WAKACJE – ćwiczenia słownikowo-gramatyczne..docx

(12 KB) Pobierz

Scenariusz  zajęcia  dla  dzieci  6-letnich

Temat: ,,WAKACJE” – ćwiczenia słownikowo-gramatyczne.

Cele:

dziecko:

potrafi odczytać rozwiązanie krzyżówki;

◄ umie gromadzić słownictwo na określony temat;

◄ potrafi sprawnie dodawać i odejmować w zakresie 10;

◄ rozumie przeczytany tekst.

 

Środki wspomagające działanie:

diagram krzyżówki, rozsypanka literowa, rozsypanka wyrazowa, rebusy, obrazki, sylwety biedronki z napisanymi działaniami matematycznymi, emblematy figur geometrycznych

 

Przebieg zajęcia:

 

I.                 Część wstępna

1.     Zabawa ,,Odszukaj niespodziankę”

Dz. chodzą po sali i szukają ukrytej koperty. Po odnalezieniu koperty nauczycielka odczytuje zadania do wykonania:

- rozwiązanie krzyżówki

- taniec figur – zabawa ruchowa

- rozwiązanie rebusów

- ,,Biedronki” – rozwiązanie działań matematycznych

 

II.             Część główna

1.     ,,Wakacje” – rozwiązanie krzyżówki

Diagram krzyżówki umieszczony na tablicy, hasła są napisane na kartkach. Nauczycielka czyta zagadki, dzieci rozwiązują je, odnajdują odpowiednią kartkę z hasłem i umieszczają ją w diagramie krzyżówki. Odczytanie hasła: WAKACJE.

Rozmowa z dziećmi nt. ,,Dokąd jedziemy n wakacje?”

Gromadzenie słownictwa związanego z wakacjami, układanie wyrazów z rozsypanki literowej i umieszczanie ich na tablicy, np.: lato, las, woda, góry, plecak, itp.

2.     ,,Taniec figur” – zabawa ruchowa

Dz. przyklejają emblematy figur do ubrania. Wywołane figury (trójkąty, kwadraty, prostokąty lub koła) tańczą przy muzyce pojedynczo, parami, w kółeczkach.

3.     Rozwiązywanie rebusów.

Dz. podzielone na zespoły wg wybranych przez siebie figur geometrycznych zajmują miejsca przy stolikach. Każdy zespół otrzymuje inny rebus, którego rozwiązanie maja ułożyć z rozsypanki literowej ( las, staw, park, sad). Każdy zespół wyszukuje z rozsypanki wyrazowej wyrazy związane z danym środowiskiem przyrodniczym, np.: las – jagody, borowik, sarna, sosna, kukułka, itp. Dzieci odczytują zgromadzone wyrazy.

4.     ,,Biedronki” – rozwiązywanie działań matematycznych.

Dzieci otrzymują emblematy biedronek, na których są napisane działania matematyczne. Dzieci–biedronki biegają po sali w rytm muzyki, na przerwę w muzyce odszukują kwiatki z liczbami (rozłożone na dywanie) z wynikiem swego działania.

 

III.         Zakończenie

1.     Praca indywidualna przy stolikach.

Dz. otrzymują karty pracy na dwóch poziomach.

Karta 1: Ilustracja lasu, a pod nią napisane wyrazy: las, lis, list, losy. Zadaniem dziecka jest zakreślenie odpowiedniego wyrazu, będącego podpisem do obrazka.

Karta 2: Przeczytaj zdania i zilustruj je.

- ,,To jest sad. Tu lata motyl i biedronka.”

- ,,Ola ma latawiec. Karol ma dwa balony.”

- ,,To jest park. Tam lata kolorowy motyl.”

- ,, To mama i Ola. Mama ma kolorowe kwiaty. Ola karmi kota.”

              2. Podsumowanie.

                  Sprawdzenie poprawności wykonania zadań. 

                                                                         

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin