karmnik.doc

(24 KB) Pobierz
Skawina 15

Skawina 15.10.2008

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZYCH W GRUPIE DZIECI 4 I 5 LETNICH.

 

Prowadząca:  Magda Babiuch

Temat kompleksowy: Nasi skrzydlaci przyjaciele.

Temat dnia: Karmnik

 

Cel ogólny:

 

Cele operacyjne dziecka:

- uważnie słucha opowiadania,

- wie do czego służy karmnik,

- wczuwa się w role głównego bohatera określa jego emocje,

- bierze czynny udział w zabawie,

- potrafi dostrzec piękno przyrody,

- potrafi prawidłowo zachować się w parku,

- rozpoznaje kaczkę – na okazie naturalnym,

- rozumie pojęcia długo i krótko – rozpoznaje dźwięki długie i krótkie.

 

 

 

Metody:

-         Słowna,

-         Czynna,

-         Oglądowa,

 

Formy:

-         indywidualna,

-         zbiorowa,

-         grupowa,

 

Środki dydaktyczne:

Szarfy, klocki drewniane.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ

 

 

1. Opowiadanie G. Majdańskiej „Karminik”.

„Co to jest i do czego służy karmnik?” – rozmowa kierowana, ilustracje karmnika.

Wspólne układanie zakończenia historii Maćka.

Wyciągnięcie wniosków przez dzieci na podstawie opowiadania. 

 

 

2. Zabawa orientacyjno- porządkowa „Czaple”.

Dzieci poruszają się w dowolnych kierunkach po sali. Na hasło „czaple” rozpoczynają powolny chód, unoszą wysoko kolana, ręce mają wyciągnięte na boki, głowa uniesiona lekko w górę.

Ćwiczenia dużych grup mięśniowych „Dzięcioły”.

Każde dziecko zajmuje miejsce w obręczy – szarfie – dzięcioły siedzą w dziuplach, na hasło „ dzięcioły wylatują z gniazd” dzieci przemieszczają się drobnymi krokami między obręczami. Na hasło „ dzięcioły leczą drzewa” dzieci zatrzymują się w miejscu i w lekkim rozkroku, ręce z tyłu, wykonują lekkie skłony obrazujące stukanie dziobem w drzewo.

 

Zabawa z elementami czworakowania „Koty”.

Dzieci – „Koty” przemieszczają się na czworaka między szarfami, w których siedzą ptaki. Na określony sygnał przechodzą do leżenia na boku „koty obserwują ptaki”.

 

3. Spacer do parku – obserwacja ptaków. Oglądanie karmnika dla ptaków, obserwowanie kaczek w stawie.

 

4. „Ptaki fruną, ptaki skaczą” – zabawa utrwalająca pojęcia „długo” i „krótko”. Na umówiony krótki dźwięk dzieci – ptaki latają, natomiast na umówiony dźwięk długi ptaki skaczą.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin