokoloruj kwadracik z liczbą znalezionych wyrazów.

·                    Połącz napisy z odpowiednimi obrazkami .

·                    Zaznacz kółeczkami, które liczby są fałszywe.

·                    Utwórz 3 wyrazy z podobnych sylab.

·                    Przyporządkuj liczby do ilości kwiatów.

·                    Policz i wstaw odpowiedni znak >,<,=.

·                    Ułóż prostokąty od najmniejszego do największego i odczytaj odkryty wyraz.

·                    Odgadnij co to za wyrazy.

·                    Rozwiąż działania matematyczne.

·                    Pierwsze głoski z nazw obrazków czytane od lewej do prawej utworzą rozwiązanie. Podaj treść rozwiązania.

·                    Przeczytaj tekst i odpowiedz na pytania.

·                    Rozwiąż zagadki.

·                    Zadania z figurami geometrycznymi.

4. Zadania fizyczne:

·                    10 pajacyków

·                    10 przysiadów

·                    10 pompek

·                    10 podskoków na prawej nodze

·                    10 podskoków na lewej nodze

 

Uwaga:

-Zwycięzcami są wszystkie dzieci.

-w razie nie wykonania zadania cofamy się 2 pola do tyłu

-uwzględnienie ilości zadań przygotowanych do zrealizowania od ilości pól trafionych przez dzieci na planszy.

-uwzględnienie różnego stopnia trudności zadań ze względu na wiek i umiejętności dzieci.

     

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin